دود جنگ قدرت از دودمان آل سعود بلند است

زائرین بیت الله الحرام، قربانی اختلافات درونی آل سعود می شوند/ سردرگمی ملک سلمان در میدان درگیری شاهزادگان

زائرین بیت الله الحرام، قربانی اختلافات درونی آل سعود می شوند/ سردرگمی ملک سلمان در میدان درگیری شاهزادگان

به گزارش سراج24، پس از مرگ ملک عبدالله و روی کار آمدن ملک سلمان بن عبدالعزیز، برخی اخبار و روایات و نیز حوادث داخلی عربستان حاکی از آن بود که بر سر انتخاب و ماندن این شاه سعودی در قدرت، اختلافات درون ساختاری فراوان است. ملک سلمان که بعد از مرگ دو ولیعهد ملک عبدالله، چاره ای غیر از انتخاب وی نبود، در شرایطی روی کار آمد که بسیاری دیگر از خاندان عبدالعزیز آل سعود انتظار شاهی را در سر می پروراندند. بر همین اساس از همان ابتدا برخی از نفرات برتر در دایره قدرت و خاندان آل سعود، سر ناسازگاری با ملک سلمان نهادند.

 

کشمکش و مبارزه بر سر قدرت در عربستان

به گزارش «تهران پرس»، در همان ایام روی کار آمدن ملک سلمان، روزنامه الرای الیوم چاپ لندن فاش کرد: «اقدامات لازم برای تضمین انتقال قدرت در عربستان و چینش یا ترتیبات جدید مهره ها ایجاب می کرد که خبر مرگ ملک عبدالله پادشاه این کشور با سه روز تاخیر اعلام شود.» با این حال اما پس از چینش مهره های جدید، اختلافات داخلی خاندان آل سعود رو به فزونی گذاشت. چنانکه بر اساس گزارش ها در همان ایام، برخی شاهزادگان و سران قدرت مانند «متعب بن عبدالله» و «ولید بن طلال» خود را بر سر سفره تقسیم قدرت، فریب خورده و متضرر می دانستند.

پایگاه مصری «رصد» هم گزارش داده بود که ناظران پیش بینی می کنند: «درون خاندان حاکم میان شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز 69 ساله ولیعهد و شاهزاده احمدبن عبدالعزیز آل سعود وزیر کشور سابق و سی و یکمین فرزند ملک عبدالعزیز از همسر خود ملکه حصه بنت احمد السدیری و شاهزاده متعب بن عبدالله فرزند پادشاه متوفی و وزیر گارد ملی و شاهزاده محمدبن نایف جانشین ولیعهد و وزیر کشور کشمکش و مبارزه بر سر قدرت روی خواهد داد.»

 

اختلافات درون ساختار آل سعود، منشاء اصلی حوادث حج امسال

اکنون در شرایطی که حج امسال یکی از خونبارترین سال های حج طی یک ربع قرن اخیر بوده است، شاید بتوان بار دیگر به این فرضیه رجوع کرد که «اختلافات درون ساختار قدرت آل سعود، منشاء اصلی این حوادث است» و پس از ملک عبدالله، اجماع عمومی بر سر شاهان وجود نخواهد داشت و حکومت ها در عربستان به چند ماه و چند سال بیشتر طول نخواهد کشید.

غیرطبیعی بودن سقوط جرثقیل در مسجدالحرام که ده ها کشته بر جای گذاشت به علاوه صدها کشته حادثه منا که غم بزرگی به قلب مسلمانان بر جای نهاد، شواهدی است بر اینکه اکنون دود ناشی از جنگ قدرت و ثروت در عربستان به چشم مسلمانان می رود. به نظر می رسد برخی از رقبای ملک سلمان در پی افزایش قدرت و ثروت خود و نیز اثبات بی کفایتی و بی لیاقتی شاه جدید، چاره ای ندیده اند جز آنکه به انحاء مختلف خون مسلمانان را در سرزمین امن الهی در ایام حج تمتع روی زمین بریزند تا شاید بدین ترتیب، به یکی از دو هدف خود دست یابند: 1ـ افزایش قدرت و ثروت حلقه اطرافیان خود 2ـ سقوط ملک سلمان و روی کار آمدن خودشان به عنوان شاه جدید عربستان.

 

توطئه شاهزادگان برای عبور از یکدیگر

کنش ها و واکنش ها در این حوادث تا حدودی می تواند این ادعا را ثابت کند. در حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام که مصادف با 11 سپتامبر بود و جرثقیل مزبور متعلق به شرکت بن لادن بوده است، منابع آگاه فاش کردند، شاهزاده های سعودی توصیه های طرف های مختلف در خصوص برچیدن جرثقیل ها و مصالح ساختمانی را از اطراف حرم مکه نادیده گرفتند. برخی کارشناسان طرح های توسعه حرم مکه، از تبدیل شدن این منطقه به عاملی برای سرمایه گذاری و درآمدزایی شاهزادگان خبر دادند. همچنین مطابق برخی گزارش ها معلوم شد: «محمد بن سلمان» پسر پادشاه و جانشین ولیعهد، می کوشد شرکت بن لادن را کنار بزند و امور تمامی طرح های توسعه حرمین شریفین در مکه و مدینه منوره را به دست گیرد. در همین حال حتی برخی منابع آگاه، این جرثقیل را متعلق به «شرکت نسما» که مالکیت آن را بر عهده «محمد بن سلمان، فرزند شاه عربستان و جانشین ولیعهد و وزیر دفاع این کشور» است، دانستند.

واکنش پادشاه عربستان هم به این حادثه جالب توجه بود. «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان، بعد از وقوع این حادثه با حضور در محل، دستور داد فعالیت های شرکت بن لادن متوقف شود و از امضای طرح های جدید خودداری شود. اعضای این شرکت نیز تا پایان تحقیقات ممنوع الخروج شدند و ملک سلمان علاوه بر عیادت از برخی مجروحان این حادثه، رسما دستور داد به خانواده هر یک از افرادی که بر اثر حادثه سقوط جرثقیل فوت شدند و یا از معلولیت دائم رنج می‌برند، مبلغ یک میلیون ریال عربستان (معادل 910 میلیون تومان) غرامت پرداخت شود!

این اقدامات واکنشی بود تا ملک سلمان از حجم انتقادات به خود بکاهد و نیز مقابله ای باشد با دست های پنهانی که در فکر صعود و ترقی در دایره قدرت و ثروت هستند. چگونه؟ برخی کارشناسان معتقدند: «محمد بن نایف ولیعهد اول عربستان است و همزمان وزیر کشور می باشد و هرگونه وضعیت امنیتی حج در اختیار وزارت کشور است و لذا هرگونه حادثه ای از این نوع، علامت سوالی مقابل عملکرد محمد بن نایف قرار خواهد داد. به همین دلیل برخی معتقدند این حادثه عمدا از سوی محمد بن سلمان ایجاد شده تا ضربه ای اساسی به محمد بن نایف وارد کرده و او را از پست وزارت کشور و نیز ولیعهدی اول برکنار سازد.»

 

سردرگمی در خاندان آل سعود و تلاش ملک سلمان برای انحراف افکار عمومی

در حادثه منا هم که نزدیک به 2000 کشته و بیش از 2000 نفر مجروح بر جای گذاشت، گفته می شود، علت اصلی وقوع این فاجعه ورود کاروان خودروهای شاهزاده سعودی با بیش از چهارصد نفر نیروی امنیتی بوده که منجر به مسدود شدن یکی از مسیرهای ورودی منا و ازدحام جمعیت در مسیرهای جایگزین می شود. روزنامه لبنانی «الدیار» در همان روز وقوع حادثه به نقل از منابع خبری خود اعلام کرد که ورود کاروان محمد بن سلمان پسر پادشاه عربستان با نزدیک به چهارصد نفر از نیروهای امنیتی و نظامی از جهت خلاف حرکت حجاج در منطقه منا سبب وقوع فاجعه در منا شد.

در برابر این حادثه هم ملک سلمان واکنش تندی از خود نشان داد از جمله آنکه در برخی خبرها آمده شاه عربستان دستور مجازات گردن زدن برای 28 عامل این حادثه را صادر کرده است. این واکنش ها البته در حالی است که ملک سلمان تنها قصد انحراف افکار عمومی و کاهش انتقادات بین المللی نسبت به خود را دارد. شواهد به خوبی حاکی از آن است که شاه سعودی قصد مقابله جدی با عوامل اصلی حادثه منا را ندارد. چراکه در چنین حالتی در مرحله اول باید خود را مجازات کند که با حمله به یمن و انتقال نیروهای خبره امنیتی به جنگ با مسلمانان، امسال مدیریت حج به دست جوانان بی تجربه در امور امنیتی افتاده است. شواهد و قرائن به روشنی حکایت از این دارد که نوعی کنش و واکنش و سردرگمی در میان شاه سعودی و شاهزادگان و جانشینان در حال ظهور و بروز است و جنگ قدرتی در عربستان شکل گرفته که دود آن در مرحله اول در چشم حجاج و زائرین بیت الله الحرام می رود.

 

 

منبع:تهران پرس

اخبار مرتبط

هر ۲ کاندیدای ریاست‌جمهوری آمریکا منحرفند/ حکام سعودی همان بنی مروان و بنی‌امیه هستند

حکام سعودی به عنوان جنایتکاران جنگی باید محاکمه شوند/ هرکس در مقابل جنایت جدید آل سعود سکوت کند با او شریک است

شناورهای عربستان حتی از آب‌های بین‌المللی نزدیک به ایران عبور نکنند/ با هرگونه اقدام «مقابله فوری» می‌کنیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha