روحانی در گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت:

گفتیم تا روی میز چیزی دارید و ما را تهدید می‌کنید، ما هم زیر کوه سایت می‌زنیم

گفتیم تا روی میز چیزی دارید و ما را تهدید می‌کنید، ما هم زیر کوه سایت می‌زنیم

به گزارش خبرنگار سراج24، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در نخستین‌ گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت در سخنانی ضمن خوشامدگویی به میهمانان گفت: خوشحالم از اینکه در یک جمع فرهیخته که از یک طرف به دانش، علم و پیشرفت علم و تولید علم، فناوری‌های نوین توجه دارد، حضور دارم.

وی افزود: این جمع به امر سلامت اهتمام دارد که بی‌تردید یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در یک جامعه متمدن در پی تحقق آن هستیم. خداوند به ما مردم ایران استعداد کافی عنایت کرده است. سابقه فرهنگی بسیار درخشان و علمی خداوند از آن این کشور کرده است. همه کتابخانه‌ها و رساله‌ها را که از چند قرن پیشن به آنها مراجعه کنید، می‌بینید که به آثار بزرگان این سرزمین استناد دارد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه فشارهای زیادی بعد از پیروزی انقلاب بر مرم ایران وارد شده است، اظهار داشت: این فشارها و تحریم‌ها، بسته شدن دروازه‌ها، در آن زمان که می‌خواهید تجهیزاتی را برای بیمارستان بخرید و با مشکل مواجه می‌شوید و انجام دادن تحقیقی که به ابزار نیاز دارید و وقتی می‌خواهید مقاله‌ای را بنویسید که به مستندات آن نیاز دارید و به آنها دسترسی ندارید، همه اینها یک انگیزه مضاعفی را در مردم وطن‌دوست و علم‌دوست این سرزمین ایجاد می‌کند. این ملت سعی می‌کند با این انگیزه، غرور، جایگاه و عظمتش را به منصه ظهور برساند.

روحانی با بیان اینکه ما در دوران‌های مختلف سختی‌ها و مشکلاتی داشتیم، گفت: بنده می‌دانم که فشار، نیاز، غرور ملی و استعداد که با هم ترکیب می‌شود معجزه می‌آفریند و خودباوری، اعتمادبه نفس و اتکا به خداوند می‌آورد.

وی با اشاره به سختی‌هایی که ملت ایران و رزمندگان در دوران جنگ تحمیلی به لحاظ فشارها و تحریم‌ها متحمل می‌شدند، اشاره کرد و ادامه داد: ما در دوران جنگ تحمیلی برای ساخت و تجهیز سیستم پدافندی و دفاع موشکی به لحاظ تحریم‌ها با مشکلاتی روبه‌رو بودیم که با کار شبانه‌روزی و سختی‌هایی که در آن دوران مردم ما متحمل شدند، توانستیم آن را تجهیز کرده و تقویت کنیم.

رئیس‌جمهور در همین زمینه افزود: در زمان جنگ تحمیلی هرچه سیستم پدافند موشکی را تجهیز می‌کردیم، قبل از اینکه علیه یک هواپیمای دشمن در یک مقطعی شلیک کنیم، سیستم ما توسط موشک‌ها هواپیماها از بین می‌رفت. در این شرایط نمی‌دانستیم که باید چه کار کنیم، ما سیستم پدافندی موشکی به نام هاگ داشتیم که آن را آماده می‌کردیم و سیستم اصلی آن به محض اینکه روشن می‌شد،‌ می‌بایست برای اینکه کار کند تشعشع دهد تا هواپیمای دشمن را پیدا کند که به محض فرستادن تشعشع، هواپیمای دشمن موشک ضدرادار و ضدتشعشع را شلیک می‌کرد و این موشک دقیقا وسط پاور منفجر می‌شد.

روحانی در ادامه اظهار داشت: علم، دانش، تحصیل، پژوهش، اعتماد به نفس و توکل بر خدا و نیز استفاده از همه ابزار ممکن ما را به مقصد می‌رساند.

وی به تحریم‌های اعمال شده از سوی غرب در زمینه تجهیزات دارویی و پزشکی علیه ملت ایران اشاره کرد و گفت: ممکن است بسیاری از داروها را دیروز در شرایط تحریم و فردا هم در شرایط برداشت تحریم، دشمن آنها را به ما ندهد و یا به قیمت بسیار بالایی به ما بدهد، سوال این است که آیا نمی‌توانیم خودمان به ابزار لازم برای تولید آن دارو دست پیدا کنیم و یا آن تجهیزات پزشکی را بسازیم؟  اگر همه توان و استعدادمان را به کار ببریم، البته با انگیزه و پول نمی‌شود اما با اتکا به خداوند و انگیزه ملی می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: با انگیزه‌ای که شرکتی درست کنیم برای درآمد بیشتر، این انگیزه کافی نیست، ما انگیزه ملی می‌خواهیم. ما انگیزه برای فداکاری در برابر این ملت می‌خواهیم، ما غرور و باور ملی می‌خواهیم. البته در کنار این انگیزه ملی چاشنی سود هم باید باشد، اما باید انگیزه‌ها را بالا ببریم.

روحانی به شرایط کشورهای ژاپن و آلمان پس از جنگ جهانی دوم اشاره کرد و گفت: این کشورها با انگیزه ملی پس از جنگ جهانی دوم به صحنه آمدند به طوری که امروز به نقطه‌ای رسیدند که هر دو کشور آلمان و ژاپن جزو کشورهای برتر هستند.

وی به موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران با اعضای 1+5 اشاره کرد و افزود: ما در این مذاکرات 23 ماهه یکی از اصولی که حاضر نشدیم از آن دست برداریم، عقب‌نشینی در مسیر توسعه علم و دانش و پیشرفت در زمینه دانش صلح‌آمیز هسته‌ای بود که البته این دانش صلح‌آمیز هسته‌ای بخشی از آن مربوط به پزشکی هسته‌ای است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: در این مذاکرات هفته‌ها و هفته‌ها بحث کردیم که راکتور آب سنگین اراک بماند یا نماند. آنها می‌گفتند راکتور آب سنگین برای ما نه قابل قبول است و نه حاضریم شما در جلسات این کلمه آب سنگین را به کار ببرید و این کار شدنی نیست و ما نخواهیم گذاشت در اراک آب سنگین باشد، اتفاقا این راکتور هدف اصلی‌اش برای رادیوداروها و پزشکی هسته‌ای است. آنها می‌گفتند تولید راکتور و آب سنگین باید تولیدش متوقف شود.

روحانی ادامه داد: ماه‌ها در این زمینه، بحث و مذاکره شد که در نتیجه آن آنها هم آب سنگین و هم راکتور 40 مگاواتی را در اراک پذیرفتند. البته آنها این را نیز پذیرفتند که این راکتور باید توسط خودشان پیشرفته‌تر شود.

وی اضافه کرد: قرار شده ایران با دو کشور راکتور آب سنگین اراک را مدرنیزه کند. ما همه اینها را در ضمن مذاکرات طولانی به نتیجه رساندیم. در آنجا هم مذاکرات دانش‌بنیان و در کنار دانشمندان هسته‌ای و دانشمندان بزرگ حقوق بین‌الملل و سیاست بین‌الملل و دانشمندان اقتصادی پیش می‌رفت که همه دست به دست هم دادند تا ما به این نقطه برسیم.

خبر تکمیل می‌شود . . .
 

اخبار مرتبط

انتقاد شدیداللحن «رحیم‌پور ازغدی» از حسن روحانی

صوت/استیضاح؛ مشکل‌ساز یا گره‌گشا؟

روحانی: اپیدمی کرونا طولانی خواهد بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha