شجاعی طبابایی :

تاریخ مستطاب آمریکا تازه اول راه است/ مازیار بیژنی از نخبگان کاریکاتور تاریخ ایران است

تاریخ مستطاب آمریکا تازه اول راه است/ مازیار بیژنی از نخبگان کاریکاتور تاریخ ایران است

به گزارش سراج24، سید مسعود شجاعی طباطبایی، کاریکاتوریست برجسته کشورمان با اشاره به کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» اظهار داشت: جای خالی این دست کتاب‌ها در حوزه تاریخ‌نگاری مشهود است. نکته جالبی که درباره این کتاب وجود دارد این است که این کتاب بر مبنای تاریخ‌نگاری خود غربی‌ها نگاشته شده است و از این حیث کتاب، مورد توجه است.

وی افزود: تصور نمی‌کردم آقای کوشکی که در زمینه پژوهش صاحب نظر و صاحب قلم است، در حوزه طنز نیز دارای چنین قلم ظریفی باشد ولی با نگارش این کتاب ثابت کردند که توانمندی ایشان بسیار بالا است.

دبیر جشنواره کاریکاتور هولوکاست در خصوص مازیار بیژنی که کاریکاتورهای این کتاب را کشیده است، اظهار داشت: به اعتقاد بنده چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب، کاریکاتوریستی که درک بالایی از کارتون مطبوعاتی داشته باشد، اگر نگوییم نداشته‌ایم باید اقرار کرد که بسیار کم داشته‌ایم و مازیار بیژنی از نخبگان این مجموعه محسوب می‌شود؛ زیرا  سبک تکنیکی ایشان به یک استحکام رسیده است و به یک سبک مشخص دست پیدا کرده است که این کار بسیار مشکلی در کاریکاتور است. به ویژه اینکه هزاران نفر در این عرصه فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: مازیار بیژنی درک بالایی از طنز در همه عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارد و از این موضوع خیلی خوب استفاده می‌کند و حتی از طنز نوشتاری نیز بهره‌برداری خوبی می‌برد که در جای جای کتاب این موضوع مشهود است.

شجاعی طباطبایی با بیان اینکه پیش از این نیز کتاب‌هایی در قالب کاریکاتور چاپ شده‌اند، گفت: متاسفانه اینگونه کتاب‌ها ادامه‌دار نبوده‌اند زیرا عموما محصول یک جشنواره هستند و نه یک کتاب مستقل و به همین جهت کارهای ماندگاری تولید نمی‌شوند.

وی در انتها ابراز امیدواری کرد: ان شاء الله این کتاب فتح بابی برای گسترش هرچه بیشتر این نوع کارها با موضوعات و محتویاتی غنی باشد.

 

منبع:حلقه وصل

 

اخبار مرتبط

پویش مردمی تنها مسیر راه اندازی شد

شجاعی طبابایی از ظرفیت‌های جهان اسلام در موضوع کاریکاتور داعش و آل سعود می‌گوید

تاریخ مستطاب آمریکا حاصل یک کار جمعی بود/ کتابهایمان به خاطر نداشتن پول چاپ نمی‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha