یوسفیان‌ملا جزئیات جدیدی از نشست ستاد مبارزه با مفاسد را اعلام کرد

شرایط سهل ویلاسازی لغو می‌شود

شرایط سهل ویلاسازی لغو می‌شود

به گزارش سراج24،عزت‌الله یوسفیان‌ملا نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در روز گذشته، خروجی‌های آن را فراوان خواند و گفت:‌ همه مسئولین ذیربط موضوع گردنه حیران در این جلسه حضور داشتند.

وی از مسئولین اراضی شهری، وزیر راه و شهرسازی، معاونین وزیر کشور، مسئولین اراضی روستایی، رئیس بنیاد مسکن کشور و معاونان وی، رئیس کل بانک مرکزی، وزیر دادگستری، معاون اول قوه قضائیه و نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، مقامات وزارت اقتصاد و دارایی به‌عنوان مسئولان شرکت‌کننده در این جلسه یاد کرد و خاطرنشان کرد: همه شرکت‌کنندگان، تأثر عمیق خود را نسبت به موضوع گردنه حیران داشتند، اما تصمیمات عملی نیز در این جلسه اتخاذ شد.

*مبنای توسعه روستایی آسایش ویلاسازان نخواهد بود

یوسفیان‌ملا با اشاره به تأکید اعضای ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بر مبنا قرار گرفتن نیاز روستاییان در گسترش روستاها گفت: این مبنا نباید بر محور آسایش ویلاسازان و خوش‌نشینان قرار گیرد؛ به‌عنوان مثال گردنه حیران روستایی بود که در سال‌های 88 تا 89 در مجموع 60 خانوار در آنجا ساکن بوده‌اند و الآن این میزان به 464 خانوار رسیده است.

*ویلاسازان با ابزار قانون، اراضی را تغییر کاربری داده‌اند

وی افزود: خانواده‌هایی که در این چهار سال به این روستا مهاجرت کرده‌اند همان ویلاداران هستند که البته به نحو قهر، غلبه و تصرف زمین‌ها را نگرفته‌اند بلکه با ابزار قانون وارد شده‌اند و با یک مجوز تغییر کاربری، زمین منابع طبیعی را که انفال و بیت‌المال است به بافت روستا اضافه می‌کنند.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی گفت: پس از اینکه این زمین منابع طبیعی به بافت روستا تبدیل شد از طریق طرح هادی وارد شده و آن را داخل محدوده روستا قرار می‌دهند و پس از آن زمین کشاورزی را تغییر کاربری داده و به زمین مسکونی تبدیل می‌کنند.

*دولت قوانین طرح هادی روستا را اصلاح می‌کند

وی با یادآوری مجدد اینکه متصرفان اراضی ملی با ابزار قانون به تصرفات غیرقانونی خود دست می‌زنند اظهار داشت: در جلسه دیشب تصمیم گرفته شد که درباره هر قانونی که ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد دولت با تنظیم لایحه به اصلاح آن اقدام کند و این تغییر قوانین به نحوی باشد که روستاییان در توسعه طرح هادی زیان ندیده و چوب ویلاداران و زمین‌خواران را نخورند.

یوسفیان ملا در ادامه گفت: افزایش بافت روستا ادامه خواهد یافت اما در حد نیاز روستائیان برای اسکان و زراعت.

عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با اشاره به طرح موضوع زمین‌خواری در نقاط دیگر در جلسه روز گذشته این ستاد تأکید کرد: روستای «زیارت» در گرگان نیز در زمین‌خواری دچار فاجعه‌ شده است که صدها خانوار در آنجا ویلاهای عظیم ساخته‌اند که آن هم از طریق ابزار قانون صورت گرفته است.

*شرایط سهل ویلاسازی در اراضی کشاورزی لغو می‌شود

وی از تقسیم کار میان دستگاه‌های دولتی در این باره خبر داد و با اشاره به عزم دولت برای مبارزه با زمین‌خواری تصریح کرد: در همین گردنه حیران حدود 10 واحد غیر مجاز تخریب شده است و قرار شد شرایط سهل و آسان ویلاسازی در اراضی کشاورزی لغو شود و اگر مقررات سهل و آسانی است صرفاً برای کشاورز ساکن روستا باشد.

یوسفیان ملا تصمیمات اتخاذ شده در جلسه دیروز ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی را بسیار خوب عنوان کرد و گفت: در نتیجه دیگر کسی نمی‌تواند با ادعای مجوز گرفتن به ویلاسازی در زمینه‌های کشاورزی و روستایی بپردازد.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو گفت: در بخش دیگری از جلسه درباره افتتاح سه هزار حساب بانکی توسط یک نفر صحبت شد و ضمن ابراز گلایه از بانک‌ها در این زمینه، بانک مرکزی مأموریت پیدا کرد با تمام قدرت پیگیر موضوع باشد و از اتفاقات مشابه بعدی ممانعت به عمل آورد.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

بازسازی در مناطق زلزله زده شروع شده است

لزوم توجه جدی به ساخت و سازهای بی رویه و تراکم فروشی در منطقه 1

مخالف برج‌سازی و ساخت فضاهای تفریحی در حریم حرم مطهر رضوی هستم

0 نظر

ارسال نظر

capcha