مأرب؛ نقطه پایان حیات نیروهای سعودی و اماراتی در یمن

مأرب؛ ضربه‌ای سنگین که در تاریخ امارات به ارتش این کشور وارد شد

مأرب؛ ضربه‌ای سنگین که در تاریخ امارات به ارتش این کشور وارد شد
به گزارش سراج24، 22  نظامی در انفجار تصادفی در انبار اسلحه در یمن کشته شدند، این خبری است که امارات متحده عربی از کشته شدن سربازان خود در عملیات منحصر به فرد ارتش یمن در مأرب منتشر کرد.
جزئیات عملیات صبح امروز در مأرب
عنوان تصادفی و پیش‌بینی نشده موجب شد یمنی‌ها وارد جزییات این عملیات شده و آن را بر اساس نکات زیر شرح دهند:
صبح روز جمعه ارتش یمن و نیروهای کمیته‌های دفاع مردمی پایگاه نیروهای ائتلاف علیه یمن در منطقه «صافر» در استان «مأرب» را با موشک بالستیک از نوع «توشکا» هدف قرار دادند.
این حمله موجب آتش‌سوزی طولانی‌مدت در این محل شد که بر اثر آن دهها نفر به هلاکت رسیده و عده‌ای نیز مجروح شدند، به‌اضافه اینکه دو فروند هواپیمای آپاچی مستقر در فرودگاه صافر و نیز چند دستگاه خودروی نظامی اماراتی منهدم و چند انبار اسلحه طعمه حریق شد.
اتباع اماراتی، سعودی و بحرینی بین تلفات حمله امروز
بنابر اعلام منابع یمنی در گفت‌وگو با شبکه المنار، این آتش‌سوزی تمام انبارهای سلاح موجود در پایگاه نیروهای دشمن را به کام خود فرو برد و سه سکوی پرتاب موشک به‌طور کامل تخریب شد و بیشتر تلفات نیز از اتباع اماراتی و سعودی بودند و البته بین آنان چند تبعه بحرینی نیز مشاهده شد.
متوسل‌شدن ارتش امارات و عربستان به مزدوران خارجی
کمک گرفتن ارتش بحرین و امارات از مزدوران کشورهای آسیایی این سؤال را مطرح می‌کند که تعداد تلفات این حمله چند نفر است به‌ویژه اینکه این وضعیت تقریباً هر روز تکرار می‌شود.
اما امارات به‌طور مشخص اعتراف کرد که 22 سرباز آن کشته شده‌اند و در واقع فقط به کشته شدن نیروهایی که اماراتی بودند، اشاره کرد.
به‌عبارت بهتر کمک گرفتن از نیروهای مزدور به دو کشور امارات و بحرین محدود نمی‌شود، بلکه بنابر اعلام «رابرت فیسک» نویسنده انگلیسی نظامیان وهابی یمنی الاصل نیمی از نیروهای ارتش سعودی را تشکیل می‌دهند.
اما عملیات منحصر به فرد ارتش و نیروهای مردمی یمن به دو دلیل حائز اهمیت است:
نخست: این عملیات نتایج فوری و مستقیم داشت که مهمترین آن کشته شدن تعداد زیادی نیروی اماراتی و سعودی بود، هرچند عربستان هنوز بر این موضوع سرپوش می‌گذارد.
دوم: سمبلیک بودن محل این عملیات، زیرا رسانه‌های دشمن با تبلیغ در مورد «عملیات آزاد سازی صنعا» این‌گونه اعلام می‌کنند که مأرب نقطه آغاز این عملیات خواهد بود.
اما موشک روسی توشکا بخشی از مجموعه موشک‌های ساخت روسیه است که یمنی‌ها اخیراً از آن برای تحقق دستاوردهایی استفاده کردند که برخی آن را با مرحله گزینه‌های راهبردی در ارتباط می‌دانند.
نکته قابل ملاحظه اینکه موشک کورنیت پیش از این تانک‌های «لوکلیر» را که نیروهای اماراتی از آن استفاده می‌کنند، منهدم کرد.
علاوه بر این موشک «اسکاد» به دقت برای اصابت به اهداف مورد نظر معروف است و در این خصوص هنوز تصاویر حمله به «الخوبة» در «جیزان» فراموش نشده است.
در آن عملیات نیروهای یمنی پیش از اینکه وارد عمق جیزان شوند، الخوبه را هدف قرار دادند.
امروز نوبت موشک توشکا رسیده است و این پاسخ سؤال‌هایی است که یمنی‌ها از بیش از پنج ماه پیش و به‌عبارت بهتر از زمان آغاز حمله عربستان به خاک یمن  مطرح کرده‌اند، به این معنی که ترکیه  (1547 ــ 1538) 80هزار سرباز را برای اشغال یمن عازم این کشور کرد و فقط هفت‌هزار نفر از آنان باقی ماندند و مصر نیز (1926) 70هزار نفر را با هدف مشابه عازم یمن کرد و فقط 15هزار نفر از آنان باقی ماندند، اکنون سؤال این است: نیروهای بعدی چه‌کسانی خواهند بود؟
 
 
منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

ماهیگیری ریاض و ابوظبی از آب گل آلود برجام

فرماندهان نزاجا و نزسا با هم دیدار کردند

0 نظر

ارسال نظر

capcha