مصباحی‌مقدم در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران:

دولت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را تشکیل دهد

دولت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را تشکیل دهد

به گزارش سراج24،حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز پایتخت به بیان نکاتی درباره چگونگی و لزوم تشکیل اقتصاد مقاومتی پرداخت و اظهار داشت: 29 بهمن 92 بود که مقام معظم رهبری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ فرمودند و امروز یک سال و نیم از آن زمان می‌گذرد.

وی افزود: ایران استعدادهای سرشار مادی و معنوی دارد، رهبر معظم انقلاب به واسطه مسئولیت‌هایی که داشتند به خوبی این ملت را می‌شناسند که می‌گویند استعدادهای سرشار مادی و معنوی و روی این مبنا تأکید می‌فرمایند، علاوه بر این ذخایر و منابع غنی و متنوع در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، ایران کشور پهناوری است. یک میلیون و 400 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و از نظر ظرفیت سرزمینی شاید ایران به اندازه 10 کشور اروپایی زمین دارد و به اندازه 20 برابر ژاپن، ایران سرزمین دارد، این استعداد و ظرفیت کوچک و اندک نیست که بتوان آن را نادیده گرفت و این سرزمین پر است از ذخایر و منابع غنی زیرزمینی.

مصباحی‌مقدم گفت: نسبت به نفت و گاز مجموعا ذخایر زیرزمینی ایران در جهان اول است یعنی ذخایر زیرزمینی نفت و گاز ایران در جهان روی هم رفته اول است. علاوه بر این ذخایر معدنی ایران بسیار گسترده و دارای تنوع است، گیاهان متنوع دارویی که در ایران وجود دارد، در کم‌تر کشوری تا این اندازه تنوع گیاه دارویی وجود دارد. مهم‌تر از همه برخورداری از نیروی انسانی متعهد و کارآمد از دیگر ویژگی‌های جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه امروز انسان‌ها و نخبگان هستند که سرمایه صنعتی را هم به‌وجود می‌آورند و فناوری‌ها را تولید می‌کنند، تصریح کرد: سرمایه مالی و مادی را هم انسان‌ها خلق می‌کنند؛ انسان‌های نخبه و کارآمد در جمهوری اسلامی ایران طبق ارزیابی رهبر معظم انقلاب دارای عزم راسخ برای پیشرفت کشور هستند. اگر از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ اسلامی که همان اقتصاد مقاومتی است، پیروی کنند می‌توانند به اهداف اقتصاد مقاومتی دست یابند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: قبل از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، در دو دهه آغاز پیروزی انقلاب الگوی بومی نداشتیم و الگوهای وارداتی را برای اقتصاد مبنای عمل قرار دادیم، دولت‌هایی که آمدند یا از الگوی اقتصاد سوسیالیستی با یک تعدیلاتی استفاده کردند یا از الگوی وارداتی اقتصاد لیبرالیستی با تعدیلاتی استفاده کردند.

وی اضافه کرد: با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک الگوی بومی و اسلامی برای اقتصاد کشور طراحی شد و این الگو برآمده از فرهنگ انقلابی بود. یعنی پایه و آبشخور آن غرب نیست، بلکه ارزش‌های اسلامی است؛ اگر از الگوی اقتصاد مقاومتی تبعیت شود نه تنها بر همه مشکلات اقتصادی فائق می‌آییم، بلکه دشمن را که با یک تحمیل یک جنگ تمام عیار اقتصادی در برابر این ملت بزرگ صف‌آرایی کرده به شکست و عقب‌نشینی وامی‌داریم.

مصباحی‌مقدم با یادآوری اینکه امروز در یک جنگ تحمیلی دیگری قرار داریم که اقتصادی است، با پیروی از اقتصاد مقاومتی می‌توانیم در این جنگ دشمن را به شکست وادار کنیم، گفت: با اجرای اقتصاد مقاومتی می‌توانیم از برخی بحران‌های اقتصادی پیشگیری کنیم. بحران‌ها لازمه هر رشد و پیشرفت اقتصادی نیستند، بانکداری اسلامی تجربه موفقی بوده که دچار بحران نشده است و اتفاقاً برای متفکران غربی این سؤال پیش آمده که اقتصاد اسلامی و بانکداری اسلامی چه ویژگی داشته که دچار بحران نمی‌شود؟

وی اضافه کرد: رهبر انقلاب در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر اقتصاد متکی بر دانش تأکید فرمودند نه اقتصاد متکی به سنت‌ها، اقتصادی که می‌باید همه چیز آن از دانش برگرفته شده باشد و باید نخبگان و اساتید دانشگاهی در این زمینه حرکت کنند.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه اقتصاد باید عدالت‌بنیان باشد، گفت: اقتصاد غرب بر مبنای بی عدالتی بنیان نهاده شده است، اقتصاد اسلامی از درون عدالت عبور می‌کند و همزمان با عدالت نیازهای ملت را دنبال و برآورده می‌کند، یکی از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی درون‌زا بودن این الگوست، یعنی اتکا به ظرفیت‌های داخلی، برون‌گرا بودن نیز از دیگر ویژگی‌های این اقتصاد است، ما نمی‌خواهیم اقتصادی در حصار به‌وجود بیاوریم و اطراف کشورمان را دیوار بکشیم، اقتصادی بسته ایجاد کنیم، خیر، ما به دنبال اقتصادی پویا هستیم، اقتصادی که دادوستد داشته باشد و صادرات‌محور باشد، اقتصادی پویا و پیشرو، یعنی دائماً دارای تحرک باشد و پیشرفت کند، نه اینکه حرکت لاک‌پشتی و آهسته و آرام داشته باشد.

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه باید اقتصاد ما دارای جایگاه اول در کشورهای منطقه باشد، تصریح کرد: ملت ایران از نظر انقلابی بودن الهام‌بخش در منطقه شده است، به دنبال انقلاب ملت ایران بیداری اسلامی به‌وجود آمده است، تعدادی از کشورهای منطقه در بیداری اسلامی موفق و پیروز شدند و توانستند حقوق‌شان را از استکبار جهانی با قدرت و قیام و انقلاب بگیرند.

وی ادامه داد: اما برخی کشورهای منطقه مانند مصر نیز این گام را برداشتند، اما ترفندهای استکبار جهانی انقلاب آنها را مصادره و کودتا ایجاد کرد؛ با پیاده شدن اقتصاد مقاومتی ملت ایران برای ملت‌های دیگر الهام‌بخش خواهد بود.

وی با بیان اینکه سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی دولت را کوچک و کار را به ملت، بخش‌های تعاونی و بخش‌های غیردولتی واگذار می‌کند، تأکید کرد: هنوز چیزی به نام طرح زمان‌بندی برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور طراحی نشده است، طبق فرموده مقام معظم رهبری مسئولان باید با تهیه قوانین و مقررات لازم نسبت به تبیین نقشه راه اقتصاد مقاومتی اقدام کنند، مجلس سال گذشته قانون رفع موانع تولید را برای اقتصاد مقاومتی را به تصویب رساند و از این جهت گامی در این راه برداشته‌ایم، اما این گام کافی نیست.

مصباحی‌مقدم متذکر شد: دولت باید گام نخست را در اجرای اقتصاد مقاومتی را بردارد و لوایح مورد نیاز را در این زمینه تقدیم مجلس کند، کما اینکه برای اصلاح بانکداری در کشور 7 سال دنبال ارائه لایحه اصلاح نظام بانکداری توسط دولت به مجلس بودیم، منشأ و مبدأ‌ بسیاری از مشکلات بانک‌ها هستند، لذا باید قانون بانکداری در کشور اصلاح شود، دولت قبل اعلام کرد که ما لایحه اصلاح قانون بانکداری بدون ربا را آماده کردیم و به مجلس می‌دهیم، ولی تا پایان دوره قبل این اتفاق نیفتاد و اکنون 2 سال از عمر این دولت جدید هم می‌گذرد، اما هنوز این لایحه تقدیم مجلس نشده است.

وی خاطرنشان کرد: لذا ناگزیر شدیم در کمیسیون برنامه و بودجه طرحی را آماده تقدیم به هیأت رئیسه کردیم و پس از آن دولت محترم دست به کار شد و می‌خواهد لایحه‌ای را در این زمینه تقدیم مجلس کند، بخش مهمی از اقتصاد مقاومتی حالت انتظار برای قانون‌گذاری ندارد و به تدبیر و عزم دولت بستگی دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک جهاد مقدس است، در اقتصاد مقاومتی به دنبال جهاد اقتصادی هستیم، به این معنا که کار روزمرگی نیست و با همه امکانات و ظرفیت‌ها باید تلاش کرد.

وی با بیان اینکه نیروهای مردمی در جنگ تحمیلی ظرفیت مهم لشگرها و گردان‌ها بود، پس در اقتصاد مقاومتی مردم باید به میدان بیایند، خاطرنشان کرد: بیش از 50 درصد از صنعت کوچک و متوسط ما خوابیده است و بخش اعظمی از آن کم‌تر از ظرفیت‌اش کار می‌کند باید این ظرفیت‌های خالی و بالقوه را مورد استفاده قرار دهیم.

مصباحی‌مقدم در پایان با اشاره به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، گفت: دولت باید هرچه سریع‌تر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را تشکیل دهد و تا زمانی که این ستاد شکل نگیرد استفاده از همه امکانات ملت مقدور نیست و می‌بایست از نیروهای مردمی مانند بسیج هم در این زمینه استفاده شود.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی اقدامی قاطع انجام دهد

کلیپ نوشت| همه آنانکه قربانی آمارهای کرونا شدند

کلیپ نوشت| همه چیز به ضرر کارگر

0 نظر

ارسال نظر

capcha