«سراج24» گزارش می دهد؛

تهدیدات آمریکایی،«مصرف داخلی» و تیم مذاکره کننده ایرانی/ درخواست روز گذشته رهبر معظم انقلاب درباره تلقی های ناصحیح از «مصرف داخلی»

تهدیدات آمریکایی،«مصرف داخلی» و تیم مذاکره کننده ایرانی/ درخواست روز گذشته رهبر معظم انقلاب درباره تلقی های ناصحیح از «مصرف داخلی»

به گزارش خبرنگار سیاسی سراج24، یکی از تعابیری که همواره از سوی مسئولین تیم مذاکراتی و در جهت بی پاسخ گذاشتن تهدیدات آمریکایی مطرح می شود، تعبیر «مصرف داخلی» است.

از آغازین روزهای مذاکرات در دولت یازدهم، واژه «مصرف داخلی» درباره اظهار نظرها، تفسیرها و برداشت ها و تهدیداتی مورد استفاده قرار می گرفت. تیم مذاکراتی بنا داشت با استفاده از این تعبیر به نوعی اظهارات آمریکایی را بی اهمیت و خنثی جلوه دهد.

رهبر معظم انقلاب روز گذشته از مسئولان درخواست کردند از اظهارات آمریکایی ها تلقی صرفا «مصرف داخلی» را نداشته باشند.

پس از توافق اولیه در ژنو، فکت شیت آمریکایی صادر شد. در ابتدا متن ایرانی توافق با متن انگلیسی آن تفاوت داشت. پس از معلوم شدن این واقعیت که متن انگلیسی مورد پذیرش ایران قرار گرفته است و مسئولان اروپایی و آمریکایی بر مبنای آن از ساقط کردن تاسیسات هسته ای ایران حرف می زنند، تیم مذاکره کننده ایرانی و رییس جمهور اظهارات آمریکایی را برای ؟«مصرف داخلی» عنوان کردند.

پس از بیانیه لوزان مجدد این اتفاق افتاد. همزمان با قرائت متن بیانیه توسط موگرینی و ظریف خبر رسید که آمریکایی ها گزارشی از توافقات موسوم به «فکت شیت» را منتشر کرده اند.

محمد جواد ظریف لحظاتی بعد از بیانیه لوزان محمد جواد ظریف مدعی شد که فکت شیت آمریکایی دروغ است. محمد جواد ظریف که قطعا از اهمیت «فکت شیت آمریکایی» و محتوای آن مطلع بود! ، در همان ساعات اولیه پس از انتشار فکت شیت در توییتر خود نوشت: " رسانه ها به خبرسازی ها توجه نکنند،Fact Sheet در دور قبل هم بویی از واقعیات نداشت".

تیم مذاکره کننده در شادی پس از لوزان به تهران آمد و در کلیه اظهارت پسالوزان مدعی شد که آنچه آمریکاییها می گویند صرفا مصرف داخلی دارد. این موضوع ادامه داشت تا نهایتا، بیست روز بعد از انتشار بیانیه لوزان و فکت شیت امریکایی روسها حالا اعلام کردند که فکت شیت آمریکایی عین واقعیت است. مسئولان مذاکره کننده که فکت شیت آمریکایی را دارای «مصرف داخلی» برای اوباما و کری و «دروغ» توصیف می کردند، در آن برهه تیم مذاکرخه کننده در معرض این سوال قرار گرفتند که آیا اظهارات روس ها، مبنی بر درست بودن فکت شیت آمریکایی هم «مصرف داخلی» دارد؟

در میان اظهار نظرهای داخلی پس از لوزان، «سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر امور خارجه روسیه و مسئول تیم مذاکره کننده روسیه در مذاکرات هسته‌ای طی اظهارنظری در مصاحبه با خبرگزاری اینترفاکس روسیه بر درستی بیانیه کاخ سفید تاکید کرد و گفت: اطلاعات منتشر شده توسط کاخ سفید در مورد جزئیات توافق لوزان صحیح است. بلافاصله یک روز پس از این موضع گیری، جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در دو مصاحبه مفصل و جداگانه با رسانه‌ها با اشاره به این سخنان ادعاهای مطرح شده در مورد بیانیه کاخ سفید را تصریح کرده و در مصاحبه با شبکه CBS گفت: روس‌ها نیز – کسانی که جز متحدان سنتی ما به شمار نمی‌آیند – در مورد آنچه که ما در قالب اطلاعاتمان {فکت شیت} منتشر ساختیم گفتند هم «صحیح» و هم «قابل اتکا» است.همچنین وی در مصاحبه با (ABC This Week) گفت:دیروز روس‌ها نیز در قالب یک بیانیه گفتند که فکت شیت و یا حقایقی که توسط ایالات متحده امریکا بیان شد اطلاعات «قابل اتکا» و «صحیحی» می‌باشد.

صالحی بعد از بیانیه لوزان گفته بود که رهبری از تیم مذاکراتی خواسته اند برای مرتفع شدن موضوع فکت شیت آمریکایی، فکت شیت ایرانی را منتشر کنند. موضوعی که به آن جامه عمل پوشانده نشد.

روز گذشته رهبر معظم انقلاب ضمن درخواست کنارگذاشته نشدن مجلس از بررسی برجام، درباره ادعای «مصرف داخلی» نیز گفتند: نگویید که امریکاییها این سخنان را برای قانع کردن رقبای داخلی خود می زنند، البته من معتقدم که دعوای داخلی امریکا واقعی است و آنها با هم اختلاف دارند و علت این اختلاف هم برای ما روشن است، اما آنچه که رسماً گفته می شود نیاز به پاسخ را دارد و اگر پاسخ داده نشود، صحبت طرف مقابل تثبیت خواهد شد.

ایشان همچنین در ادامه بخش دیگری از حرفهای بد مقامات امریکا را اظهاراتی کاملاً خارج از موضوع توافق هسته‌ای خواندند و خاطرنشان کردند: هیئت حاکمه امریکا همانند انگلیسی های قرن نوزدهم در مورد ایران سخن می گویند و گویا دو قرن از دنیا و تاریخ عقب هستند در حالیکه دنیا تغییر کرده و ابرقدرتها دیگر قدرت و توانایی و عُرضه آن کارها را ندارند و در طرف مقابل نیز جمهوری اسلامی با تواناییهای شناخته شده و ناشناخته ای که در زمان عمل شناخته خواهد شد قرار دارد و ایران مانند فلان کشور عقب مانده نیست که هر طوری بخواهند بتوانند با آن صحبت کنند.

باراک اوباما چندروز پیش در کنفرانس ویدئویی با جامعه یهودیان آمریکا با اظهاراتی که به نظرنمی رسید صرفا «مصرف داخلی» داشته باشد، درباره منافع «برجام» صحبت کرد.

اوباما که پیشتر گفته بود «بعد از 15سال حمله به ایران راحت تر خواهد شد»، در کنفرانس ویدئویی با جامعه یهودیان آمریکا افزایش توان آمریکا برای مقابله با ایران بعد از انقضای عمر سند «برجام» را از مزیای توافق خواند و گفت: «با این توافق، بعد از گذشت ۱۵ سال، رئیس‌جمهور آمریکا، هر کسی که باشد، از موضع قدرتمندتری برای پاسخدهی به ایران برخوردار خواهد بود»
او چندهفته پیش همین اظهارات را تکرار کرده بود:«بعد از 15سال اجرای توافق هسته‌ای با ایران« هر رئیس‌جمهوری که لازم باشد برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای دست به اقدام نظامی بزند در موقعیت به مراتب بهتری قرار خواهد داشت.»

تهدید چندباره ایران توسط اوباما در حالی صورت می گیرد که مسئولان دولتی در پاسخ به این تهدیدات، تا کنون واکنشی نشان نداده اند و هربار رهبر معظم انقلاب، فرماندهان نیروهای مسلح و دلسوزان کشور نسبت به این تهدیدات واکنش نشان داده اند.

پیش از این رهبر انقلاب در نماز عید سعید فطر تهدیدات اوباما را لاف درغریبی عنوان کردند.

اخبار مرتبط

انتقاد شدیداللحن «رحیم‌پور ازغدی» از حسن روحانی

صوت/استیضاح؛ مشکل‌ساز یا گره‌گشا؟

فعال حوزه زنان: دولت با قطع یارانه نوزادان علیه «خانواده» اعلان جنگ کرده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha