بی برنامگی اروپا در واکنش به یکی از بزرگترین چالش‌های قرن

بی برنامگی اروپا در واکنش به یکی از بزرگترین چالش‌های قرن

به گزارش سراج24، این روزها بحران پناهندگان و چگونگی حل این مسئله اتحادیه اروپا را به شدت به خود مشغول کرده است.

تشدید رفتارهای نژاد پرستانه و بیگانه ستیز علیه پناهندگان در اروپا به چالشی برای سیاستمداران این اتحادیه تبدیل شده است و بحث های داغ و جنجالی را درباره چگونگی حل این مسئله ایجاد کرده است.

غرق شدن شمار زیادی از پناهندگان در دریای مدیترانه در راه رسیدن به اروپا و همچنین حوادث دیگری از جمله کشف یک کامیون حامل اجساد پناهندگان در اتریش انتقادات زیادی را به سیاست های اتحادیه اروپا در قبال پناهندگان وارد کرده است.

در همین ارتباط گفتگویی را با دکتر "کورنلیا ارنست" از نمایندگان بلند پایه حزب چپ پارلمان اروپا انجام داده ایم:

ما با بزرگترین هجوم پناهندگان بعد از جنگ جهانی دوم روبرو هستیم

دکتر "کورنلیا ارنست" در پاسخ به این پرسش که آیا اروپا واکنش مناسبی را به بحران پناهندگان نشان می دهد گفت: ما با بزرگترین هجوم پناهندگان بعد از جنگ جهانی دوم روبرو هستیم. ما نمی توانیم با استراتژی های معمولی هیچ کمک موثری در این راستا داشته باشیم. نه حمایت ویژه ای برای کشورهای عضو بیشتر متاثر از این بحران وجود داشته است و نه یک پذیرش انسانی پناهندگان از طرف اتحادیه اروپا شکل گرفته است. در این راستا اقدامات سرکوبگرانه بر همبستگی غلبه و اولویت دارد.

این نماینده بلند پایه پارلمان اروپا در ادامه تصریح کرد: این یک واقعیت است که کشورهایی مانند لبنان، اردن و همچنین ایران در سال های اخیر پناهندگان بیشتری را نسبت به اتحادیه اروپا پذیرفته اند. اتحادیه اروپا بی برنامه، دستپاچه و بی هدف روی یکی از بزرگترین چالش های این قرن واکنش نشان می دهد.

غرب کاملا در مسئله پناهندگان شکست خورده است

دکتر ارنست در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا غرب در این راستا ( حل بحران پناهندگان) شکست خورده است گفت: غرب کاملا و از همه نظر در این راستا شکست خورده است. قوانین اتحادیه اروپا در این باره بخصوص پیمان دوبلین که بر اساس آن پناهندگان باید در جایی پذیرفته شوند که به آن وارد می شوند سال هاست که بی اثر و بی نتیجه بوده و رنج این انسان ها(پناهندگان) را طولانی تر می کند. مسیرهای خطرناک تر برای رسیدن به اروپا و بی قانونی نتیجه این قواعد اروپایی بوده است. بیش از 25 هزار نفر در مسیر مهاجرت به اروپا مرده اند. بسیاری از کشورهای اروپایی به این مسئله اهمیت نمی دهند. دوباره ناسیونالیسم رایج متاسفانه همچنین در آلمان ظهور پیدا کرده و در دستور کار قرار می گیرد.

قوانین الزام آور برای پذیرش پناهندگان سریعا لازم است

این نماینده بلند پایه حزب چپ پارلمان اروپا در ادامه گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم تصریح کرد که این یک فاجعه است که اتحادیه اروپا  در مسئله پناهندگان همواره در برابر کشورهای عضو این اتحادیه سر خم می کند. قوانین الزام آور برای پذیرش پناهندگان و یکپارچه سازی در سراسر اتحادیه اروپا هر چه سریع تر لازم است. برای این منظور اتحادیه اروپا باید برنامه های ویژه ای را در دستور کار قرار دهد. همه کشورها از جمله انگلیس باید به صورت مشخص در این امر مشارکت کنند.

وی افزود: مرگ های دسته جمعی پناهجویان در مرزهای خارجی اروپا تازه زمانی پایان می یابد که کشورهای عضو این اتحادیه موظف شوند در سیاست جدیدی مشارکت کرده و راه های قانونی برای ورود پناهندگان به اتحادیه اروپا را بگشایند. همچنین آلمان باید در این بحث ها فشار بیشتری وارد کند. باید در همه جا قاطعانه با ناسیونالیسم و نژاد پرستی مبارزه شود.

پیمان دوبلین مهاجران مدتهاست که شکست خورده است

دکتر ارنست در ادامه درباره پیمان دوبلین و اینکه آیا این قاعده باید تغییر داده شود نیز گفت: بله پیمان دوبلین باید کنار گذاشته شود؛ بخصوص این سیستم مدتهاست که شکست خورده است. بسیاری کشورها دیگر این سیستم را اعمال نمی کنند چرا که علاقمندند بسیاری پناهندگان حتی الامکان کشورشان را ترک کنند و به کشورهای دیگر منتقل شوند. کشورهایی مانند یونان و ایتالیا به شدت تحت فشار قرار دارند. زمانی که پیمان دوبلین برای مهاجران در اروپا منعقد شد از یک طرف شمار پناهندگان تا این حد بالا نبود. از طرف دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعتقاد داشتند اگر آژانس فرانتکس برای مراقبت از مرزهای اتحادیه اروپا وارد عمل شود شمار پناهندگانی که به کشورهای آن ها وارد می شوند کاهش می یابد. اما فرانتکس ابزاری سست بود. در پایان یک توافق کثیف شکل گرفت که بار آن روی دوش کشورهای حاشیه مدیترانه و پناهندگان است.

رونق مجدد نژاد پرستی و ناسیونالیسم افراطی در آلمان

"کورنلیا ارنست" در ادامه درباره تشدید حملات روی پناهندگان در آلمان نیز گفت: در سال 2015 بیش از 300 حمله روی محل اقامت پناهندگان یا خود آن ها در آلمان وجود داشته است. نژاد پرستی و ناسونالیسم افراطی بار دیگر رونق خود را جشن می گیرد. این حالات و احساسات به اقشار متوسط جامعه نیز رخنه کرده است و شرایط را متشنج و جنجال برانگیز می کند. همه این پدیده ها تصادفی نیستند و یک تاریخچه طولانی دارند که نقطه شروع آن به این مسئله بر می گردد که دولت های آلمان تا چند سال پیش ادعا می کرد که جمهوری فدرال آلمان یک کشور مهاجرت نیست. پناهندگی اقدامی تابو بود و جریانات بیگانه ستیز بی خطر و بی اهمیت جلوه داده می شد. امروز همه چیز دست به دست هم داده است و این دشوار است که مسائل مختلف را از هم تفکیک کنیم.

با این حال در مقابل خوشبختانه بخش اعظمی از جامعه مدنی ما امروزه کمک های موثر و واقعی به پناهندگان اعطا می کنند. آمادگی کمک بالایی در بین مردم آلمان وجود دارد و بسیاری خانواده های آلمانی پناهندگان جنگ های داخلی را در خانه های خود جا می دهند. من امیدوارم که این رویکرد مثبت در جامعه آلمان غلبه پیدا کند.

این نماینده پارلمان اروپا در بخش پایانی این گفتگو در پاسخ به این پرسش که باید چه اتفاقاتی بیافتد تا مرگ پناهندگان در دریای مدیترانه خاتمه یابد گفت: ما به اشک تمساح نیاز نداریم، بلکه به یک بله آشکار برای پذیرش پناهندگان در اروپا و در همه کشورهای عضو این اتحادیه نیازمندیم. مهاجرت یک پدیده دائمی است. اروپا باید برای این مسئله آماده شود و اعتقاد نداشته باشد که کشورهای جهان سوم به نحوی از عهده پذیرش پناهندگان بر می آیند. ما برای مبارزه موثر با مسیر خطرناک مهاجرت از دریای مدیترانه و قاچاق غیر مسئولانه نه به سرکوب بلکه به ارائه ویزای بشر دوستانه که می تواند به صورت قانونی در سفارتخانه ها اعطا شود نیاز فوری داریم. تا فراهم شدن چنین شرایطی باید در کوتاه مدت عملیات های غیر نظامی نجات و جستجو در دریای مدیترانه اجرایی شود تا دیگر هیچ پناهنده ای در مرزهای اتحادیه اروپا نمیرد. اما این ها همه چیز نیست. ما به یک سیستم پذیرش پناهندگان نیاز داریم که پذیرش، ادغام و دادن چشم انداز به مهاجران شامل طرح های کلی آن باشد و این مسئله را مبنا قرار دهد که پناهندگان تنها یک بار بر روی دوش جامعه نبوده بلکه یک سود واقعی را برای ما به همراه دارند. اما ما باید این را بخواهیم.

 

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

جان باختن دختر خبرنگار به خاطر فساد اروپایی ها

توجیه جدید عراقچی برای مذاکرات مجدد با غربی‌ها

قابلیت‌های ضدتحریمی نگرانی‌های فراتحریمی

0 نظر

ارسال نظر

capcha