چند پیشنهاد برای مقابله با رکود علمی در کشور

چند پیشنهاد برای مقابله با رکود علمی در کشور

به گزارش سراج24،حجةالاسلام علیرضا سلیمی در خصوص وضعیت رشد شتاب علمی ایران اظهار داشت: باید توجه داشت که رشد علمی با شتاب رشد علمی متفاوت است. رشد علمی ایران هنوز بیشتر از کشورهای منطقه و کشورهایی نظیر عربستان است.

وی افزود: ایران به لحاظ رشد علمی سرآمد است اما شتاب رشد علمی کشور در سالهای اخیر کند شده است، ایران طی سال‌های اخیر در منطقه رتبه نخست را به لحاظ شتاب رشد علمی داشت به همین دلیل نیاز است تا برنامه‌ریزان با دقت بیشتری اوضاع را مدیریت کنند تا شرایط موجود در دراز‌مدت منجر به کاهش رشد علمی نشود. 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: کاهش شتاب رشد علمی ایران حکایت از آن دارد که دانشگاه‌ها باید فعالیت بیشتری داشته باشند و برای موفقیت در این زمینه چند پیشنهاد را مطرح می‌کنم.

سلیمی با اشاره به پیشنهادهایی در این خصوص عنوان کرد: هم اکنون دانشگاه‌های کشور مسئله‌محور نیستند و این موضوع باعث رکود علمی در برخی از دانشگاه‌ها شده است. وزارت علوم باید دانشگاه‌ها را مأموریت‌ محور کرده و برای هر کدام از آن‌ها وظایفی را مشخص کند تا براساس عملیاتی شدن این وظایف به آن‌ها امتیاز بدهد.

وی عنوان کرد: چالش دیگری که هم اکنون با آن مواجهیم موازی‌کاری است، بسیاری از پژوهش‌های علمی با یکدیگر موازی هستند و محتوای آن‌ها یکسان بوده و صرفاً عناوین مختلفی دارند. 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: هم اکنون به اندازه کافی استاد راهنما، مشاور و دانشگاه‌ها نداریم. استادی که چند پایان‌نامه را بررسی کرده و بالاتر از حد نصاب اقدام به راهنمایی و مشاوره می‌کند از کیفیت و دقت کار او کاسته می‌شود. 

سلیمی بیان کرد: گسترش بی‌رویه برخی رشته‌ها بدون طرح آمایش سرزمین عامل دیگری است که منجر به رکود علمی کشور شده است. از سوی دیگر در بحث تولیدات علمی ابزاری شده‌ایم برای بهره‌مندی برخی کشورهای دیگر و از نتایج تحقیقات دانشمندان جوان ما سایر کشورها بهره می‌برند چون نتوانسته‌ایم حلقه‌های مختلف را در کشور تکمیل کنیم و تولیدات علمی در کتابخانه‌ها خاک می‌خورد و دانشمندان جوان نمی‌توانند آن‌ها را تجاری‌سازی کرده و به فناوری تبدیل کنند.

وی با اشاره به این‌که از نخبگان جوان کشور به صورت روشن و دقیق حمایت نمی‌شود، افزود: برخی از دستورالعمل‌های حمایتی را داریم اما کافی نیست و در موارد متعدد مراجعاتی را شاهد بوده‌ایم که جوانان اختراعاتی داشته‌اند که به آن‌ها بی‌توجهی شده است و برخورد نامناسب با آن‌ها باعث دلزدگی شده است. 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: زیرساخت‌های پژوهشی کشور به خوبی فراهم نشده است و بسیاری از دانشگاه‌ها آزمایشگاه‌های مناسبی ندارند در حالی که باید به زیرساخت‌های علمی به صورت جدی توجه شود. در سال‌های اخیر بودجه لازم به دانشگاه‌ها برای تکمیل و توسعه زیرساخت‌ها داده نشده است.

سلیمی بیان کرد: سیستم کشور باید نخبه‌پرور باشد اما به صورت سیستمی نمی‌توانسته‌ایم نخبه‌پروری را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم و افراد به صورت فردی و خودجوش مراتب پیشرفت را طی می‌کنند و سیستم نخبه‌پرور نیست.

وی بیان کرد: هیئت ممیزه علمی باید در کشور ایجاد شود تا مقالات تولید شده را بررسی کرده و به آنها نمره دهد که هم اکنون این خلاء در کشور مشهود است.

 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: بنگاه‌های تولید پایان‌نامه و مقاله که با اخذ وجه از دانشجویان به آنها پایان‌نامه می‌دهند آسیبی جدی برای رشد علمی کشور است. جوانان مدرک به دست بی‌سواد نمی‌توانند در تراز جمهوری اسلامی ایران باشند و باید با بنگاه‌های تولید پایان‌نامه برخورد شود اما هنوز راه جدی برای برخورد با آنها وجود ندارد. 

سلیمی ادامه داد: کاهش شتاب رشد علمی ایران زنگ خطری برای وزارت علوم است تا به خود بیاید و از حاشیه‌سازی‌ها پرهیز شود. وظیفه اصلی وزارت علوم حراست از میراث علمی کشور است و نباید به یک باشگاه سیاسی تبدیل شود.

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

اولین جشنواره اجتماعی کاهش آسیب‌های اجتماعی جامعه

منابع پروتئین برای کاهش وزن را بشناسید

غذایی مفید برای کاهش وزن

0 نظر

ارسال نظر

capcha