به‌دنبال ایجاد بیمارستان تخصصی هسته‌ای هستیم

صالحی: در حال ورود به فاز جدید تجاری سازی هسته‌ای هستیم

صالحی: در حال ورود به فاز جدید تجاری سازی هسته‌ای هستیم
به‌گزارش سراج24، علی‌اکبر صالحی ظهر امروز در مراسم افتتاح جاده اختصاصی و ورودی مجتمع غنی‌سازی شهید علی محمدی سایت هسته‌ای فردو، با تاکید براینکه سایت هسته‌ای فردو ضامن بقاء و اصل غنی‌سازی است، اظهارداشت: در حال حاضر فعالیت‌های هسته‌ای رو به جلو حرکت می‌کند.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه در حال ورود به فاز جدید تجاری سازی هسته‌ای هستیم، افزود: سایت هسته‌ای فردو مرکز عمده تحقیقاتی در فناوری هسته‌ای و در علوم است و به سمتی می‌رود که نماد علمی در عرصه بین‌المللی باشد.
وی با تاکید براینکه به لطف الهی و پشتیبانی ملت تمدن‌ساز، فعالیت‌های تحقیقی خود را ادامه می‌دهیم، خاطرنشان کرد: باید برای استقلال سیاسی‌، فردو را نماد استقلال سیاسی خود بدانیم.
صالحی با بیان اینکه پس از برجام شاهد غوغای سیاسی در آمریکا هستیم، عنوان کرد: فتوای رهبر معظم انقلاب در حرام اعلام کردن سلاح‌های هسته‌ای اتفاقی تاریخ‌ساز بود که آثار آن را در جهان خواهیم دید.
وی با اشاره به اینکه هزینه‌های ایجاد شده در انرژی هسته‌ای با آنچه برخی برای آن ذهنیت ایجاد می‌کنند متفاوت است، افزود: ساخت نیروگاه بوشهر پس از انقلاب اسلامی از بزرگ‌ترین اقدامات در صنعت هسته‌ای بود؛ در زمان جنگ تنها نیروگاه شماره یک بوشهر را ساختیم و پس از انقلاب 1.5 میلیارد دلار برای ساخت این نیرگاه هزینه شده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه برنامه 15 ساله سازمان انرژی اتمی در حال تدوین است عنوان کرد: طراحی این برنامه به این صورت است که هر 5 سال امکان بازنگری آن وجود دارد.
وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه احداث دو نیروگاه جدید در بوشهر در برنامه‌های ما وجود دارد، اظهار داشت: برای ساخت این دو نیروگاه با روس‌ها قراردادهای اولیه‌ای را منعقد کرده‌ایم. روس‌ها برای تأمین مالی این پروژه مساعدت‌هایی داشته‌اند؛ در هر یک از این نیروگاه‌ها یک‌هزار مگاوات برق و 250 تا 350 هزار مترمکعب آب شیرین برای بوشهر تأمین می‌شود.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین با اشاره به اینکه برای ساخت نیروگاه‌های کوچک با چین وارد مذاکره شده‌ایم، گفت: این نیروگاه‌ها برای کشورهای در حال توسعه، مطلوب ارزیابی می‌شوند.
وی با بیان اینکه در سال‌های 88 و 89 رصد ژئوفیزیک هوابرد ایران راه اندازی شد، گفت: با این کار به دنبال افزایش سرعت اکتشافات بودیم که تاکنون موفق شده‌ایم 60 درصد از خاک کشور را برای شناسایی و منابع تأمین مواد اولیه غنی‌سازی جستجو کنیم.
صالحی با اشاره به اینکه برای رسیدن به 190 هزار سو در فعالیت‌های هسته‌ای باید در 10 سال آینده مواد مورد نیاز را فراهم کنیم خاطر‌نشان کرد: برخی با تاکید به این سخنان مقام معظمر رهبری که باید در چند سال آینده 190 هزار سو ایجاد شود، مسائلی را القا می‌کنند اما امروز این امکان وجود ندارد و برنامه 10 ساله را برای تأمین مواد این اقدام نیاز داریم.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه در بخش سلامت به‌دنبال ایجاد بیمارستان تخصصی هسته‌ای هستیم عنوان کرد: در حالی که دولت شرایط مالی بدی دارد، حجت‌الاسلام روحانی از این کار حمایت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور تاکید دارد فعالیت‌های هسته‌ای نباید در غنی‌سازی خلاصه شود، عنوان کرد: صنعت هسته‌ای باید در برنامه طولانی مدت به بخش خصوصی واگذار شود و دولت تنها برای ایمنی آن نقش داشته باشد.
صالحی با اشاره به اینکه فردو به عنوان یک نماد از افتحار برای ما شناخته می‌شود، تصریح کرد: ما با تکیه بر مهندسان خود و ظرفیت‌هایی که در خود داشته‌ایم، در صنعت هسته‌ای به پیشرفت‌های زیادی رسیده‌ایم که از این بابت به خود می‌بالیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در خاتمه با بیان اینکه در مذاکرات هسته‌ای طرف مقابل به‌دنبال جمع‌آوری فردو بود، گفت: ملت ایران با تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری مقابل این زیاده‌خواهی‌ها ایستاد و توانست به پیروزی دست پیدا کند.
 
 
منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

توقف «پروتکل الحاقی» با چاشنی پذیرش بازدیدهای سرزده!

معطل پُف فیل آمریکا نمی‌مانیم

ضدانقلاب دوگانه می‌سازد

0 نظر

ارسال نظر

capcha