«سراج 24» گزارش می دهد

حضور هنرمند صهیونیست، رخنه ای که سد شد/ وقتی رسانه ها جلوی «نفوذ فرهنگی» را می گیرند!

حضور هنرمند صهیونیست، رخنه ای که سد شد/ وقتی رسانه ها جلوی «نفوذ فرهنگی» را می گیرند!

گروه فرهنگی «سراج24»- هفته گذشته مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، شنیده هایی که از چند روز قبل به گوش می خورد را تایید کرد. بهرام جمالی اظهار داشت که به زودی ارکستر فیلارمونیک برلین برای اجرای برنامه در ایران به تهران سفر خواهد کرد.
علی رهبری، مدیریت هنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران این خبر را این گونه تکمیل کرد و گفت: «چند هفته بعد از ارکستر فیلارمونیک چین، ارکستر سمفونیک برلین به رهبری "دنیل برنبویم" به تهران می‌آید که ضمن اجرای کنسرت در ایران، ما هم با آنها خواهیم نواخت و بعد از آن آقای «برنبویم» یک مدت با ارکستر ما کار خواهند کرد. طبیعتاً اتفاقات این‌چنینی و همکاری ما با موزیسین‌های مطرح جهانی، در دنیا انعکاس خیلی خوبی خواهد داشت که برای ما بسیار ارزشمند است.»
بنیاد رودکی، از مجموعه های تابعه معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نخستین بار یک اسرائیلی را برای حضور و اجرا در ایران دعوت کرده بودند. دنیل برنبویم، که رهبری این ارکستر را بر عهده دارد یک تبعه اسرائیل است و مسئولین معاونت هنری وزارت ارشاد با علم به این قضیه زمینه ساز نسختین تابو شکنی در مورد اسرائیل شده بودند.
هر چند عده ای به تابعیت فلسطینی برنبویم و مخالفت های او با برخی اقدامات رژیم صهیونیستی اشاره کرده و او را یک "ضد صهیونیست" دانستند اما چیزی که در این میان مغفول ماند خلط بحثی بود که اینجا صورت گرفته است. برنبویم هر چند به صورت نمادین تابعیت فلسطینی هم اخذ کرده و با اقداماتی نظیر شهرک سازی مخالف است اما او را نمی توان یک فرد ضد صهیونیست قلمداد کرد او فقط طرفدار "عدم خشونت و صلح بین اسرائیل و فلسطین" است نه فردی که مخالف موجودیت رژیم صهیونیستی و تمامیت غاصبانه آن باشد.
در نهایت فشارهای رسانه ای باعث آن شد که حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد از منتفی شدن این ارکستر خبر دهد و بگوید: «شخص جناب وزیر این موضوع را پیگیری کردند و اجازه ورود این ارکستر آلمانی را ندادند و قطعاً این سفر انجام نخواهد شد. جمهوری اسلامی نه این رژیم را به رسمیت می‌شناسد و نه با هنرمندان آنها همکاری می‌کند.»
هر چند حضور این هنرمند صهیونیست در ایران منتفی شد اما این سوال به وجود آمد که معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با چه دلیلی تصمیم به برگزاری این ارکستر داشت؟ شاید باید پاسخ را در عبارتی یافت به نام "نفوذ فرهنگی"!

اخبار مرتبط

ستایش از همکار ساواک و همراه منافقین در شبکه چهار!

از تاکیدات رهبر معظم انقلاب تا بی‌توجهی مسئولان فرهنگی به ابعاد نفوذ!/ تغییر در سبک زندگی ایرانیان، مهم‌ترین شیوه نفوذ فرهنگی/تلاش غرب برای استحاله از درون

ضرغامی: دستگاه‌های مسئول از نفوذ فرهنگی غافل شده‌اند

0 نظر

ارسال نظر

capcha