نخستین گزارش مجیدی از جشنواره مونترال:

برق شادی از چشمانشان مشخص است

برق شادی از چشمانشان مشخص است
به گزارش سراج24، مجید مجیدی و تعدادی از عوامل فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» هم اکنون در مونترال کانادا هستند تا از اولین نمایش بین المللی این فیلم رونمایی کنند.
او در گفت‌وگوی تلفنی که با سایت رسمی فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» داشته است از حال و هوای جشنواره فیلم مونترال و از  واکنش‌ها نسبت به فیلمش خبر می‌دهد.
مجیدی در ابتدای سخنانش به نشست منتقدان جشنواره فیلم مونترال اشاره کرد و گفت: در روز پنجشنبه صبح، اولین نمایش فیلم محمد رسول الله برای منتقدان بود که با استقبال و نگاه مثبت منتقدان همراه بود. سؤالاتی که بیشتر درمورد فیلم می‌شد در مورد مسائل تکنیکی فیلم بود. آنها معتقد بودند که این فیلم فراتر از سطح سینمای ایران است و تا به حال، چنین فیلم با این سطح تولید در سینمای ایران ندیده بودند. آنها پیش‌بینی کردند که در اکران عمومی هم موفق خواهد بود.
مجیدی همچنین در مورد سؤالاتی که در این جلسه منتقدان مطرح شده بود، گفت: سؤالات بیشتر درمورد قرائتی که این فیلم از اسلام سالها داده متفاوت است و این فیلم می‌تواند دریچه تازه‌ای از زندگی پیامبر به جهان غرب و به جهان اسلام باز کند.
کارگردان فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» ادامه داد: برای آنها جالب بود که بیشتر از زندگی پیامبر بدانند و بعد از دیدن این فیلم سؤال می‌کردند که قسمت‌های بعدی‌اش را چه‌موقع خواهیم ساخت. نگاه‌ها بیشتر روی این تمرکز داشت که ساخت چنین فیلمی باعث تأثیر مثبت بر نگاه جامعه جهانی نسبت به اسلام می‌شود.
مجیدی با اشاره به نگاه مثبتی که در جلسه نقد و بررسی این فیلم وجود داشت، گفت: نکته‌ای که بار منفی باشد بین منتقدین ندیدیم. فکر می‌کردیم کمی حساسیت در مورد گروه یهودی رادیکالی که در فیلم آوردیم به وجود بیاید که هیچ اشاره‌ای به آن نشد و همه تأکید داشتند که فیلم نگاه خوبی نسبت به ادیان دارد.
کارگردان فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» خاطرنشان کرد: نکته جالب دیگر این جلسه حضور یک گروه قطری بود که همان گروهی هستند که می‌خواهند با کمک هالیوود چندین فیلم در مورد پیامبر اسلام بسازند و اینها با دیدن فیلم مشتاق شدند که از امکانات سینمای ایران و به‌خصوص از شهرک سینمایی پیامبر اعظم(ص) بازدید کنند.
وی اضافه کرد: همچنین از هماهنگی عوامل خارجی فیلم با گروه‌های ایران سؤال شد و من گفتم که این زبان مشترک سینما است که امثال ویتوریا استرارو و دیگر عوامل خارجی کنار عوامل ایرانی به یک هارمونی در کار رسیدند.
مجیدی با اشاره به اینکه بحث هزینه تولید فیلم از جمله سؤالات جلسه نقد و بررسی فیلم «محمد رسول الله(ص)» بود، گفت: ساخت شهرک پیامبر اعظم(ص) و بازه زمانی ساخت چنین شهرکی برایشان سؤال برانگیز بود و تعجب می‌کردند که چگونه فیلمی در چنین ابعادی با این هزینه‌ ساخته شده است، و ما هم می‌گفتیم که هزینه ساخت این فیلم نزدیک به 40 میلیون دلار است. در این جلسه هزینه ساخت فیلم «محمد رسول الله(ص)» با فیلم‌هایی دیگر مقایسه شد که در حوزه پیامبران ساخته شده است، مثلاً فیلمی که ریدلی اسکات با بودجه 160 میلیون دلاری ساخته است و می‌گفتند فیلم «محمد رسول الله(ص)» با بودجه یک‌سوم آن توانسته است تأثیرگذار باشد.
وی همچنین با اشاره به اینکه در مورد واکنش‌های جهان اسلام نسبت به این فیلم سؤالاتی مطرح شد، گفت: من هم در این جلسه گفتم که برخی در کشورهای اسلامی قرائت‌های رادیکالی نسبت به فیلمی که هنوز دیده نشده است، دارند. همین‌ موضوع که کسانی بدون دیدن فیلم، نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند، برایشان جالب بود و واکنش‌های جالبی داشتند.
مجیدی با تأکید بر این‌که فیلم بین خبرنگاران و رسانه‌ها مورد توجه قرار گرفته است، گفت: در مجموع واکنش‌های مثبتی نسبت به این فیلم وجود داشت و شبکه‌های مختلفی مثل BBC ،CNN، الجزیره و ... قرار است در دو روز آینده درخواست مصاحبه داشته باشند.
این کارگردان در مورد استقبال از نمایش این فیلم گفت: بلیط‌های نمایش افتتاحیه کارگردان فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» از مدتها قبل فروش رفته بود و بلیط نمایش دوم هم از دو سه روز پیش تمام شده است و مردم تقاضای تکرار نمایش این فیلم را دارند. به‌احتمال زیاد به‌دلیل درخواست ایرانیان، در هفته جاری اکرانی هم در دانشگاه مک‌کین خواهیم داشت و جمعیت بسیار زیادی از سراسر کانادا به مونترال آمدند.
مجیدی در مورد واکنش‌های برخی گروه‌های افراطی نسبت به اکران این فیلم مقابل کاخ جشنواره، گفت: در حاشیه این نمایش یک‌سری گروه‌های افراطی، شعارهایی علیه فیلم «محمد رسول الله(ص)» و علیه خود من می‌دادند. خیلی جالب بود که آنها حتی نسبت به یک اثر هنری و فرهنگی این‌چنین واکنش تندی را از خودشان نشان می‌دادند که البته جمعیت آنها در حد 20 یا 30 نفر بود. اینها نمایش این فیلم را محکوم می‌کردند که چرا فیلمی را که مربوط به اسلام است مونترال باید پخش کند و این به‌نوعی تبلیغ اسلام است.
وی افزود: متأسفانه اینها گروهی هستند که شاید نسبت دادن کلمه مقدس ایرانی به آنها درست نباشد و برای اینها زشت باشد. هر پدیده‌ای می‌تواند به خود شکل سیاسی بگیرد، اما در مورد فیلم پیامبر چرا باید این رفتار وجود داشته باشد؟ آیا این رفتارها همسویی با نگاه غربی اسلام‌هراسی نیست؟ و آنها در امتداد همان جریان حرکت نمی‌کنند؟ و این سؤالی است که روز گذشته برای من وجود داشت. به چند نفر از آنها که صدا می‌زدند، گفتیم: ای‌کاش می‌آمدید فیلم را می‌دیدید که این فیلم از چه حقیقتی صحبت می‌کند و بعد شعار می‌دادید.
کارگردان فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» گفت: دیروز نمایش رسمی فیلم با حضور عوامل برگزار شد که بعد از دیدن فیلم تا ساعت‌ها مردم با بازیگرها صحبت کرده عکس می‌گرفتند و شور و اشتیاق خودشان را بروز می‌دادند و این به همه قشرهای مختلف حاضر مانند فیلم‌سازان، مردم و منتقدین و مردم کشور عزیزمان ایران که در سالن بودند، مرتبط می‌شد به‌شکلی که دیشب تا نیمه‌های شب مردم سراپا ذوق و شوق بودند و نظر خود را نسبت به فیلم می‌گفتند.
این نویسنده و کارگردان سینما همچنین درمورد درخواست اکران بین المللی فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» گفت: از جشنواره‌های مختلف درخواست نمایش این فیلم را در کشورهایشان داشتند که ما هم به آنها گفتیم باید این اتفاق با بخش بین‌الملل فیلم هماهنگ شود. درخواست‌هایی که برای فروش این فیلم هم آمده است قابل توجه است. امیدواریم ظرف دو، سه روزی که اینجا هستیم این موج درخواست خیلی وسیعتر شود.
مجیدی در مورد واکنش‌های دیگر نسبت به اکران فیلم در مونترال، گفت: رئیس فستیوال فیلم مونترال هم بسیار خوشحال است و اعلام کرده است: "ما فیلم بزرگی را از ایران و اسلام در اینجا به نمایش درآوردیم که یکی از افتخارات جشنواره مونترال است" و او با یک حس و حال خوبی از فیلم در مراسم افتتاحیه فیلم صحبت کرد. شور و هیجانی که من شاهد آن بودم بسیار قابل توجه بود و این اولین نمایش جهانی فیلم بود که من بسیار منتظر آن بودم تا اینکه ببینم این فیلم با مخاطبان خارجی و مخاطبان بیرونی در یک حجم گسترده چگونه این تعامل را برقرار می‌کند و به‌لطف خدا این واکنش خیلی باشکوه بود و این نشان می‌دهد که اثری که روح معنوی در آن جاری است چگونه می‌تواند با فطرت انسان‌ها ارتباط نزدیکی برقرار کند.
کارگردان فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» با ابراز رضایت از نمایش افتتاحیه این فیلم گفت: شروع جهانی فیلم، شروع بسیار خوبی بود و امیدواریم که این فیلم در ماه‌های آینده بتواند به نمایش عمومی در دنیا در بیاید و گوشه‌هایی از این روح حقیقت‌جویی اسلام و شخصیت رحمة للعالمینی پیامبر را به دنیا معرفی کند.
مجیدی در آخر گفت: نکته‌ای که وجود داشت این بود که واقعاً مردم بعد از دیدن فیلم مهربان می‌شوند و برق شادی از چشمانشان مشخص است و حس عجیبی در آدمها به وجود می‌آورد و این خیلی اتفاق مبارکی است و من فکر می‌کنم که همه اینها به‌برکت وجود خود پیامبر اکرم(ص) است که می‌تواند دل‌ها را به تسخیر خود درآورد.
 
 
منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

۶ فیلم به «فجر ۴۲» می‌رسانیم

جزئیات نهمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای فجر اعلام می‌شود

جشنواره «بچه زرنگ» راه‌اندازی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha