معضلی که نیازمند نظارت وزارت ارشاد است؛

حرکت شبکه نمایش خانگی در مسیر بی‌اعتماد ساختن مخاطبان به خود!

حرکت شبکه نمایش خانگی در مسیر بی‌اعتماد ساختن مخاطبان به خود!

شبکه نمایش خانگی خیلی زودتر از آن که شرایط و زیرسخت مناسب آن فراهم شود در کشور ما فراگیر شد و تولید فیلم‌های ویدئویی طنز و در ادامه سریال‌های مختلفی که از حضور سوپراستارهای سینمای بهره‌ می‌بردند، توانستد جای خود را در میان مخاطبان باز کنند.

اما این ظهور نابه‌هنگام باعث شد که آفت‌های بسیاری دامن‌گیر این شبکه شود و آن عدم پاسخگویی فعالان این حوزه به مردم و اعتمادی که از سوی آن‌ها به این تولیدکنندگان شده است، می‌باشد. البته آفت‌های دیگری چون تولید آثاری با نازل‌ترین کیفیت‌های هنری و محتوایی و همچنین عدم نظارت درست بر محتوای تولید شده در آن را نیز بر این فعالیت این شبکه سایه انداخته است.

اما موضوع عدم اطمینان به فعالیت‌های این شبکه دغدغه گروه زیادی از مردم است چرا که تاکنون در موارد متعددی پیش آمده که سریالی در این شبکه ساخته شود ولی به دلایل مختلف تولید آن متوقف شود. قهوه تلخ، تلخ‌ترین نمونه این ادعاست. سریالی که مخاطبی بسیار بالا حتی در حدود مخاطب رسانه ملی داشت ولی توقف ناگهانی پخش آن نه تنها مخاطبان بلکه مهران مدیری کارگردان این اثر را نیز تا مرز افسردگی پیش برد.

در کنار آن عدم ارائه جوایز اعلام شده برای خریداران نسخه اصلی سریال که قرار بود همزمان با پخش قسمت‌های آن انجام شود ولی هیچ‌گاه تحقق پیدا نکرد و در کنار آن بحث‌های مختلفی که در مورد سود سرشار کارگردان و تهیه‌کننده این پروژه از ساخت «قهوه تلخ» این تجربه را هم برای مخاطبان و هم برای مهران مدیری تلخ کرد.

بعد از آن نیز این تجربه با سریال‌هایی چون «قلب یخی»، «ساخت ایران» و «عشق تعطیل نیست» تکرار شد که هرکدام به دلیلی در اواسط کار متوقف شدند. دو مورد اول به دلیل بدقولی محمدحسن لطیفی کارگردان اثر و نیمه کار رها کردن به این بلا دچار شد و مورد آخر به خاطر عدم استقبال مخاطبان، داستان ضعیف و مشکلات داخلی میان تیم تولید کار پس از پخش 5 قسمت به طور کامل متوقف شد.

اما این تجربه تلخ این بار با سریالی از کمال تبریزی تکرار شده است. سریالی «ابله» که در ژانر طنز ساخته شده است و قرار بود 18 قسمتی باشد، بعد از کشمکش‌های بسیار نهایتا مقرر شد که در 14 قسمت به پایان برسد ولی بعد از توزیع 13 قسمت از آن زمانی که همه منتظر پخش آخرین قسمت این اثر بودند به دلیل مشکلات شدید میان تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار سریال پخش آن متوقف شد!

مهران احمدی یکی از بازیگران اصلی این سریال در گفت‌و‌گویی که با «میزان» داشته در ارتباط با سرنوشت این سریال گفته است: توزیع این سریال درشبکه نمایش خانگی به علت اختلافات مالی  میان تهیه کننده و سرمایه گذار به تعویق افتاده است.

این بازیگر ادامه داد: اختلافات شدید تهیه کننده و سرمایه گذار که معمولا مادی است این اجازه را نمی دهد که قسمت پایانی آن وارد شبکه نمایش خانگی شود. اما باز هم تاکید می کنم که مردم نباید قربانی این ماجراهای شخصی شوند به هر حال آنها ما را در مکان‌های مختلفی می‌بینند و از ما پیگیر ماجرا می‌شوند. به خاطر حفظ آبرو و شخصیت سینما هم که شده باید جلوی مردم وجه آن را حفظ کنیم.

البته گذشته از این تجارب تلخ، شبکه نمایش خانگی سابقه توزیع موفق آثاری چون «شاهگوش»، «ویلای من» و «شوخی کردم» را نیز در کارنامه دارد که هرچند به لحاظ کیفی چندان چنگی به دل نمی‌زدند ولی حداقل تا قسمت آخر آن‌ها همگی در شبکه نمایش خانگی توزیع شد و اعتماد مخاطب را جلب کرد.

نکته‌ای که باید به آن بیشتر توجه کرد این است که اگر وزارت ارشاد قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای تولید این گونه آثار و عرضه آن‌ها در شبکه نمایش خانگی وضع می‌کرد، شاید دیگر سرمایه‌گذاران این سریال‌ها به خود اجازه نمی‌دادند که با اعتماد مخاطب بازی کنند و تنها بر اساس نظرات شخصی خود به تولید اثر بپردازند.

 

منبع:حلقه وصل

اخبار مرتبط

یک سریالِ تمام عیار/ آیا حسن فتحی ناجی شبکه نمایش خانگی می‌‌شود؟!

اهداف تاسیس شبکه افق/میزان دقیق مخاطبان شبکه افق به شدت در حال افزایش است/استفاده از ظرفیت های جبهه انقلاب فرهنگی

0 نظر

ارسال نظر

capcha