موادی کشنده، اما قانونی و در دسترس+ فیلم

به گزارش « سراج24 »، آمار جدید در انگلیس نشان می‌دهد که تعداد افرادی که در اثر مصرف مواد مخدر قانونی می‌میرند رو به افزایش است.

 

طبق گزارش بی بی سی، اینها موادی هستند که قرار است همان حس و حال مواد مخدر غیر‌قانونی را در فرد ایجاد بکنند ولی اغلب تا ممنوع شوند برای مدتی محدود در بازار وجود دارند. سال ۲۰۱۲ حدود ۷۰ نفر در بریتانیا بر اثر مصرف این نوع مواد مرده‌اند.

 

 

ظاهرشان مثل مواد مخدر است، بسیاری به عنوان مواد از آنها استفاده می کنند و تاثیرشان هم شبیه مواد است ولی روی بسته آن نوشته شده "غیر قابل مصرف برای انسان".

 

غیر قابل مصرف برای انسان

 

سال گذشته ریچارد، برادر برایان، ماده ای که کپی " ال اس دی " است و " ان بوم " نام دارد را همراه با الکل و مقدار کمی کوکائین مصرف کرد، حالا شدیدا مغزش آسیب دیده است.

 

 

برادرش می گوید: او باید 24 ساعته تحت مراقبت باشد، فقط می تواند گردنش را بالا نگه دارد و کمی هم دستانش را تکان دهد، فقط همین.

 

 

اگر او از ریسک این ماده خبر داشت از آن استفاده نمی کرد، ناراحت کننده است چیزی که به این راحتی می شود خرید، می تواند چنین تاثیرات وحشتناکی داشته باشد.

 

دکترها می گویند: ترکیب الکل و " ان بم " باعث این آسیب شده است.

 

انواع و اقسام این مواد در اینترنت

 

ریچارد این ماده را از روی اینترنت خریده بود. دسترسی به این مواد که هیچ آزمایشی روی آن انجام نشده است، خیلی راحت است.

 

68 نفر بر اثر استفاده از مواد روانگردان جدید در سال 2012 مردند، 50 نفر بیشتر از سال 2009.

 

دولت می گوید: دارد تلاش جهانی برای کنترل مواد مخدر قانونی می کند و تا به حال بسیاری از این مواد را غیرقانونی اعلام کرده است، ولی این کار چندان هم راحت نیست.

 

نورمن بیکر وزیر مبارزه با مواد مخدر بریتانیا می گوید: ما به دنبال داروسازهای تقلبی هستیم ولی واقعیت این است که دور دنیا افراد بسیاری مشغول این کارند و مواد تولید می کنند که دقیقا غیرقانونی نیستند و مدتی در بازار قانونی وجود دارند تا اینکه ما آنها را غیرقانونی اعلام می کنیم.

 

 

به گفته وی؛ اینها می توانند خیلی از مواد مخدر دیگر خطرناک تر باشند.

 

خانواده ریچارد می گویند که ماده به اصطلاح قانونی ای که او استفاده می کند بسیار راحت قابل خرید بوده، آنها می گویند که برادر و فرزند شاد و مهربانی را از دست داده اند و می خواهند مردم ببینند که این مواد چه آسیب های شدیدی می تواند بزند.

 

سایت بی بی سی: بریتانیا 'پایتخت اعتیاد اروپا' است

یک موسسه پژوهشی هشدار داده که بریتانیا به "پایتخت اعتیاد" به الکل و مواد مخدر در اروپا تبدیل شده است.

 

"مرکز عدالت اجتماعی" که توسط وزیر کار و امور بازنشستگی بریتانیا تاسیس شده، می‌گوید مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر، سالانه ۳۶ میلیارد دلار برای بریتانیا هزینه دارد.

 

گزارش تازه این موسسه هشدار داده است که بریتانیا به مرکزی برای سایت‌های اینترنتی فروش "مواد مخدر مجاز" اما خطرناک تبدیل شده است.

 

مرکز عدالت اجتماعی از دولت بریتانیا به دلیل ناکامی در مقابله با اعتیاد به هروئین و در دسترس قرار دادن مشروبات الکلی ارزان‌قیمت انتقاد کرده است.

 

یافته‌های این گزارش که با عنوان "راه چاره سریعی وجود ندارد" منتشر شده، نشان می‌دهد، در سال گذشته میلادی ۵۲ نفر در انگلستان و ولز در اثر مصرف مواد مخدر قانونی جان خود را از دست داده‌اند که این تعداد ۲۸ نفر بیش از سال قبل از آن است.


توزیع‌کننده‌های بی‌خبر

این گونه مواد مخدر معمولا با عنوان نمک حمام یا مواد شیمیایی آزمایشگاهی در سایت‌ها فروخته می‌شود.

 

اما این مواد در صورتی که برچسب "برای مصرف انسان نیست" داشته باشد، می‌تواند به صورت آزاد و علنی هم فروخته شود.

 

بر اساس گزارش مرکز عدالت اجتماعی؛ در حال حاضر بیش از ۱۳۰ وب‌سایت در بریتانیا ثبت شده‌اند که این مواد را از طریق پست می‌فروشند و عملا پستچی‌ها را به توزیع‌کننده‌های بی‌خبر مواد مخدر تبدیل کرده‌اند.

 

این موسسه پژوهشی می‌گوید از هر دوازده جوان بریتانیایی یک نفر به مصرف مواد مخدر مجاز اذعان می‌کند که این بالاترین آمار مصرف در قاره اروپاست.

 

به گفته این مرکز، طی سه سال گذشته ۱۵۰ نوع جدید از این مواد وارد بازار شده، اما تنها مصرف ۱۵ نوع آن از سوی دولت بریتانیا ممنوع شده است.

 

گزارش مرکز عدالت اجتماعی می‌گوید در اروپای غربی، مردان بریتانیایی رتبه دوم در وابستگی به مصرف الکل را دارند.

 

این در حالی است که وابستگی به الکل در میان زنان بریتانیایی از هر کشور دیگری در اروپا بیشتر است./جام

 

 

اخبار مرتبط

تبلیغ کنسرت‌های لس‌آنجلسی در آژانس‌ها

فشاری که فیلم سوری به عربستان وارد کرد+عکس

به درخواست وزیر کشور؛ «مواد مخدر» موضوع مناظره هجدهم شد

1 نظر

ارسال نظر

capcha