نظرات مسئولین استان مرکزی درباره منشا آلودگی هوا

صنایع و وسایل نقلیه سهم بسیار بالایی در آلایندگی دارند

به گزارش سراج24 مرکزی؛ آلودگی هوا سالهاست که گریبان گیر شهرهای بزرگ کشور است و شهر اراک نیز در این آلودگی ها سهیم بوده است تا جایی که می توان گفت یک سوم روز های سال، هوای اراک در وضعیت ناسالم به سر می برد.

با تمام این تفاسیر اما نظرات برخی از مسئولین درباره آلودگی هوا جالب توجه و قابل تأمل است

استاندارمرکزی: نیروگاه شازند و خودروهای سنگین جزو عوامل آلودگی هوا

فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی در جدیدترین اظهارات خود با اشاره به مسئله آلودگی هوای استان مرکزی گفت: عواملی در آلودگی هوا به ویژه در شهر اراک موثر است که یکی تردد خودروهای سنگین است که باید از طریق کمربندی به خارج شهر هدایت شوند البته برخی طرح‌های اجرا شده هم مشکلاتی داشته با این حال در حال پیگیری اقدامات و طرح‌هایی در این موضوع هستیم.

وی افزود: یک مسئله مهم مورد توجه بحث خروج صنایع آلاینده از محدوده شهری است که براین اساس چند صنعت آلوده را در استان مرکزی تعطیل کردیم و اجازه ادامه فعالیت را به دلیل آلودگی به آنها ندادیم.

مخلص‌الائمه عنوان کرد: در جلسه شورای گفت‌وگو مصوب کردیم ۳۰ هکتار زمین برای صنوف مزاحم اختصاص یابد. در همین راستا صنایع که شاید برخی آلاینده هم نیستند ولی به هرحال صنوف مزاحم قلمداد می‌شوند تغییر مکان خواهند داد.

وی اضافه کرد: نیروگاه شازند اصلی ترین عامل آلودگی هوا نیست ولی یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا محسوب می شود که به دلیل جهت وزش باد و عوامل دیگر تاثیرات روانی و اقلیمی دارد.

شهرداراراک: صنایع یکی از منابع عمده آلودگی هوای اراک هستند

علیرضا کریمی شهردار اراک نیز ۳۰ آبان ماه در گفتگوی ویژه شبکه دو سیما در خصوص وضعیت آلودگی هوای اراک، اظهار کرد: در سال جاری شهر اراک ۱۱۱ روز هوای آلوده داشته است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته تعداد روزهایی که هوای اراک در وضعیت ناسالم قرار داشته ۲۱ روز بوده است.

وی ادامه داد: علت اصلی افزایش روزهای آلوده شهر اراک در سال جاری گسترش خشکسالی در کشور و افزایش ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوا است و علاوه بر آن در پاره‌ای از موارد نیز شاهد افزایش دی اکسید نیتروژن و گوگرد در شهر اراک بوده‌ایم.

شهردار اراک تصریح کرد: علل عمده آلودگی هوا شهر اراک بجز خشکسالی بحث اقلیمی این کلانشهر است که از سه طرف در ارتفاعات کشور محصور شده است.

کریمی با بیان اینکه صنایع یکی از منابع عمده آلودگی هوای شهر اراک هستند، گفت: در بحث صنایع آلاینده یکی از مشکلات نیروگاه شازند است که با وجود اینکه هم اکنون از گاز به عنوان سوخت استفاده می‌کند ولی دی اکسید نیتروژن را در هوای شهر اراک افزایش می‌دهد و متأسفانه در بعضی از ایام سال این نیروگاه تا هفت و نیم میلیون لیتر مصرف مازوت داشته است و روزی ۴۵۰ تن گوگرد به هوای اراک تزریق کرده است.

شهردار اراک در پایان با اشاره به تصویب طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در سال ۱۳۸۶، گفت: به دلیل ترک فعل‌هایی که در این طرح اتفاق افتاده است آلودگی هوا شهر اراک همچنان ادامه دارد.

مدیرکل محیط زیست: ایرالکو و پالایشگاه همواره آلاینده بوده اند

رضا میرزایی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب در خصوص لیست واحد های آلاینده استان گفت: این لیست محرمانه توسط اداره کل محیط زیست استان تهیه می شود و هر چند وقت یکبار بروزرسانی می شود. در این بروزرسانی ها واحد هایی آلاینده اضافه و واحد هایی که آلایندگی را کاهش دهند از لیست خارج می شوند.

وی افزود: با این حال دو شرکت آلومینیوم سازی (ایرالکو) و پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند از ابتدا همواره در این لیست بوده اند و هیچگاه خارج نشده اند.

میرزایی در پاسخ به این سوال که آیا نیروگاه شازند در سال جاری از سوخت مازوت استفاده کرده است، گفت: بنا بر دستور کارگروه کاهش آلودگی استان به ریاست استاندار وقت و دستور دادستان نیروگاه شازند حق استفاده از مازوت را ندارد ولی با این حال در مقطعی حدودا ۱۰روزه از این سوخت آلاینده استفاده کرد که با ورود دستگاه قضایی متوقف شد.

مدیرکل محیط زیست استان نمایش دی اکسید گوگرد در ایستگاه های نمایش وضعیت آلودگی در شهر اراک را ناشی از منابع مختلفی دانست و گفت: به عنوان مثال سوزاندن گاز LPG در خودروها منبع انتشار دی اکسید گوگرد است؛ لذا نمایش این آلاینده در هوای کلانشهر اراک ارتباطی با سوزاندن مازوت در نیروگاه ندارد.

وی خاطرنشان کرد: مسئولین استانی از جمله محیط زیست، استانداری و سایر دستگاه ها متفق القول هستند که از مازوت در نیروگاه شازند استفاده نشود ولی با سرد تر شدن هوا شاید شرایطی پیش آید که ما نتوانیم در مورد آن تصمیم گیری کنیم.

پالایشگاه و نیروگاه بیشترین و ایرالکو هیچگونه عوارض آلایندگی پرداخت نمی کند

رقیه یادگاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی در خصوص عوارض آلایندگی صنایع بزرگ استان، گفت: پالایشگاه و نیروگاه شازند بیشترین مقدار و بقیه شرکت ها و صنایع مقادیر بسیار ناچیزی بابت عوارض آلایندگی پرداخت می کنند. این دو صنعت بزرگ که در شهرستان شازند واقع هستند به علت انتشار وسیع آلودگی در شهرستان های شازند، اراک و خنداب به ترتیب ۴۶درصد، ۴۴ درصد و ۱۰ درصد از عوارض خود را به این سه شهرستان می پردازند. لازم به ذکر است پتروشیمی شازند از آلایندگی خارج شده است. البته صنعت دیگری که آلایندگی بالایی دارد ولی هیچ عوارضی پرداخت نمی کند شرکت ایرالکو است که ظاهرا پرونده قضایی دارد و در حال رسیدگی است و سازمان محیط زیست اطلاع دقیق تری از این موضوع دارد.

آلودگی هوای اراک امسال به یک موضوع تکراری برای مردم تبدیل شده موضوعی که در صورت سهل انگاری می تواند اثرات جبران ناپذیری را برای آحاد مردم دیارآفتاب به همراه داشته باشد آن هم در شرایطی که معلوم نیست تا چه مدت با بیماری سخت کرونا درگیر باشیم.

امید می رود با تصمیمات کارشناسی مسئولین ارشاد استان و همراهی مردم شاهد روز های پاکی در شهرهای صنعتی استان باشیم تا سلامت مردم کمتر در معرض خطر قرار داشته باشد.

اخبار مرتبط

پلیس ٖبا هنجارشکنان تعارف ندارد/ با متخلفان برخورد جدی می‌شود

۳۰ اثر صنایع‌دستی همدان آماده دریافت نشان اصالت ملی

احداث ۳ هزار واحد مسکونی برای نیروهای مسلح در همدان

0 نظر

ارسال نظر

capcha