انتخابات، عرصه یک تمرین سیاسی سالم برای نسل جوان است

به گزارش سراج24، ابراهیم کلانتری، رئیس انجمن علمی انقلاب اسلامی ایران در همایش عمومی ویژه دختران دانشجو که با عنوان «نقش زنان در انتخابات پیش رو»، به همت بسیج دانشجویی و مدیریت فرهنگی مؤسسه غیر دولتی، غیر انتفاعی فاطمیه شیراز (ویژه دختران) برگزار شد، با اشاره به اهمیت فوق العاده انتخابات در جمهوری اسلامی ایران گفت: این اهمیت برخواسته از عظمت و استواری اندیشه سیاسی اسلام و اندیشه ولایت فقیه در عصر غیبت در باب حکومت و اداره جامعه اسلامی با حضور و مشارکت حداکثری شهروندان معتقد و مؤمن به اصول و جهان بینی اسلام ناب محمدی است.

وی تاکید کرد: این اندیشه، با التزام همه جانبه به اسلام از یکسو و التزام به حقوق مردم و نهاد‌های اجتماعی از سوی دیگر، ساختار سیاسی جدید و پویایی را در عرصه اداره جامعه انسانی پیش روی جهانیان قرار داده است که بی گمان بر همه اندیشه‌های سیاسی معاصر و حتی لیبرال دموکراسی غرب برتری ویژه‌ای دارد.

کلانتری یادآور شد: در چنین نظام سیاسی، حاکمیت هم متکی به مشروعیت الهی است و هم به مشروعیت و مقبولیت مردمی متکی است، هم ملتزم به سنت و دین خداست و هم برخوردار از پشتوانه دانش، نوآوری و تکنولوژی دنیای مدرن.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: انتخابات اصلی‌ترین عرصه نمود و نمایش این هم نشینی و در هم آمیختگی است. انتخابات مهمترین عامل تقویت و اعتلای این اندیشه پویا در نگاه جهانیان است. به همین سبب در این ایام، شاهد به وجود آمدن یک ائتلاف رسانه‌ای از سوی استکبار جهانی و صهیونیزم بین الملل در مقابله با یک انتخابات پرشور و حداکثری هستیم. این ائتلاف شوم همچون گذشته می‌کوشد با یأس پراکنی و تخریب باور‌ها و ناکارآمد نشان دادن نظام مقدس جمهوری اسلامی، مردم را از حضور در انتخابات ناامید کند.

وی در ادامه با بیان اینکه زنان بلحاظ کمّی نیمی از بدنه جامعه اسلامی را تشکیل می‌دهند، اما بلحاظ کیفی نقش زنان در عرصه اجتماعی و فرهنگی حساس‌تر و تأثیر گذارتر است.

رئیس انجمن علمی انقلاب اسلامی ایران یادآور شد: زنان در فرهنگ اصیل اسلامی نقش مربّی جامعه را بر عهده دارند؛ محور خانواده که اصلی‌ترین کانون انسانی است زنان هستند؛ نقش اصلی در سبک زندگی اسلامی را زنان ایفاء می‌کنند.

کلانتری گفت: به تعبیر شهید مطهری، زن مرد آفرین است و مرد تاریخ ساز. اگر زنان نقش خود را به درستی بشناسند و به درستی این نقش را ایفاء کنند، هم مردان ساخته می‌شوند، هم جامعه و هم تاریخ. همه موفقیت‌هایی که در تاریخ ثبت شده است مرهون نقش آفرینی صحیح زنان است.

 

*برخی از افراد نقش زنان را در حد یک نقش نمایشی و احساسی صِرف در نظر می‌گیرند

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه به تعبیر امام خمینی از دامن زن مرد به معراج می‌رود، افزود: در یک انتخابات سرنوشت ساز مانند انتخابات ریاست جمهوری نیز نقش زنان بسیار حساس و سازنده است. البته برخی از افراد و جریانات سیاسی نقش زنان را در حد یک نقش نمایشی و احساسی صِرف در نظر می‌گیرند و حداکثر چیزی که از نقش زنان در جامعه عرضه می‌کنند همان نگاه ابزاری است که فرهنگ غربی از زنان عرضه می‌کند، همان نگاهی که خانواده را در غرب به نابودی کشانده و جایگاه زنان را به بازیچه‌ای در دست مردان هوسباز تنزل داده است.

وی اضافه کرد: چنین نگاهی به زن، صد در صد در جهت خلاف نظر روشن اسلام به جایگاه والای زن در جامعه انسانی است. در انتخابات باید مراقب بود که این فکر معیوب و مخالف شأن والای زنِ مسلمان بار دیگر به بازی مجدد با جایگاه زنان نپردازد.

رئیس انجمن علمی انقلاب اسلامی ایران با بیان اینکه دختران دانشجو به لحاظ آنکه بخشی از قشر فرهیخته جامعه نیز بشمار می‌آیند و به طور طبیعی از نوعی مرجعیت اجتماعی نیز برخوردارند، در انتخابات نقش برجسته تری برعهده دارند.

 

*عرصه انتخابات عرصه یک تمرین سیاسی سالم برای نسل جوان است

 

وی گفت: جریان سازی فکری، به میدان آوردن قشر جوان، پاسخ به پرسش‌ها و شبهاتی که این روز‌ها در فضا‌های مختلف ترویج می‌شوند بر عهده دانشجویان و طلاب جوان است. یادتان باشد عرصه انتخابات عرصه یک تمرین سیاسی سالم برای نسل جوان است. انتخابات عرصه نخبه پروری سیاسی است که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است. همه دلسوزان انقلاب اسلامی باید این فرصت را مغتنم بشمارند.

کلانتری یادآور شد: در انتخابات پیش رو، جهت همه فعالیت‌ها می‌بایست روی دو هدف متمرکز باشد، اول مشارکت حداکثری، و دوم انتخاب اصلح.

 

*تحریم انتخابات از سوی برخی جریانها، سرپوشی است بر ضعف‌های مفرط و ناکارآمدی دولت

 

این استاد دانشگاه تاکید کرد: مبادا گمان شود که تحریم انتخابات توسط برخی از جریانات سیاسی، به کم رونق شدن انتخابات می‌انجامد. تحریم انتخابات توسط این جریان سرپوشی است بر ضعف‌های مفرط و ناکارآمدی دولتی که این جریان سیاسی با تحریف واقعیت‌های جامعه و تخریب رقیب بر جامعه اسلامی تحمیل کرده است.

وی افزود: حقیقت آن است که همین جریان مدعی تحریم طی هشت سال اداره قوه مجریه چنان مدیریت ضعیف و ناکارآمدی را به نمایش گذاشته اند که بسیاری از شهروندان را به سمت یأس و ناامیدی سوق داده اند.

کلانتری گفت: قشر فرهیخته دانشجو می‌تواند با بیان حقایق برای مردم و نقد منصفانه نقاط ضعف و ناکارآمدی برخی از مسئولان اجرایی، امید به آینده و اراده برای روی کار آوردن یک دولت جوان انقلابی، با نشاط، کارآمد، دلسوز و متکی بر منابع و توان گسترده داخلی را زنده کند.

اخبار مرتبط

مطالبه رهبری درباره تحول با حضور دولت جوان، مؤمن و انقلابی محقق می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha