اوقات شرعی تهران
اذان صبح ۰۳:۱۳:۲۷
اذان ظهر ۱۲:۰۱:۵۸
اذان مغرب ۱۹:۲۷:۴۷
طلوع آفتاب ۰۴:۵۴:۵۲
غروب آفتاب ۱۹:۰۷:۲۴
نیمه شب ۲۳:۱۰:۵۶
قیمت سکه و ارز
۱۴۰۲/۱۱/۱۶ - ۱۱:۴۵
کنعانی:

آمریکا و انگلیس در مسیر دامن‌زدن به بی‌ثباتی در منطقه عمل می‌کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت : حمله نظامی آمریکا به همراهی رژیم انگلیس به شهرهای مختلف یمن نشان دهنده این است که این دو کشور در مسیر دامن‌زدن به بی ثباتی در منطقه عمل می‌کنند.

آمریکا و انگلیس در مسیر دامن‌زدن به بی‌ثباتی در منطقه عمل می‌کنند

به گزارش سراج24؛ ناصر کنعانی در این نشست با محکوم کردن ادامه جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و ارائه آماری از تعداد شهدا و مجروحان فلسطینی گفت: جامعه جهانی  نباید بیش از این تعلل کند و  فرصت جنایت را به جنایتکاران بدهد.

وی افزود: جامعه جهانی باید با جدیت هرچه تمام‌تر، زمینه توقف جنایت جنایتکاران صهیونیستی را فراهم کند.

آمریکایی‌ها یا دچار سردرگمی و یا دچار تناقض در گفتار و عمل هستند

سخنگوی امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از  صحبت‌های خود با انتقاد از اقدامات نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه گفت: اقدامات نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه از جمله حمله نظامی این کشورها به یمن و همچنین به کشورهایی چون عراق و سوریه در واقع در راستای حمایت از تداوم جنگ است و اقدامات آنها متناقض با شعارها و پیام‌هایی است که می‌دهند و این ادعا که مایل به  گسترش جنگ نیستند.

کنعانی ادامه داد:  آمریکایی‌ها یا دچار سردرگمی هستند و یا اینکه دچار تناقض در گفتار و عمل هستند.

هیات حاکمه موقت افغانستان باید به تعهداتش در مورد حق‌آبه ایران از هیرمند عمل کند

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد حق‌آبه ایران از هیرمند و آخرین اخبار در این زمینه گفت: خبر جدیدی در این زمینه  ندارم . این موضوع در چارچوب مذاکرات ما با مقامات هیات حاکمه موقت افغانستان در حال پیگیری و مذاکره است و آنها باید به تعهدات خود در مورد حق‌آبه ایران از هیرمند عمل کنند و این موضوع به صورت مستمر  در مذاکرات با مقامات کشور افغانستان مورد توجه ما است.

به دنبال تشدید تنش در منطقه نیستیم

وی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال یک خبرنگار آمریکایی گفت: ما قطعا به دنبال تشدید تنش در منطقه نیستیم. عملکرد و اقدامات دیپلماتیک ایران در طول چهار ماه گذشته اثبات کرده است که ایران به دنبال ایجاد زمینه‌های ثبات در منطقه  و پیشگیری از توسعه دامنه درگیری‌ها و بحران در منطقه است.

ایران هیچ نیروی نیابتی در منطقه ندارد

کنعانی با بیان اینکه ما به دنبال تنش با هیچ کشوری نیستیم، تاکید کرد: ایران هیچ نیروی نیابتی در منطقه ندارد و این رژیم آمریکاست که از رژیم صهیونیستی به عنوان نیروی نیابتی خود برای تحقق اهداف خود و تامین منافع  نامشروعش استفاده می‌کند.

نیازی به مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا نیست

وی در ادامه پاسخ به سوال این خبرنگار آمریکایی در مورد لزوم انجام مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا در ارتباط با مسائل منطقه تاکید کرد: نیازی به مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا نیست، پیام ما در مورد تحولات منطقه روشن است. در این مدت آمریکایی‌ها از طریق واسطه پیام‌هایی ارسال کردند که ما نیز در صورت لزوم از طریق همان واسطه‌ها  پاسخ‌های خود را به صورت صریح به آنها داده‌ایم.

آمریکا بخشی از بحران در منطقه است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با بیان اینکه راهکار کاهش بحران در منطقه روشن است، تصریح کرد: دولت آمریکا بخشی از  راه حل بحران نیست، بلکه بخشی از بحران است و در راستای تشدید بحران قرار گرفته است و این فقط ارزیابی ما نیست بلکه ارزیابی بسیاری از ملت‌ها و دولت‌های مختلف در جهان است.

کنعانی تاکید کرد: صلح در منطقه در گرو این است که جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی هرچه زودتر متوقف شود.

ادعاهای ترامپ قابل مسموع نیست

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در مورد ادعاهای مجدد ترامپ مبنی بر این که حمله ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد بین ایران و آمریکا هماهنگ شده بود، گفت: شهادت یک آدم دروغگو، جنایتکار و جنایت‌پیشه که اکنون به دنبال رقابت‌های انتخاباتی است که بار دیگر در راس آمریکا قرار بگیرد، قابل مسموع نیست.

شهروندان آمریکایی برای سفر به ایران منعی ندارند

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر یک شهروند آمریکایی به تهران  و حاشیه‌های ایجاد شده در مورد این سفر  با توجه به عکس‌هایی که این شهروند آمریکایی از سفر خود به ایران منتشر کرده‌است؟ خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: اطلاع ندارم که در مورد سفر چه شهروندی صحبت می‌کنید.

وی ادامه داد : همانطور که می‌دانید سفر شهروندان ما به دیگر کشورها و سفر شهروندان دیگر کشورها به ایران لزوماً از طریق وزارت خارجه انجام نمی‌شود و ساز و کارهای سفرها مشخص است.

کنعانی ادامه داد: شهروندان آمریکایی برای سفر به ایران منعی ندارند کما این که که شهروندان ایرانی نیز امکان سفر به آمریکا را دارند.

وی خطاب به خبرنگار پرسش کننده تاکید کرد: مشخصا در مورد موضوع مورد اشاره شما، من اطلاعی ندارم.

در پاسخ پشیمان کننده به متجاوزان تردید نمی‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار وال استریت ژورنال  مبنی بر این که مشاور امنیت ملی آمریکا در چند روز اخیر از پاسخ دادن به خبرنگاران مبنی براین که آیا آمریکا اقدام به انجام عملیات نظامی در داخل ایران می‌کند، خودداری کرده  است. نظر ایران در این ارتباط چیست؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که به دنبال تشدید تنش و بحران در منطقه نیست و از بحران حمایت نکرده است و در عین حال نشان داده‌ایم که با هرگونه تهدیدی علیه امنیت ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی کشورمان برخورد می‌کنیم و در به کارگیری از توان خود برای دادن پاسخ پشیمان کننده به هر متجاوزی و علیه هر متجاوزی تردیدی نمی‌کنیم و این را دیگران درک کرده‌اند و  قبل از انجام هر غلطی  قطعا این موضوع را مورد توجه قرار می‌دهند.

آمریکایی‌ها اصلا در جایگاهی نیستند که به ایران هشدار بدهند

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه گفته شده آمریکا قبل از حمله به یمن، سوریه و عراق به ایران هشدار داده است و ایران نیز در همین چارچوب پیش از این حملات، نیروهای خود را از این مناطق تخلیه کرده است، تصریح کرد: ما اقدامات آمریکا و انگلیس در منطقه را ماجراجویانه، خودسرانه و غیرقانونی تلقی می‌کنیم. این اقدامات را در راستای تداوم حمایت تمام عیار از رژیم صهیونیستی می‌دانیم و تأکید داریم که مسئولیت حقوقی و قانونی در این زمینه متوجه آمریکا و انگلیس است و شورای امنیت سازمان ملل در راستای بازدارندگی از تکرار این اقدامات مسئولیت شناخته شده دارد و باید به این مسئولیت عمل کند.

کنعانی در پاسخ به اصرار خبرنگار وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه آیا آمریکا قبل از این حملات به ایران هشدار داده بود یا خیر، گفت: من در این زمینه هیچ اطلاعی ندارم که آمریکایی ها هشدار داده بودند یا خیر. البته باید به این موضوع نیز توجه کنیم که آمریکایی‌ها اصلا در جایگاهی نیستند که به ایران هشدار بدهند.

حضور مستشاری ایران در سوریه به درخواست این کشور انجام شده است

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با به شهادت رسیدن مشتشاران ایرانی در سوریه در حملات رژیم صهیونیستی به حومه دمشق گفت: حضور نظامیان ما در سوریه مشتشاری و در چارچوب کمک و حمایت از ارتش این کشور برای مقابله با تروریسم است و در واقع به درخواست سوریه نظامیان ما در آن منطقه حضور پیدا کرده‌اند.

کنعانی ادامه داد: آنچه که صیونیست‌ها انجام داده‌اند نقض حاکمیت سوریه و همچنین ضربه زدن به نیروهایی است که در مبارزه با داعش در سوریه نقش داشته‌اند و این نشان میدهد که آن‌ها در مبارزه با تروریسم بر خلاف آنچه که مطرح می کنند صادق نیستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با تمایل ایجاد شده در بین کشورهای منطقه برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از منطقه گفت: حضور نیروهای آمریکا در منطقه مخل ثبات و امنیت در منطقه است. آمریکایی‌ها بر بی‌ثباتی و ایجاد ناامنی در منطقه سرمایه‌گذاری‌کرده اند و در واقع حضور آمریکایی‌ها در منطقه ثبات‌ساز نبوده است.

وی تأکید کرد: ما حضور آمریکایی ها در منطقه را کمک‌کننده و ثبات‌ساز نمی‌دانیم.

به دنبال پیشگیری از دامنه بی‌ثباتی در منطقه هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه در اظهار نظری تأکید کرده است که تنش بین ایران و آمریکا، آتش در منطقه است و آیا ایران در مورد این اظهارات با مقامات ترکیه صحبت و رایزنی کرده است، تأکید کرد: همان طور که بارها اعلام کرده ایم ما به دنبال تنش با هیچ طرفی نیستیم. رویکرد ما تقویت ثبات در منطقه و حمایت از ثبات در منطقه است. ما به دنبال پیشگیری از دامنه بی ثباتی در منطقه هستیم.

وی ادامه داد: اینکه آقای فیدان چه گفته‌اند من اطلاعی ندارم ولی همان طور که گفتم رویکرد ایران سرمایه‌گذاری برای گسترش ثبات و امنیت در منطقه است. موضوعی که به نفع کل ملت‌های منطقه است.

کنعانی گفت: آنچه که می‌تواند به ثبات و امنیت در منطقه کمک کند اعمال فشار به رژیم صهیونیستی برای توقف جنایت‌های جنگی خود در غزه و فلسطین و فشار به آمریکا برای قطع فشارهای‌شان به رژیم صهیونیستی است.

سفر وزیر خارجه سودان در چارچوب تقویت و تداوم هماهنگی‌ها برای بازگشت روابط دو کشور در مسیر طبیعی است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در ارتباط با سفر وزیر خارجه سودان به تهران و دیداری که وی امروز با مقامات جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت، گفت: دولت قبلی سودان بر اساس یکسری دلایل و اظهارات واهی روابط خود را با ایران به صورت یکجانبه قطع کرده بود.

وی با بیان اینکه با توجه به تحرکات دیپلماتیکی که انجام شد دو کشور در مهرماه سال جاری اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود را از سر می‌گیرند و در پی آن به دنبال زمینه‌سازی و مقدمه سازی برای بازگشایی سفارتخانه های دو کشور در تهران و خارطوم هستند، گفت: سفر مورد اشاره نیز در چارچوب تقویت و تداوم هماهنگی‌های اولیه برای بازگشت روابط دو کشور در مسیر طبیعی خود و از سرگیری فعالیت سفارتخانه‌های دو کشور است.

کنعانی همچنین با اشاره به تحولات داخلی سودان ادامه داد: متأسفانه شاهد درگیری‌های داخلی در سودان هستیم و سیاست ما کمک به تأمین امنیت در سودان است. ما بر ضرورت توقف درگیری ها، عدم مداخله خارجی در تحولات این کشور و انجام گفت‌وگوی سودانی - سودانی برای پایان بخشیدن به درگیری‌ها تأکید داریم و امیدواریم این سفر زمینه‌ساز شکل‌گیری یک فضای جدید در روابط دو کشور باشد.

به صورت سیاسی از اقدام آفریقای جنوبی در انجام شکایت علیه رژیم صهیونیستی حمایت کرده‌ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران چه موقع می‌خواهد به عنوان طرف ثالث در شکایت صورت گرفته از سوی آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی در دیوان لاهه به خاطر جنایت‌های جنگی این رژیم علیه مردم غزه وارد عمل شود، گفت: ما به صورت سیاسی از اقدام آفریقای جنوبی در انجام شکایت علیه رژیم صهیونیستی به خاطر جنایت های جنگی انجام شده از سوی این رژیم علیه مردم غزه حمایت کرده و دیگر کشورها را نیز ترغیب کرده‌ایم که از آفریقای جنوبی حمایت کنند.

وی ادامه داد: نحوه ورود ما به عنوان طرف شکایت به عنوان یک موضوع حقوقی با توجه به نوع نگاه سیاسی ما به هویت نامشروع رژیم صهیونیستی در دست بررسی کارشناسی حقوقی است و به محض اینکه در این زمینه جمع‌بندی لازم صورت بگیرد اطلاع‌رسانی می‌شود.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد برخی مشکلات ایجاد شده برای رانندگان ترانزیت ایران برای سفر به دیگر کشورها به خاطر تأخیر در صدور روادید برای آن‌ها خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: من دقیقا نمی دانم که کدام کشورها مد نظر شما است ولی اگر مشکلی وجود داشته باشد دستگاه دیپلماسی پیگیری می‌کند و در چارچوب سازوکارهای بین‌المللی برای تسهیل همکاری‌های ترانزیتی و استفاده از مزایای این سازوکارها، مقامات ایران پیگیری های لازم را انجام می‌دهند تا اگر مشکلی وجود دارد برای حل آن اقدام کنند.

آمریکا و انگلیس در مسیر دامن‌زدن به بی‌ثباتی در منطقه عمل می‌کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین در پاسخ به پرسش دیگری با تأکید بر اینکه اقدامات آمریکا در منطقه و تشدید تنش‌ها از سوی این کشور با ادعاهایی که مطرح می کند، ناسازگار است، خاطر نشان کرد: حمله نظامی آمریکا به همراهی رژیم انگلیس به شهرهای مختلف یمن نشان دهنده این است که این دو کشور در مسیر دامن‌زدن به بی ثباتی در منطقه عمل می‌کنند.

موضوعات مرتبط با  میادین مشترک بین ایران و کویت در چارچوب سازوکارهای حقوقی بین دو کشور قابل حل و فصل است

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با دیدار اخیر سفیر ایران در کویت با وزیر نفت این کشور و رایزنی‌های صورت گرفته بین این دو مقام در ارتباط با میدان گازی آرش تصریح کرد: علاوه بر گفت‌وگوهای سفیر ایران در کویت من نیز در یک موضع‌گیری رسانه‌ای دیدگاه‌های ایران را در ارتباط با میدان گازی آرش و مسائل مطرح شده در این زمینه بیان کردم. ما تأکید بر این داریم آنچه که در ارتباط با میادین مشترک بین ایران و کویت مطرح است در چارچوب سازوکارهای حقوقی بین دو کشور قابل حل و فصل است به نحوی که منافع دو کشور تأمین شود و به نظرم طرح این مسائل حقوقی و فنی در رسانه‌ها کمک کننده در حل موضوع نیست.

همواره در سازوکارهای منطقه‌ای و بین‌المللی و چند جانبه مرتبط با افغانستان حضور موثر داشته‌ایم

کنعانی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار یک رسانه افغانستانی مبنی بر اینکه آیا ایران در نشست سازوکار دوحه در ارتباط با افغانستان شرکت می‌کند، تصریح کرد: ایران همواره در سازوکارهای منطقه‌ای و بین‌المللی و چند جانبه مرتبط با افغانستان حضور موثر داشته است و در این چارچوب تلاش کرده با نگاه سازنده خود و با بکارگیری تمام ظرفیت‌های ممکن در راستای تحقق صلح و ثبات در منطقه در این نشست‌ها حضور پیدا کند. سازوکار دوحه نیز به عنوان سازوکار شناخته شده بین‌المللی مطرح است. البته اطلاع قطعی ندارم که در چه سطحی در این نشست شرکت می‌کنیم ولی با توجه به رویکرد سازنده و شناخته شده جمهوری اسلامی ایران ما همواره از فرصت‌ها و سازوکارهای موجود برای کمک به تأمین صلح و امنیت در افغانستان استفاده کرده‌ایم و در این ارتباط تلاش کرده‌ایم که نقش جدی و موثری ایفا کنیم.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظرات کاربران
هفته نامه الکترونیکی
هفته‌نامه الکترونیکی سراج۲۴ - شماره ۲۴۷
اخرین اخبار
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••