اوقات شرعی تهران
اذان صبح ۰۳:۰۹:۵۰
اذان ظهر ۱۲:۰۲:۱۹
اذان مغرب ۱۹:۳۰:۵۴
طلوع آفتاب ۰۴:۵۲:۳۶
غروب آفتاب ۱۹:۱۰:۲۰
نیمه شب ۲۳:۱۰:۳۵
قیمت سکه و ارز
۱۴۰۲/۱۱/۱۶ - ۱۴:۰۰
کنعانی عنوان کرد:

پاسخ‌های صریحی به پیام آمریکایی ها دادیم

سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران با بیان اینکه نیازی به مذاکره مستقیم ایران و آمریکا نیست، گفت: پیام ما به آمریکا رسیده و از طریق واسطه‌ها پاسخ‌های صریحی دادیم.

 پاسخ‌های صریحی به پیام آمریکایی ها دادیم

به گزارش سراج24؛ ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۶ بهمن ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

وی فرارسیدن چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت شریف ایران تبریک گفت.

سخنگوی وزارت خارجه به اوضاع غزه و آمار شهدا و مجروحان و مفقودان جنایت مستمر و ضد بشری رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین اشاره کرد و گفت: امیدواریم جامعه جهانی بیش از این تعلل نکند و فرصت استمرار جنایت را به جنایتکاران ندهد و با جدیت هر چه تمام‌تر زمینه توقف جنایات جنگی و نسل کشی این رژیم را فراهم کند.

وی درباره تهاجمات نظامی آمریکا و انگلیس به یمن و تحولات کنونی در منطقه گفت: نقطه کانونی بحران در منطقه تداوم جنگ ظالمانه و وحشیانه رژیم صهیونیستی با حمایت دولت آمریکا و انگلیس علیه ملت مظلوم فلسطین خاصه در باریکه غزه است. ۱۲۲ روز جنگ و جنایت مستمر علیه شهروندان مظلوم فلسطین. کانون بحران در فلسطین است و راه‌حل اساسی و پایدار پایان دادن به این جنایت جنگی و نسل کشی توسط رژیم صهیونیستی است.

کنعانی ادامه داد: اقداماتی که دولت آمریکا انجام می‌دهد دلیل واضحی است که دولت آمریکا مایل است دست این رژیم را برای ادامه جنگ و نسل‌کشی فلسطینی‌ها باز بگذارد. حمله به دیگر کشورها در منطقه نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، عراق و یمن تلاشی ناشیانه برای انحراف اذهان عمومی از نقطه کانونی بحران یعنی فلسطین به سمت دیگر مناطق پیرامونی است. در حالی که کانون بحران همچنان در فلسطین است و راه‌حل اساسی پایان دادن به این جنگ ظالمانه و حملات وحشیانه و نسل کشی این رژیم است.

وی گفت: اقدامات نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه از جمله حملات نظامی این دو کشور به یمن و عراق و سوریه و تداوم حمایت از جنگ طلبی رژیم غاصب اسرائیل متناقض با شعارها و پیام‌ها و ادعاهایی است که می‌دهند مبنی بر اینکه مایل به دامنه گسترش جنگ و بحران در منطقه نیستند. آمریکا یا دچار سرگردانی است یا دچار تناقض در گفتار و عمل.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: اقدامات آمریکا علیه حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها نشان می‌دهد جامعه جهانی نمی‌تواند روی نقش آمریکا برای صلح و ثبات در منطقه و خارج منطقه حساب کند. آمریکا و انگلیس به جای صلح و ثبات در منطقه ترجیح می‌دهند رژیم اسرائیل و منافع توسعه طلبانه این رژیم و منافع نتانیاهو این جنایتکار شناخته شده را انتخاب کنند و آن را بر منافع دولت‌ها و ملت‌ها و جامعه بین‌المللی ترجیح دهند.

وی افزود: اقدامات دولت آمریکا و انگلیس نشان می‌دهد درک درستی از مسائل منطقه و راه‌حل‌های آن ندارند و به جای توجه به کانون بحران توجه به موضوعات پیرامونی و حاشیه‌ای می‌کنند و به جای علت به معلول توجه می‌کنند. این عملکرد با ادعاهای آنها مبنی بر اینکه به دنبال توسعه جنگ در منطقه نیستند ناسازگار و ناهمخوان است.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی همچنین گفت که لغو روادید با ۲۸ کشور از ۱۵ بهمن عملا اجرایی شده است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: این در چارچوب سیاست‌های دولت ایران برای گسترش مناسبات و ارتباطات و همکاری ها به ویژه در چارچوب تقویت ارتباطات مردمی با کشورهای مختلف جهان و کشورهای دوست و همسایه صورت گرفته است. انتظار می‌رود شاهد اقدامات و رویکردهای مشابهی از سوی آن دسته کشورهایی باشیم که چنین تسهیلاتی را برای شهروندان ایرانی تاکنون اجرا نکرده‌اند. این برنامه می‌تواند زمینه ساز تقویت ارتباطات مردم با مردم در مجموعه سیاست‌های مرتبط با سیاست توسعه روابط با کشورهای دوست و همسایه و کشورهای دوردست‌تر باشد.

کنعانی درباره روادید مربوط به رانندگان ترانزیت اظهار داشت: نمی‌دانم کدام یک از موضوعات مدنظر شماست ولی اگر مشکلی در این رابطه وجود داشته باشد هم دستگاه دیپلماسی پیگیری می‌کند و هم در چارچوب سازوکارهای موجود بین‌المللی که ایران هم عضو آنهاست برای تسهیل همکاری‌های ترانزیتی و استفاده از مزایا و امتیازات عضویت در این سازوکارها مراجع ذیربط ایران اقدامات و پیگیری‌های لازم را برای حل و فصل مشکلاتی که وجود دارد را انجام خواهند داد.

وی درباره سفر  هانس گروندبرگ نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن به تهران گفت: ایران از هرگونه توافقی که منطبق با واقعیات موجود و مورد تایید طرفین باشد و بتواند از رنج و درد ملت یمن و مشکلات آنها کم کند حتما استقبال می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: دولت آمریکا اقدامات و عملکردش در منطقه با ادعاهایی که مطرح می‌کنند ناهمخوان و ناسازگار است. حمله نظامی آمریکا به شهرهای یمن با همراهی انگلیس نشانگر این است که همچنان این دو کشور در مسیر دامن زدن به بی ثباتی و ناامنی در منطقه در حال حرکت هستند و در تلاشند با ایجاد بحران‌های جدید در منطقه و دامن زدن به بی ثباتی در دیگر نقاط منطقه فرصت‌های جدیدی را برای رژیم صهیونیستی برای ادامه جنایاتش در سرزمین‌های اشغالی ایجاد کنند. این اقدامات را به شدت محکوم می‌کنیم.

وی افزود: تداوم این گونه اقدامات ماجراجویی و اقدامی در راستای دامن زدن به گسترش تنش در منطقه است و جامعه جهانی نسبت به ایجاد بازدارندگی و تداوم اقدامات ماجراجویانه و یکجانبه دولت آمریکا و انگلیس مسؤولیت دارند و باید اقدام جدی صورت دهند.

کنعانی درباره حق‌آبه هیرمند گفت: خبر جدیدی ندارم ولی در جدول موضوعات ما با مقامات سرپرستی افغانستان مطرح است. گفت‌وگوهای ما با آنها ادامه دارد.

وی در پاسخ به سؤالی بیان کرد: اقدام رژیم‌های آمریکا و انگلیس علیه یمن و مورد هدف قرار دادن اهداف مختلفی در شهرهای مختلف یمن اقدامی ناشیانه و یکجانبه و غیرقانونی و ناقض قوانین و مقررات بین‌المللی و در جهت انحراف اذهان عمومی از کانون اصلی بحران در منطقه و فرصت سازی برای تداوم جنایات جنگی و نسل کشی فلسطینی‌ها توسط رژیم صهیونیستی است. آنچه در منطقه و در دریای سرخ در حال رخ دادن است معلول است. توجه آمریکایی‌ها بر کشورهای دیگر منطقه و حمله به اهدافی در یمن و سوریه و عراق و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی این کشورها خلاف ادعای این کشورها مبنی بر عدم دامن زدن به جنگ در منطقه است. آنها به دنبال توسعه دامنه بحران و تنش در منطقه هستند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ایران مواضع روشن و دیدگاه‌های صریحی دارد. ما بر تمرکز همه تلاش‌ها برای تقویت صلح و ثبات در منطقه تأکید می‌کنیم. ایران به دنبال توسعه دامنه جنگ و تنش در منطقه نیستیم. ایران تلاش‌های زیادی صورت داد حملات رژیم صهیونیستی در منطقه متوقف شود. کانون بحران در فلسطین و تداوم و گسترش بحران در منطقه نتیجه استمرار بیش از چهار ماه جنایت جنگی و نسل کشی‌ فلسطینی‌ها توسط رژیم صهیونیستی است. به جای حمله به دیگر کشورها در منطقه و نقض منشور ملل متحد به کانون بحران یعنی فلسطین توجه و دست از حمایت از رژیم صهیونیستی بردارند.

کنعانی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی بدون حمایت دولت آمریکا امکان تداوم جنگ علیه مردم فلسطین را ندارد. 

ما به دنبال تشدید تنش در منطقه قطعا نیستیم. اقدامات عملی و دیپلماتیک ایران در چهار ماه گذشته اثبات کرده ایران به دنبال ایجاد زمینه‌های ثبات در منطقه و پیشگیری از دامنه درگیری و بحران در منطقه است. به دنبال توسعه دامنه درگیری و به دنبال تنش با هیچ کشوری نیستیم. ایران هیچ نیروی نیابتی در منطقه ندارد. این رژیم آمریکاست که از رژیم صهیونیستی به عنوان یک هویت تروریستی سازمان یافته و نیروی نیابتی خودش برای تحقق اهداف راهبردی خود در منطقه و تامین منافع نامشروع خود در منطقه استفاده می‌کند. آنچه در منطقه شاهدیم اقدامات دولت‌ها و ملت‌ها و گروه‌های مقاومت برخاسته از ملت‌هایی است که به جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین اعتراض دارند و نسبت به حمایت تمام عیار آمریکا از این رژیم اعتراض جدی دارند و حمایت آمریکا از این رژیم را زمینه ساز بحران در منطقه می‌دانند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین تصریح کرد: نیازی به مذاکره مستقیم ایران و آمریکا نیست. پیام ما به آمریکا رسیده و از طریق واسطه‌ها پاسخ‌های صریحی دادیم.

وی ادامه داد: راه‌های بحران در منطقه و کاستن از تنش و بی ثباتی در منطقه روشن است. کانون بحران مشخص است فلسطین است و دولت آمریکا بخشی از راه‌حل نیست و بخشی از بحران است و در کنار راهکار صلح قرار نگرفته و در کنار تشدید بحران قرار گرفته است. این ارزیابی دولت‌ها و ملت‌های جهان است. آنچه در چهار ماه گذشته شاهد بودیم ناشی از حمایت آمریکا از این رژیم است. آمریکا در شورای امنیت نشان داد به جای کمک به ماموریت‌های صلح سازی شورا در مقابل کارکرد اصلی و حقیقی این شورا ایستادگی کرده و بارها با وتو و حذف بندهای ناظر بر ضرورت ایجاد آتش بس فوری از پیش نویس‌های قطعنامه‌های ارائه شده به شورای امنیت مانع از توقف جنایات صهیونیست ها شده است. 

وی تصریح کرد: صلح در منطقه وابسته به توقف جنایت جنگی رژیم صهیونیستی است.

سخنگوی وزارت خارجه به روابط خوب ایران و عراق در حوزه‌های مختلف و همچنین روابط خوب با اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و افزود: منافع مشترک اقتضا می‌کند از برخی موضوعات اختلافی در چارچوب همکاری‌های مشترک عبور کنیم و موانع احتمالی موجود را به کنار بنهیم و زمینه‌های تقویت روابط را بیش از پیش فراهم کنیم. توسعه مناسبت اراده و خواست دو دولت و ملت است و خوشبین هستیم روابط دو کشور هر روز بیش از گذشته توسعه خواهد یافت.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره سفر علی‌اکبر احمدیان به عراق گفت: در چارچوب این سفر تداوم مشورت‌ها و رایزنی‌ها درباره همکاری‌های مشترک و تامین منافع مشترک در حوزه امنیتی در مبارزه با تروریسم و در چارچوب همکاری‌های منطقه‌ای برای تقویت صلح و ثبات و امنیت در منطقه است.

وی در واکنش به اظهارات ضد ایرانی مقامات انگلیسی گفت: آنهایی که دستشان به صورت مستقیم و غیرمستقیم به خون ملت فلسطین و کودکان فلسطین آغشته است نمی‌توانند در خصوص جمهوری اسلامی ایران که همواره به طور عملی و صادقانه حامی ملت مظلوم فلسطین و حامی تقویت صلح و ثبات و امنیت در منطقه بوده اظهارنظر کنند. تلاش برای نادیده گرفتن تعمدی واقعیت‌ها در منطقه بخشی از سیاست خارجی امروز رژیم انگلیس است و این ویژگی بر سنت دیرینه فتنه انگیزی این رژیم در منطقه اضافه شده است.

کنعانی تصریح کرد: رژیم انگلیس نباید مسؤولیت تاریخی خود را در شکل گیری این غده سرطانی و کانون بی ثباتی در منطقه فراموش کند. این از اذهان ملت‌های منطقه پاک نخواهد شد و این روزها بیش از هر زمان دیگری نقش فتنه انگیزانه رژیم انگلیس در ایجاد این غده سرطانی بیش از هر زمان دیگری مورد توجه دولت‌ها و ملت‌های منطقه و جهان است. عادت به اتهام زنی و فرار به جلو و ادامه حمایت از جنایت در منطقه که وضع اسفبار کنونی در غزه نتیجه این سیاست غلط است بخشی از اشتباهات راهبردی رژیم انگلیس است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: به رژیم انگلیس توصیه می‌کنیم به این اشتباهات خاتمه دهد و از گذشته تاریخی خود در منطقه پند بگیرد و سیاست ظالمانه حمایت از رژیم صهیونیستی را کنار بگذارند و به جای اتهام زنی به این و آن و ایران به رفتار غلط و بی ثبات ساز خود در منطقه فکر کنند اتهام زنی به ایران فرار به جلو و تلاشی ناشیانه برای انحراف افکار عمومی از عملکرد غلط رژیم انگلیس در حمایت از رژیم صهیونیستی است.

منبع: فارس
اشتراک گذاری
نظرات کاربران
هفته نامه الکترونیکی
هفته‌نامه الکترونیکی سراج۲۴ - شماره ۲۴۷
اخرین اخبار
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••