«سراج24» گزارش می دهد:

درخواست گروهک نهضت آزادی از دولت روحانی برای پیوستن به نوچه های سعودی!/گرایش قدیمی نهضت آزادی به وهابیت علنی تر می شود/پیشنهاد آمریکایی از زبان ابراهیم یزدی

درخواست گروهک نهضت آزادی از دولت روحانی برای پیوستن به نوچه های سعودی!/گرایش قدیمی نهضت آزادی به وهابیت علنی تر می شود/پیشنهاد آمریکایی از زبان ابراهیم یزدی

به گزارش سراج24 اخیرا ابراهیم یزدی سرکرده گروهک منحله نهضت آزادی گفته است پیوستن ایران به شورای همکاری خلیج فارس از تنش ها میان ایران و عربستان می کاهد. ابراهیم یزدی اظهار داشت:دولت روحانی می‌بایستی در مذاکره با اعراب، خصوصاً سعودی‌ها آمادگی ایران را برای عضویت در شورای همکاری خلیج فارس (در صورت تمایل اعراب به بهبود روابط با ایران) اعلام نماید. یکی از راه‌های کاهش تقابل‌ها در خاورمیانه پیوستن ایران به شورای همکاری خلیج فارس است.
گفتنی است شورای همکاری خلیج فارس بلوک تجاری‌ای شامل کشورهای پیرامون خلیج فارس و کشورهای عرب منطقه است که اعضای آن اهداف تجاری و اجتماعی مشترکی را پیگیری می‌کنند. این شورا در ۲۵ مه ۱۹۸۱ میلادی و با هدف مقابله با آنچه که این کشورها آن را خطر انقلاب اسلامی می‌نامیدند، تشکیل شد. به عبارت دیگر ماهیت شکل‌گیری شورای همکاری خلیج فارس در حقیقت در واکنش به تحولات داخلی ایران بوده و همانطور که می‌دانید این شورا در واکنش به انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته است. امروز نیز پس از گذشت چند سال ماهیت وجودی شورای همکاری خلیج فارس در تقابل با ایران شکل می‌گیرد. از سوی دیگر  نوع رفتارها و کنش‌ها و برگزاری جلسات آنها و حتی موضع‌گیری‌های رسمی شورای همکاری خلیج فارس با قدرت‌های بزرگ مربوط بوده است. موضع‌گیری‌های شورای همکاری خلیج به ویژه درباره تحولات اخیر منطقه، موضع‌گیری‌های خوبی نبوده و پاسخ خوبی به حسن نیت ایران داده نشده است.
بنابراین گزارش هدف از تشکیل این شورا در آغاز ترغیب مناسبات اقتصادی و نظامی کشورهای حوزه خلیج فارس بود اما با گذشت زمان و جنگ هایی که در منطقه روی داد مسائل امنیتی در اولویت این شورا قرارگرفت.به گفته تحلیل گران مسائل منطقه ای گسترش شورای همکاری خلیج فارس نه تنها به دلیل تغییرات و تحولات منطقه ای است بلکه ایجاد جبهه محکم تر و متحد تر در مقابل ایران است.
کارشناسان امور منطقه معتقدند که اعضای شورای همکاری خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی در صدد تحکیم پادشاهی های هوادار غرب در منطقه هستند.
حال اینکه چطور سرکرده نهضت آزادی که انواع و اقسام اتهامات  امنیتی را در طول 37 سال گذشته یدک می کشد به روحانی این پیشنهاد را داده است به دو موضوع برمی گردد. اول اینکه جریان نهضت آزادی از گذشته تا کنون گرایشات فکری به جریان وهابیت داشته است چه اینکه حتی در سال 89 ابراهیم یزدی و هاشم صباغیان به همراه چند عضو دیگر این گروهک در نماز جمعه غیرقانونی یکی از عناصر سابقه دار وهابی در اصفهان شرکت کرده بودند که دستگیر شدند.در آموزه های فکری این جریان نیز طی 50 سال گذشته رگه هایی از تفکر وهابی گری دیده می شود تا جاییکه قبلا شنیده شده بود که  یکی از روحانیون با نفوذ این گروهک با گرایش پیدا کردن به وهابیت به ترویج و نشر این عقیده در نهضت آزادی می پردازد و یکی از نزدیکان منهدس بازرگان هم به پیروی از او مدتی است که در نمازهای خود از « مهر» استفاده نمی کند. به همین دلیل و نزدیکی فکری است که این جریان درصدد اعلام نوچه گی رسمی عربستان و حکومت های وهابی منطقه است.
از سوی دیگر جیان نهضت آزادی که مشخصا جریان هوادار و سمپات آمریکا در ایران در سال های پس از انقلاب شناخته می شوند و انواع و اقسام خوش خدمتی ها و جاسوسی ها در پرونده این جریان در سرویس دادن به آمریکا دیده می شود این روزها و پس از پایان مذاکرات هسته ای و باز شدن سفارت انگلیس در تهران موقعیت را مناسب دیده اند که چنین درخواست مشکوکی را از رییس دولت تدبیر و امید بکنند تا شاید این جریان آمریکایی در آخرین روزهای حیاتش بتواند آخرین خوش خدمتی ها را به وهابیون منطقه و دولت آمریکا بکند.
 

اخبار مرتبط

تبریک جامعه روحانیت مبارز به «رئیسی»

ویدئو/ کارنامه روحانی در حوزه اجتماعی

استیضاح روحانی بی‌حاصل بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha