«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

استمرار حمایت ایران از محور مقاومت پس از توافق هسته ای/ سیلی روی صورت رژیم صهیونیستی و پیام های دیدار ظریف با رهبران مقاومت

استمرار حمایت ایران از محور مقاومت پس از توافق هسته ای/ سیلی روی صورت رژیم صهیونیستی و پیام های دیدار ظریف با رهبران مقاومت

به گزارش خبرنگار سیاسی سراج24، یکی از مسائلی که همواره در مذاکرات مطرح می شد و اکنون نیز در شرایط پس از برجام در گفتگوها و اظهار نظرهای دوطرف مذاکره به میان می آید، موضوع امنیت و احتمال جنگ و حمله نظامی است. باراک اوباما و جان کری در توجیه هایی که برای نمایندگان کنگره و لابی های صهیونیستی در سرزمین اشغالی داشته اند اعلام کرده اند که این توافق نافی گزینه نظامی نیست و اتفاقا حمله نظامی را راحت تر خواهد کرد.

اوباما در یکی از توضیحات به طرفداران توافق گفته است: «شما می‌شنوید که می‌گویند بازرسان آنقدر سریع دسترسی نخواهند یافت که بتوانند متوجه فریبکاری شوند اما ساختاری که در نظر گرفته شده، به نحوی است که ما می‌توانیم بر هر نوع مخالفتی که ایران ممکن است با دسترسی به هر سایتی، اعلام‌شده یا اعلام‌نشده، داشته باشد، غلبه کنیم و اگر آنها همکاری نکردند، آن وقت باز هم ما در موضعی خواهیم بود که تحریم‌ها را سرجایشان بازگردانیم.» رئیس‌جمهور امریکا همچنین گفت که بعد از 15سال اجرای توافق هسته‌ای با ایران« هر رئیس‌جمهوری که لازم باشد برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای دست به اقدام نظامی بزند در موقعیت به مراتب بهتری قرار خواهد داشت.»

آیپک اگرچه به عنوان مهم‌ترین لابی مخالف توافق هسته‌ای با ایران شناخته می‌شود اما حداقل در موضوع توافق کنگره و کاخ سفید برای حکمیت کنگره درباره توافق هسته‌ای، آیپک نشان داد در تعدیل متن این توافق جانب اوباما را نیز می‌گیرد؛ کما اینکه در زمان تدوین این توافق، درحالی که برخی سناتورها تلاش داشتند برخی منافع اسرائیل را به عنوان پیش‌شرط پذیرش برجام قید کنند، این موضوع با مخالفت شدید آیپک مواجه شد.

مهم‌ترین بخش گفت‌وگوی اوباما با رهبران آیپک، درباره نحوه مواجهه با ایران بود. آنها درباره گزینه‌های روی میز خود علیه ایران سخن گفتند. براساس آنچه کاخ سفید از این جلسه منتشر کرد؛ یکی از این موارد، بررسی گزینه جنگ علیه ایران بود. در این میان اما اوباما دست روی نقطه ضعف اصلی آمریکا و اسرائیل برای آغاز یک جنگ علیه ایران گذاشت!

اوباما که به دنبال جلب رضایت آیپک برای فشار به کنگره برای تصویب برجام است، در این نشست به آیپک یادآوری کرد که آمریکا در شرایط فعلی نمی‌تواند علیه ایران یک جنگ راه بیندازد.  او تاکید کرد که نه تنها او، حتی جورج بوش نیز هیچ طرحی برای حمله به ایران نداشت! رئیس‌جمهور آمریکا دلیل اصلی ناتوانی ایالات متحده در راه‌اندازی یک جنگ علیه ایران را «حزب‌الله لبنان» دانست و تاکید کرد حضور حزب‌الله لبنان در صحنه تحولات منطقه، مانع به‌راه افتادن یک جنگ علیه ایران است. او تصریح کرد در صورت آغاز جنگ آمریکا علیه ایران، موشک‌های حزب‌الله لبنان تل‌آویو را نشانه خواهند رفت.

رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با رهبران یهودی گفته است: اگر توافق هسته‌ای رد شود و ما به ایران حمله کنیم، حزب‌الله با موشک‌های خود تل‌آویو را هدف قرار خواهد داد و اسرائیل تحت فشار قرار خواهد گرفت.

تایمز اسرائیل مدتی پیش نوشت: «مایکل کاسین» و «لی روزنبرگ» از کمیته روابط عمومی اسرائیل و آمریکا موسوم به آیپک در دیدار اوباما با رهبران یهودی در کاخ سفید حضور داشتند. آیپک مخالفت شدید خود را با برجام هسته‌ای ایران اعلام کرده است. در این دیدار همچنین «جرمی بن امی» از گروه «جی استریت» حضور داشت که از حامیان اصلی برجام به شمار می‌رود. کاخ سفید اعلام کرده است نمایندگانی از اتحادیه ارتدکس، جنبش اصلاح، کنگره جهانی یهود و اتحادیه ضدافترا نیز در این نشست حضور داشتند.

حمایت های ایران از محور مقاومت، یکی از دلایل اصلی این اظهار نظرهای اوباماست. رییس جمهور آمریکا معتقد است که با تواق هسته ای مراحل حمله نظامی به ایران تسهیل می شود. او اگرچه خود را مخالف گزینه نظامی معرفی می کند، اما دربرنامه ریزی های کلان اتاق فکر های آمریکایی آمده است: ایران پس از توافق نظامی و کنار گذاشتن رویکردهای استکبار ستیزانه، دست از حمایت از حزب الله لبنان برمی دارد و امنیت اسراییل بیشتر تامین خواهد شد.

اوباما چند شب پیش به صراحت این را اعلام می کند و در اظهار نظری که در فرایند تغییر رژیم در ایران قابل تحلیل است می گوید: باید تحولی، حتی تدریجی، در داخل ایران روی دهد تا به این نتیجه برسند که شعار مرگ بر آمریکا یا انکار هولوکاست در میان رهبران این کشور یا تهدید به نابودی اسرائیل یا رساندن سلاح به حزب الله که در لیست گروه های تروریستی[!] است باعث می شود ایران در چشم بخش بزرگی از جهان منزوی شود و به شما تضمین می دهم که در لحظه ای که حکومت ایران دست از این شعارها و رفتارها بکشد، به لطف اندازه، استعدادها و منابعش فورا شاهد بالا گرفتن نفوذ و قدرتش در جهان خواهد بود.

در این سو اما رفتارهای اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از محور مقاومت، سفر اخیر ظریف به سوریه، لبنان و دیدار وی با سیدحسن نصرالله  و بشار اسد توهم پایان حمایت ایران از محور مقاومت را نقش برآب کرد. وزیر امور خارجه کشورمان سیاست جمهوری اسلامی ایران در حمایت از دولت و ملت سوریه برای مبارزه با تروریسم و افراطی گری را تغییرناپذیر خواند و گفت: در کنار دولت و مردم سوریه برای مبارزه با تروریسم و افراطی گری ایستاده ایم. محمد جواد ظریف این مطلب را در دیدار محمد جهاد لحام رئیس مجلس مردمی سوریه بیان کرد.ظریف ضمن گفت و گو با لحام، خطاب به وی گفت: به شما به عنوان نماینده مردم سوریه و جناب آقای بشار اسد به دلیل مقاومت تاریخی تان در مقابل تروریست ها تبریک می گوئیم .

ظریف در دیدار نصرالله هم گفت: مقاومت موجب عزت لبنان و منطقه بوده و همزیستی و موجب تعایشی قابل احترام بین تمامی قشرها و طوایف لبنانی است.

پس از این حمایت ایران و حضور ظریف در سوریه و لبنان، نتانیاهو دیدارهای ظریف با رهبران مقاومت را یک سیلی بر صورت آمریکا و توافق تلقی کرد و موضع تندی علیه ایران اتخاذ کرد.

به نظر می رسد همانطور که رهبری معظم انقلاب گفتند موضع ایران در قبال آمریکا که اتم مصادیق استکبار است تغییر ناپذیر است. رهبری انقلاب چندی پیش نیز تاکید کرده بودند: چه توافق بشود و چه نشود، اسراییل هر روز نا امن تر خواهد شد.

اخبار مرتبط

بالاترین سطح وحدت در ایران مشاهده می‌شود

رفع تحریم‌ها به‌ رغم مخالفت‌های آمریکا

ماهیت ایران با تاکتیک‌ چپاول آمریکایی در تضاد است

0 نظر

ارسال نظر

capcha