آخرین جزئیات از عملیات الانبار

ارتش عراق از سه محور دور فلوجه حلقه زد

ارتش عراق از سه محور دور فلوجه حلقه زد
به گزارش سراج24، منابع امنیتی و فرماندهان میدانی از پیشروی نیروهای عراقی به سمت فلوجه خبر داده و اعلام کردند که این شهر هم اکنون از سه محور به طور کامل محاصره شده و در عین حال یگان‌هایی از سازمان ضدتروریستی و نیروهای عشایر، به داخل شهر الرمادی نفوذ کرده و نبردهای سنگینی در حومه و بخش هایی از مرکز این شهر جریان دارد.
یک منبع امنیتی درباره جزئیات عملیات فلوجه که با مشارکت 10 هزار تن از نیروهای امنیتی، الحشد الشعبی و عشایر منطقه از بامداد دوشنبه آغاز شده، گفت: نیروهای تیپ 55الحشدالشعبی از سازمان بدر حوالی عصر دوشنبه از پل ژاپنی عبور کرده و به بزرگراه فلوجه -الرمادی رسیدند. در عین حال لشکرهای دیگری از این نیروها پیشروی به سوی فلوجه را در این محور ادامه می دهند.
عملیات فلوجه به گفته این منبع، از سه محور آغاز شد. محور اول، از شمال غرب فلوجه ، از سمت پل ژاپنی است که نیروهای عمل کننده موفق شدند تا دو کیلومتر به سمت شهر پیشروی کنند.
محور دوم، محور شمالی از شهر الصقلاویه شروع شده است که نیروهای عمل کننده توانسته اند از این محور خود را به ساحل رودخانه فرات برسانند.
محور سوم، یا محور شرقی از الگرمه شروع شده که نیروهای عراقی توانسته اند مناطقی را در این منطقه آزاد و پاکسازی کنند تا به این ترتیب، حلقه محاصره فلوجه را کامل کنند.
این منبع گفت که از نیروهای الحشد الشعبی، یگان هایی از بدر، سرایا الجهاد، سرایا العقیده، سرایا عاشورا، سرایا الخراسانی و نیز سرایا السلام، در عملیات آزادسازی فلوجه حضور دارند.
به گفته وی، سایر نیروهای الحشد الشعبی از جمله کتائب امام علی ، کتائب جندالامام ، عصائب اهل الحق و سایر گروه ها نیز در آمادگی کامل بسر می برند تا به زودی در محورهای مختلف در منطقه وارد عمل شوند. این منبع همچنین خبر داد که به زودی یک محور جدید به سمت الرمادی نیز گشوده خواهد شد.
به گفته این منبع، در جریان عملیات روز دوشنبه نیروهای عراقی که با نظارت حیدر العبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در مقر فرماندهی علمیات مشترک در منطقه آغاز شد، مناطق وسیعی در شرق استان الانبار آزاد شده است.
کارخانه‌های آجر و سیمان، صنایع حرارتی ، بیمارستان الاردنی و روستاها و مناطق البوخنیفره، خلف سلیمان، کرمش و بخش هایی از مناطق الگرمه در جریان این عملیات آزاد و پاکسازی شده است.
همچنین نیروهای تیپ مهندسی الحشدالشعبی نیز به منطقه طاش در حوالی الرمادی رسیده و کار پاکسازی ساختمان ها و اماکن دولتی و خصوصی و نیز خیابان ها را که داعش بمب گذاری و تله گذاری کرده، شروع کردند.
جنگنده‌های ارتش عراق نیز روز دوشنبه بارها مواضع و مقرهای داعش را در منطقه عملیاتی بمباران کرده اند که در یک مورد ساختمان هایی را که قناصه چی های داعش در آن پناه گرفته بودند در منطقه الحصی در نزدیکی الحلابسه در ساحل فرات بمباران کردند که بر اثر آن نیروهای موجود در این ساختمان ها به هلاکت رسیدند.
یگان‌هایی از نیروهای سازمان ضدتروریستی و جنگجویان عشایر البوفهد الانبار روز دوشنبه به مرکز شهر الرمادی نفوذ کردند.
این منابع، در تشریح جزییات این عملیات، اطلاعات بیشتری ارائه نکردند، اما گفتند که نبردهای سنگینی میان این نیروها و اعضای گروه تروریستی داعش در داخل و حومه الرمادی جریان دارد.
نیروهای عراقی موفق شدند در روز دوشنبه یک کاروان داعش را که از سمت سوریه در حال حرکت به سمت الرمادی بود، هدف قرار داده و منهدم کنند. آنان در حال عزیمت به شهرهای الرمادی و فلوجه برای کمک به نیروهای محاصره شده خود بودند.
عملیات بزرگ الانبار که از بامداد دوشنبه زیر نظر مستقیم حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق آغاز شده، آزادی فلوجه دومین شهر استان الانبار را در مرحله اول این عملیات هدف گذاری کرده است. گفته می شود، عملیات با محوریت و مدیریت الحشد الشعبی جریان دارد.
منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

داعش در حملات خود به شیوه‌های کلاسیک متوسل شده/ بهبود عملکرد ارتش عراق نسبت به ۲۰۱۴

16 کشته و 30 زخمی در حمله انتحاری به مراسم عروسی در فلوجه عراق

مسائل عملیات فلوجه در موصل تکرار نمی‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha