برای تامین برق تابستانی؛

سناریوی کاهش صادرات برق روی میزدولت قرارگرفت

سناریوی کاهش صادرات برق روی میزدولت قرارگرفت
به گزارش سراج24، تعطیلات چند روزه بار دیگر اوج مصرف برق ایران را حدود ۴ هزار مگاوات کاهش داد تا پیک مصرف برق کشور در محدوده ۴۵ هزار مگاواتی جا خوش کند.
 
بر این اساس با پیش بینی افزایش نسبی دمای هوا در اکثر استان‌های کشور در هفته جاری و احتمال عبور پیک مصرف برق از محدوده ۵۰ هزار مگاوات، سناریوی کاهش صادرات برق در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است.
 
غلامرضا خوش خلق معاون هماهنگی توزیع برق توانیر با اشاره به برنامه‌ریزی به منظور مدیریت واردات و صادرات برق ایران در ساعات پیک مصرف، گفت: از این رو فصد داریم در ساعات پیک حجم صادرات برق را کاهش داده و در عوض میزان واردات برق را افزایش دهیم.
 
این مقام مسئول با اشاره به کاهش تولید برق در نیروگاه‌های برقآبی، اظهار داشت: هم اکنون ظرفیت تولید ۱۴.۵ تا ۱۵ هزار مگاوات برق از سدها و نیروگاه‌های برقآبی وجود دارد، تصریح کرد: هم اکنون با توجه به خشکسالی‌ها و کمبود منابع آب استفاده از برق نیروگاه‌های برقابی هم محدود شده است.
 
آخرین گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران حاکی از آن است که روز گذشته جمعه ۱۹ تیر ماه و با فروکش کردن تب مصرف برق در روزهای تعطیل، حدود یکهزار و ۳۵۰ مگاوات برق از ایران به کشورهای ترکیه، پاکستان، اقلیم کردستان عراق، عراق و افغانستان صادر شده است.
 
علاوه بر این، حجم واردات برق تا سطح ۱۷۰ مگاوات کاهش یافته و این در حالی است که حجم واردات در روزهای پیک مصرف حتی تا سقف ۳۰۰ مگاوات هم افزایش داشته است.
 
در مجموع کل مبادلات برق ایران روز گذشته حدود یکهزار و ۵۵۰ تا یکهزار و ۶۰۰ مگاوات بوده و حجم ذخیره برق نیروگاه‌ها تا سقف یکهزار و ۱۰۰ مگاوات افزایش یافته است.
 
در شرایط فعلی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای ارمنستان، پاکستان، ترکمنستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، عراق و افغانستان انرژی برق مبادله می‌کند.
 
منبع:مهر

اخبار مرتبط

گرانی ماندن کالاها با وجود ارزان شدن دلار! (چسبندگی قیمت )

افت قیمت‌ها در بازار

دلیل ارزان شدن دلار چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha