شفاعی، شاعر آیینی در گفت‌وگو با سراج24:

دیدار شاعران با رهبری، گردهمائی حرفه ایی ادبی است+ متن شعر خوانده شده این شاعر در محضر رهبری

دیدار شاعران با رهبری، گردهمائی حرفه ایی ادبی است+ متن شعر خوانده شده این شاعر در محضر رهبری

 

آرش شفاعی، شاعر آیینی در گفت و گو با سراج24، دیدار شاعران با رهبری را فرصتی مناسب برای ارتقای جایگاه شعر و شاعران در جامعه دانست و گفت: دیدار با مقام معظم رهبری از این جنبه که با ایجاد اشتیاق در سطح جامعه ، توجه عمومی مردم را به شعر معطوف می کند و در صدر اخبار این مملکت قرار می گیرد خیلی تحول مهمی است.

وی افزود: تاثیر مثبت این دیدار بر جامعه آنچنان مهم است که خلاء بوجود آمده ناشی از کم کاری مسئولان در حوزه شعر را تا حدود زیادی جبران می کند وای کاش سایر مسئولان بویژه دست اندرکاران مرتبط با فرهنگ این کشور نیز این اقدام رهبری برایشان یک سرمشق و سرلوحه باشد و این سنت را ادامه دهند.

برنده جایزه جشنواره شب‌های شهریور در سال 1384 فضای دیداربا رهبری را  کاملا ً ادبی عنوان کرد و افزود: در این دیدار بحث های جدی ادبی صورت می پذیرد وخبری از تعارفات روزمره جلسات اینچنینی نیست، ضمن آنکه این دیدار برای شاعران جوان بسیار راهگشاست. به نظرم این دیدار بیشتر از آنکه دیدار با رهبرمعظم انقلاب باشد، گردهمائی جدی و حرفه ایی ادبی است.

وی با بیان اینکه معتقدم چون اغلب مسئولین فرهنگی ما سبقه کار در این حوزه را ندارند، فرهنگ و هنر این مملکت را آنجنان که باید و شاید نمی شناسند و از همه مهمتر به دلایل فرهنگی در سمتهایشان منصوب نشده اند، درک درستی از موضوعات فرهنگی و هنری ندارند، اظهار داشت: بهمین جهت اگر ظرفیتی چون دیدار سالانه با مقام معظم رهبری هم در این حوزه تاثیر گذار بر جامعه ایجاد شود بازهم به این دلیل که مدیران سیاسی اهداف و چشم اندازهائی به غیر از رشد و توسعه فرهنگ را دنبال می کنند نمی توانند از ظرفیتهای ایجاد شده بهره ببرند.

شفاعی ادامه داد: در گذشته در برخی موارد شاهد  اتفاقات مثبتی در حوزه فرهنگ و هنر مانند برگزاری یک جشنواره خوب و یا راه اندازی یک جریان فرهنگی مثبت در کشوربوده ایم اما بلافاصله پس از برکناری مدیری که پیش قراول این کار بوده مدیر بعدی چون اهمیت کار را درک نکرده ، کلاً جریان را جمع کرده و مسیر را عوض کرده است.

این شاعر جوان معضل اصلی فرهنگ کشور انتصابات سیاسی مدیران این حوزه دانست و گفت: به همین دلیل فرصتهای اینچنینی مانند دیدار مهم و راهگشا با رهبرمعظم انقلاب در حوزه فرهنگ می سوزد و مدیران ما با بی توجهی از کنار آن رد می شوند.

وی  در پایان این گفت و گو شعرش را که در محضر مقام معظم رهبری خوانده را با عنوان "خلق چرخیدند"

دوباره زمزه کرد که در ادامه به آن اشاره می شود:

خلق چرخیدند ، چرخیدند تا کامل شدند * * * آب و گل بودند تا دیروز ، جان و دل شدند

 خلق چونان قطره های گیج چرخی می زدند * * * تا که رحمت اذن داد و بر زمین نازل شدند

 بر زمین نازل شدند و خاک جانی تازه یافت * * * آسمانها غرق در عطر گلاب و هل شدند

 عنصری بی خاصیت بودند خیل شاعران * * * آسمان و خاک را دیدند تا بیدل شدند

 عارفان در محضر او عاشقی آموختند * * * فیلسوفان در حریم حضرتش عاقل شدند

 جام را پرکن صفای خاطر آن خوشدلان * * * سعی کردند و زهر چه غیر از او زائل شدند

 خلق تا از زمزم معنا لبی تر کرده اند * * * قطره ای خورده نخورده مست لایعقل شدند

 خلق برگشتند نزد همسر و فرزندشان * * * جان و دل بودند تا دیروز ، آب و گل شدند

 

 

اخبار مرتبط

اختتامیه «مهرواره ملی شعر وحدت» برگزار می‌شود

رونمایی دو قطعه موسیقی و یک کتاب در اختتامیه کنگره شعر یتیم

اختتامیه نخستین کنگره ملی شعر یتیم برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha