«سراج24» گزارش می دهد؛

چرا دولت با طرح مجلس مخالف است؟/ نظر کارشناسان و نمایندگان مجلس درباره طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای

چرا دولت با طرح مجلس مخالف است؟/ نظر کارشناسان و نمایندگان مجلس درباره طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای

به گزارش خبرنگار سیاسی سراج24، مصوبه الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای،  با جزییات مشخص در مجلس به تصویب رسید.. اکثر نمایندگان مجلس که با 213 رای موافقت خود را با این طرح اعلام کرده اند، معتقدند که این طرح به تیم مذاکره کننده کمک خواهد کرد.

براساس مصوبه اخیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای هرگونه نتایج مذاکرات هسته ای با کشورهای 1+5 در صورتی معتبر است که الزامات زیر شفاف رعایت شود.

1- لغو تحریم ها به طور یکجا و کامل باید در متن توافقنامه درج شده و در روز آغاز اجرای تعهدات ایران انجام شود.

2- آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب توافقنامه پادمان مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌های هسته ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیر هسته ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است. باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

3- هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح آمیز هسته ای و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

تبصره یک: براساس اصول 77 و 125 قانون اساسی نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

تبصره 2: وزیر امور خارجه کشور موظف است روند اجرای توافقنامه را هر 6 ماه یکبار به مجلس شورای اسلامی گزارش کند. کمیسیون امنیت ملی مجلس هر 6 ماه گزارش حسن روند توافق را به نمایندگان مجلس ارائه نمایند.

در حالی که بسیاری از نمایندگان طرح فوق را کمک به تیممذاکره کننده می دانند، نوبخت گفته است: طبق قانون موضوع مذاکرات در حوزه کار قوه مجریه و مقننه نیست بلکه مربوط به شورای عالی امنیت ملی است. پس مصوبه مجلس می‌تواند در تعارض با اصل 176 قانون اساسی باشد. موضع مخالف دولت با مصوبه اخیر مجلس در مورد الزامات هسته‌ای به خاطر مغایرت این مصوبه با اصل 176 قانون اساسی است.

درپی اظهارات نوبخت، محمد علی اسفنانی نماینده مردم فریدن و سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی اظهارات سخنگوی دولت مبنی بر مغایر بودن مصوبه امروز مجلس درباره حفظ حقوق و دستاوردهای هسته‌ای با اصل 176 قانون اساسی را نادرست خواند و گفت که به لحاظ حقوقی هیچ تعارض و تغایری بین مصوبه مجلس با اصل 176 قانون اساسی وجود ندارد.

وی گفته است: اصل 176 بحث شورای عالی امنیت ملی را مطرح می‌کند؛ طبق این اصل اگر مطلبی یا موضوعی در شورا مطرح شود و به تصویب برسد نباید قانون نقض آن تصویب شود؛ لذا طرح صیانت از حقوق هسته‌ای بر اساس اصول دیگر قانون اساسی تهیه و تصویب شد و هیچ تعارضی هم با اصل 176 ندارد؛ چرا که مصوبه مجلس در راستای همان موضوعی است که در شورای عالی امنیت ملی مطرح است. بحث طرح صیانت از حقوق هسته‌ای از حوزه تقنینی قابل طرح است و در حوزه تقنین نیز هیچ مرجعی بالاتر از مجلس نیست.

روز گذشته و پس از آغاز جلسه علنی، طرح هسته‌ای مجلس به تصویب رسید. بنا بر آنچه در رسانه ها مطرح شد اما پیش از رأی‌گیری برای طرح مذکور، هنگامی که تعدادی از نمایندگان مجلس در جایگاه هیأت رئیسه به همین منظور حضور داشتند، مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور نیز اصرار داشت تا نکته‌ای را در این زمینه بیان کند.

در این هنگام علی لاریجانی رئیس مجلس ضمن واکنش به اقدام انصاری و با بیان اینکه «دولت مخالف است»، گفت: یک ساعت است داریم حرف می‌زنیم تا مشکلات کشور را حل کنیم آقای انصاری آمده‌اند و می‌خواهند نکته‌شان را بگویند!

از طرفی مجید انصاری معاون پارلمانی دولت نیز در برخوردی معترضانه با عصبانیت پس از تصویب این طرح از مجلس خارج شد.

مخالفت دولت با طرح مذکور در شرایطی است که این طرح دست دولت را در انعقاد توافق بر اساس آنچه پیشتر شعارش را داده بود، تسهیل می کند و به نظر می رسد که مخالفت ها به این دلیل است که دولت نتوانسته بر اساس آنچه وعده داده پیش برود و قرار است امتیازات دیگری را به طرف مقابل بدهد.

نمایندگان مجلس معتقدند با تصویب این طرح به دولت کمک کرده اند. محمد حسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با سراج24 با اشاره به تصویب جزئیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته‌ای در مجلس گفت: همه دغدغه مجلس در تصویب این طرح این بوده که با روشهای مختلف برای به نتیجه رسیدن مذاکرات کمک کند.وی افزود: هدف این است که یک توافق عزت مندانه صورت پذیرد؛ توافقی که مطالبه رهبر معظم انقلاب و مردم نیز است، لذا مجلس برای این هدف از هیچ تلاشی فروگذاری نکرده است.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به محتوای این طرح گفت: ما تصویب کردیم توافق باید دارای الزاماتی باشد، از جمله آن لغو همه تحریمها است؛ از ابتدا رهبر معظم انقلاب و تیم مذاکره کننده بر این مسئله تأکید داشته اند لذا این بند خواسته ملت است و اگر برخی افراد از این طرح برافروخته شده اند، نشان می دهد آنها به دنبال توافق برد- برد نیستند

ابراهیم آقا محمدی نماینده مردم خرم‌آباد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره این طرح گفته است: این طرح برای روشن شدن امور و برای کمک به تیم مذاکره کننده هسته‌ای در مجلس تصویب شد.

وی با بیان اینکه طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای، مانع بازرسی طرف غرب از مراکز نظامی می‌شود، تاکید کرد: طرح مجلس، خطوط قرمز نظام را به قانون تبدیل کرد تا دولت محترم نیز در مذاکرات بر اساس قانون عمل کند.

همچنین علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درخصوص تصویب توافقنامه هسته‌ای در مجلس گفت: خطوط قرمز توسط شورای عالی امنیت ملی به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ابلاغ شده و آنها موظف به رعایت آن هستند، مجلس هم به‌کمک آنها آمد تا بدانند مسئله بسیار جدی است.

محمد دامادی یکی دیگر از نمایندگان مجلس نیز در نطق میان دستور خود تصویب طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای نمونه ای دیگر از همدلی و هم زبانی مجلس و دولت عنوان کرد و گفت: در این روزهای پایانی مذاکرات توصیه می کنیم بر تداوم فضای آرامش حاکم بر کشور و تحقق بهداشت روانی دولت و تیم مذاکره کننده در این شرایط که بسیار حائز اهمیت است کوشا باشیم.

حشمت الله فلاحت پیشه نماینده سابق مجلس و کارشناس مسائل سیاسی نیز درباره این طرح گفته است: طرح "الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای" در حمایت از تیم مذاکره‌کننده است
 این نماینده مجلس هشتم گفته است: من اعتقادم بر این است که این طرح و هر اقدامی که در قالب کار شورای عالی امنیت ملی شکل بگیرد قابل دفاع است چون پرونده هسته‌ای جزو مقوله‌های کلان سیاست خارجی است که در شورای عالی امنیت ملی در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود.

ایرج ندیمی از نمایندگان عضو فراکسیون رهروان ولایت نیز معتقد است؛ با تصویب این طرح، خروجی از مذاکرات مورد قبول است که تحریم‌های ذیل پرونده هسته‌ای ایران در آن لغو شده باشد. در اینصورت آن توافق، توافق مدنظر مجلس خواهد بود.

فواد ایزدی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین المللی نیز تصویب این طرح را کمک به شفاف تر شدن مذاکرات عنوان می کند و می گوید: هم کنگره آمریکا از حقش استفاده کرده و هم مجلس ما استفاده کرده و حالت طبیعی‌ نیز همین این است و نباید کسی اعتراض کند که چرا کنگره آمریکا دخالت می کند، چون قانون اساسی‌ آمریکا این وظیفه را به آنها داده و در ایران هم نباید کسی نارحت باشد که چرا مجلس دخالت می‌کند چون قانون اساسی ما مانند بسیاری از کشورها به قوه مقننه این اجازه را داده که دخالت کند.

ایزدی خاطر نشان می کند: این خیلی خوب نیست که یک عده معدودی بنشینند طراحی را انجام دهند و کشور را به مسیری ببرند بلکه نیاز به مشورت و هماهنگی بین قوا است و برای همین است که در قانون اساسی کشورها به این موضوع اشاره شده است.

وی با بیان اینکه اشخاصی که قانون اساسی کشورها را نوشته‌اند متوجه بودند که مشورت، هماهنگی و همراهی قوای مختلف به نتیجه کار کمک می‌کند گفت: آنها می‌خواستند مسیر یک کشور فقط توسط یک قوه تعیین نشود و بر همین اساس نیز ما دو اصل در قانون اساسی خودمان داریم و آمریکا در فصل یک قانون اساسی‌ آمریکا هم وظایف کنگره را در این خصوص مشخص کرده است.
با این همه اما مخالفت دولت با این طرح عجیب به نظر می رسد.

حمید رسایی یکی دیگر از نمایندگان مجلس دریاداشتی درباره تصویب این طرح می نویسد: علی رغم اینکه در این طرح بر لغو همه تحریم ها تأکید شده است، دلیل مخالفت دولت با آن قابل فهم نیست. مگر آقایان نمی گفتند که عده ای با باقی مانده تحریم ها به دنبال کاسبی هستند؟ مگر نمی گفتند که کاسبان تحریم باید به فکر شغل دیگری باشند؟ مگر نمی گفتند که مخالفان توافق، مخالف لغو تحریم ها هستند و کسانی که مخالف لغو تحریم ها هستند از جیب مردم خبر ندارند؟ مگر نمی گفتند که مردم زیر فشار تحریم له شده اند؟ خب دلیل مخالفت چیست؟ بویژه که در مصوبه امروز مجلس هم لغو تمام تحریم ها و هم رعایت مصوبات شورای عالی امنیت ملی گنجانده شده است، پس دلیل این دلواپسی دولت مردان چیست؟!

اخبار مرتبط

دولت و مجلس غیر از حرف‌های شعاری، آن‌طور که باید به مباحث بیانیه گام دوم ورود اثرگذاری نداشتند

رعایت اخلاق؛ حلقه مفقوده انتخابات

مردم به کسانی رای دهند که خود اهل درد و پیگیر درمان باشند/ روحانی شهامت عذرخواهی ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha