معاون اول رییس‌جمهور

۵ برنامه بزرگ نفتی امسال

۵ برنامه بزرگ نفتی امسال

به گزارش سراج24، زنگنه گفته بود «زمانی شرکت نفت پولدار بود اما اکنون جزو فقراست.» وی با اشاره به اینکه داریم زیر فشار پرداخت یارانه‌ له می‌شویم، ادامه داده که اداره کل وزارت نفت یک طرف و تامین یارانه‌ها نیز طرف دیگر است. اگرچه در سال ۱۳۹۳ نسبت به ۱۳۹۲ فشار کمتر شد اما واقعا فشار له‌کننده است.

زنگنه اعلام کرد که در سال گذشته روزانه ۱۲۵ میلیارد تومان بابت یارانه پرداخت کردیم و این یارانه تمامی ندارد؛ شرکت نفت اکنون به همه عالم بدهکار است و برای اولین بار در سال گذشته بعد از ظهر ۲۸ اسفند‌ماه حقوق پرداخت کردیم. آن‌هم مجبور شدیم برای این‌کار با سختی از بانک مرکزی برای پرداخت حقوق‌ها پول قرض کنیم!ارایه آمار از میزان فشار پرداخت یارانه بر فعالیت‌های وزارت نفت اما خبر تازه‌ای نیست. پیشتر معاون زنگنه در امور برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری نیز در گفت‌وگو با ایسنا ضمن گلایه از فشار بار یارانه بر دوش وزارت نفت به جای انجام امور توسعه‌ای گفته بود: در مجموعه وزارت نفت ماهانه سه هزار میلیارد تومان توسط شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و ۸۰۰ میلیارد تومان توسط شرکت ملی گاز برای پرداخت یارانه داده می‌شود این در حالی است که همه طرح‌های توسعه متوقف شده است.

حالا به نظر می‌رسد گلایه طعنه‌آمیز این بار وزیر نفت موثر واقع شده و معاون اول رییس‌جمهور خود شخصا وارد ماجرا شده است.
از همین رو اسحاق جهانگیری دیروز در نشست ویژه نحوه تامین مالی طرح‌های کلیدی و محورهای بااهمیت سال ۹۴ وزارت نفت گفت: گزارش وزیر نفت از طرح‌های در دست اجرا در بخش نفت، گاز و پتروشیمی نشان می‌دهد که اجرای این طرح‌ها از اولویت‌های اصلی دولت در راستای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی است.

معاون اول رییس‌جمهور با اعلام اینکه صندوق توسعه ملی، بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور باید حداکثر همکاری خود را برای تامین منابع مورد نیاز اجرای طرح‌های صنعت نفت به کار گیرند، تصریح کرد: هم‌اکنون طرح توسعه میادین مشترک نفت و گاز مهم‌ترین برنامه اولویت‌دار وزارت نفت در سال ۹۴ است.این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه اهمیت و اولویت اجرای این طرح‌ها مورد تاکید همه مسوولان کشور است، اظهار داشت: همه باید کمک کنند تا موانع برطرف و هرچه سریع‌تر این طرح‌ها به بهره‌برداری برسد.
در این جلسه که رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی و مشاور اقتصادی رییس‌جمهور نیز حضور داشتند، وزیر نفت گزارشی از طرح‌های اصلی و پراهمیت در دست اجرای این وزارتخانه ارایه و مشکلات پیش‌روی تامین منابع برای تکمیل این طرح‌ها را مطرح کرد.

برنامه گازرسانی به ۵/۲ میلیون خانوار جدید در روستاها و شهرهای کوچک، اجرای عملیات گازرسانی در استان سیستان‌وبلوچستان، اجرای خط لوله گاز صادراتی جدید به کشور عراق، تکمیل برخی از طرح‌های پالایشگاهی از جمله پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، تکمیل و بهره‌برداری از ۱۲ واحد جدید پتروشیمی در سراسر کشور و اجرای برخی از طرح‌های جدید در میادین مشترک نفت و گاز از جمله برنامه‌هایی بود که بیژن زنگنه، وزیر نفت به تشریح جزییات و اعتبارات مورد نیاز اجرای آنها پرداخت.در این نشست رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی، نمایندگان بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور هم در خصوص ابعاد، جوانب و راهکارهای ممکن برای تسریع در اجرای طرح‌های اصلی وزارت نفت توضیحاتی ارایه کردند و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

منبع:جهان صنعت

اخبار مرتبط

تجربه‌ای که از مصدق می‌آموزیم/چرا نهضت ملی‌شدن صنعت نفت به حاشیه رفت؟

«نه» قاطع صنعت نفت به بنزین دو نرخی/تعیین تکلیف بنزین به بعد از تصویب بودجه موکول شد

بازگشت ایران به دوران پیش از ملی شدن صنعت نفت با قراردادهای جدید نفتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha