رئیس‌جمهور آمریکا

اوباما: ایران هنوز امتیاز لازم را نداده است

اوباما: ایران هنوز امتیاز لازم را نداده است

به گزارش سراج24، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در تازه‌ترین موضع‌گیری خود در مورد مذاکرات هسته‌ای، بار دیگر گفت که این ایران است که باید برای حصول توافق جامع هسته‌ای، امتیازات بیشتری ارائه دهد.

اوباما که با روزنامه هافینگتون پست گفت‌وگو می‌کرد، ابتدا در پاسخ به این سوال که به عقیده‌اش انتخاب مجدد بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست‌وزیر اسرائیل، چه تأثیری بر مذاکرات دارد، گفت: «فکر نمی‌کنم تأثیر چندانی داشته باشد. روشن است که به طور کلی در اسرائیل نگرش منفی زیادی نسبت به ایران وجود دارد، که البته قابل درک هم هست. ایران مواضع ضدیهودی و مواضعی در مورد نابودی اسرائیل داشته است. دقیقا به همین خاطر هم هست که من حتی پیش از آنکه رئیس‌جمهور شوم، گفته بودم که ایران نمی‌تواند یک سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

وی افزود: «آنچه که بر رسیدن یا نرسیدن به توافق اثر دارد، اولا، این است که آیا ایران حاضر است به دنیا ثابت کند که به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست و اینکه ما بتوانیم به نحوی قابل‌راستی‌آزمایی و مناسب از این امر کسب اطمینان کنیم.»

رئیس‌جمهور آمریکا سپس دوباره توپ را در زمین ایران انداخت و گفت: «صادقانه بگویم، آن‌ها هنوز آن امتیازاتی را که به عقیده من برای رسیدن به توافق نهایی لازم است، نداده‌اند. اما حرکاتی داشته‌اند و احتمال (توافق) وجود دارد.»

وی افزود: «مسئله دیگر هم این است که من بتوانم نه فقط به مردم آمریکا یا اسرائیل، بلکه به جهان نشان دهم که ما واقعا ساز و کاری داریم که از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای جلوگیری می‌کند. و توافقی که صورت گرفته، نه فقط قابل راستی‌آزمایی است، بلکه این احتمال را که ایران به سمت سلاح هسته‌ای گریز کند، از وضعیتی که توافقی وجود نداشت، بسیار کمتر می‌کند. و این استدلالی خواهد بود که وقتی توافق صورت گرفت، ما ارائه خواهیم کرد. اما هنوز کارهایی مانده که باید انجام گیرد.»

اوباما سپس در واکنش به گزارش اخیر آسوشیتدپرس که نوشته بود پیش‌نویس توافق آماده شده است، گفت: «تا وقتی همه‌چیز مورد توافق قرار نگیرد، توافقی در کار نیست. اینکه عنوان شود که پیش‌نویسی به دست آمده، اقدامی عجولانه است. واقعیت این است که حرکاتی از سوی ایران (به سمت مواضع مشترک) بوده است. ما داریم با ۱+۵ مشورت می‌کنیم.»

وی افزود: «مذاکرات به خاطر تعطیلات نوروز در ایران، برای یک هفته متوقف شده، که این امر به ما زمان می‌دهد که اطمینان یابیم همه در داخل ۱+۵ از موضعی که دارد اتخاذ می‌شود، راضی هستند. اجازه می‌دهد آن‌ها مشورت کنند. ظرف یک هفته، بازمی‌گردیم. هدفمان این است که ظرف چند هفته، و نه چند ماه، کار را تمام کنیم.»

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ روز جمعه، آنطور که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران می‌گوید، برای رایزنی‌های داخلی ۶ کشور، متوقف شد. دور بعدی مذاکرات، که گفته می‌شود قرار است در آن موضوعات نهایی شود، روز چهارشنبه یا پنج‌شنبه بار دیگر در سوئیس برگزار می‌شود.

هرچند بر اساس دومین تمدید برنامه اقدام مشترک، طرفین تا ۹ تیر ماه برای رسیدن به توافق جامع زمان دارند، اما آمریکا اعلام کرده است که قصد دارد تا ۱۱ فروردین (۳۱ مارس)، چارچوب توافق روشن شود.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

فرانسه: در برجام می‌مانیم

آمریکا در آرزوی کاپیتولاسیون جدید!

0 نظر

ارسال نظر

capcha