6 فعال رسانه ای در گفت وگو با«سراج24» مطرح کردند:

نقش جبهه رسانه ای انقلاب اسلامی در قبال پیام مقام معظم رهبری/ تاکید بر بهره‌گیری از شکبه‌های اجتماعی

نقش جبهه رسانه ای انقلاب اسلامی در قبال پیام مقام معظم رهبری/ تاکید بر بهره‌گیری از شکبه‌های اجتماعی

به گزارش «سراج24»؛ انتشار پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپایی و آمریکای شمالی که در آن معظم له ایشان را دعوت به بررسی و تحقیق پیرامون دین مبین اسلام فرموده بودند بازتاب وسیعی در رسانه های بین المللی داشت.

مخاطبان بسیاری در چهار گوشه جهان بخصوص اروپا و آمریکای شمالی در کامنت ها و پیام های ارسالی خود به رسانه های برون مرزی نقطه نظرات خود را اظهار کردند که این حجم از کامنت های قرار داده شده در وب سایت های رسانه های برون مرزی و پیام های مخاطبان نشان دهنده توجه ویژه مردم جهان به پیام مقام معظم رهبری بود.

 

حوزه و دانشگاه باید سئوال «کدام اسلام اصیل؟» جوانان غربی را پاسخ دهند

بیژن مقدم مدیر مسئول روزنامه جام جم در گفت وگو با خبرنگار «سراج24">سراج24» با اشاره به اهمیت نشر و گسترش پیام مقام معظم رهبری و به ویژه وظیفه جبهه رسانه ای انقلاب اسلامی در این زمینه گفت: برای انتقال و تبیین پیام مقام معظم رهبری نیاز داریم که بدانیم مخاطب این پیام چه کسانی هستند ، آن افراد در چه موقعیت هایی قرار دارند ، چه ابزارهایی در اختیار دارند و چگونه می توانیم با آن ها ارتباط برقرار کنیم؟

وی تصریح کرد: خطاب پیام مقام معظم رهبری داخل کشور نبود ، ما فقط باید تبیین کنیم که این پیام چه قدر اهمیت دارد و از اینجا به بعد باید توسط اهلش پیام به دست مخاطب اصلی رسانده شود.

مقدم تاکید کرد: این پیام مخصوص جوانان غربی و یا به عبارتی جوانان اروپایی و آمریکای شمالی است بنابراین برای اینکه درست هدف گذاری شود باید یک کار مطالعاتی دقیق صورت بگیرد و ما از ظرفیت فضای مجازی توسط نیروهای انقلابی استفاده کنیم. طبیعی است که کسانی باید در این حوزه فعال شوند و این کار را انجام دهند که هم به زبان مسلط باشند و هم بدانند که مخاطب این پیام در کدام حوزه ها حضور دارد. همچنین به نظر من فضلای حوزه هم باید فعال شوند ، در این زمینه کار کنند و ابتدا اصل پیام و سپس راهکارهایی که مقام معظم رهبری ارائه کردند را منتقل کنند.

مدیر مسئول روزنامه جام جم گفت: این پیام یک تلنگر و یک چالش برای مخاطب است ، طرح چند سئوال و سه در خواست ؛ همچنین در ادامه مقام معظم رهبری فرموده اند که بروید و اسلام اصیل را شناسایی کنید ؛ خوب فرض کنید که ما در اولین گام این پیام را با موفقیت رساندیم اما بعد آن ها سئوال می کنند که این اسلام اصیل کجاست و چگونه باید بشناسیم؟ تازه کار نیروهای انقلابی و کسانی که می خواهند این مسئله را تبیین کنند چه در حوزه و چه در دانشگاه شروع می شود و ما باید بتوانیم پاسخ سئوال (کدام اسلام؟) را بدهیم.

وی در پایان افزود: این ظرفیت را باید مجموعه هایی که در حوزه و دانشگاه هستند فعال کنند و مخاطب اصلی را هدف قرار دهند.

 

لزوم بهره‌گیری از شکبه‌های اجتماعی

رضا مقدسی مدیرعامل سابق خبرگزاری مهر در گفت وگو با خبرنگار«سراج24">سراج24» با اشاره به تاثیر پیام مقام معظم رهبری خطاب به جوانان اروپایی و آمریکای شمالی گفت: پیام رهبر معظم انقلاب برای جوانان غرب یک اقدام بسیار موثر و شایسته ای بود که نقطه های امیدی را در دل آن ها ایجاد کرد و این را بر اساس بازتاب ها و بازخوردهایی که بعد از انتشار این پیام در رسانه ها منتشر شد شاهد بودیم.

وی تصریح کرد: این پیام در سطح گسترده ای مورد استقبال رسانه های شاخص و مهم غرب قرار گرفت و بازتاب وسیعی هم پیدا کرد و این نشان می دهد که خلا این پیام را جوانان و مردمی که مشتاق و در جست وجوی حقیقت در فضای رسانه ای غرب هستند احساس می کردند و به همین دلیل بلافاصله بعد از انتشار این پیام هم در رسانه ها و هم در شبکه های اجتماعی غربی شاهد بودیم که جرئیات متن این پیام بازتاب پیدا کرد و منتشر شد و در واقع افراد برای یکدیگر ارسال کردند. این پیام می تواند آینده خیلی روشن و امید بخشی را برای دستیابی به حقیقت برای جوانان غربی رقم بزند.

مقدسی ضمن برشمردن وظایف جبهه رسانه ای انقلاب اسلامی برای نشر و گسترش هرچه بیشتر پیام مقام معظم رهبری گفت: یکی از اشکالاتی که ما در فضای رسانه ای خودمان داریم و کمتر به آن توجه شده است همین عدم ارتباط با نسل جوان و افکاری که در غرب به دنبال حقیقت هستند است؛ این یک غفلتی بود که تا به حال کارهای خیلی محدود و ضعیفی در این زمینه صورت می گرفت. یکی از اموری که رسانه ها باید به طور جد پیگیر آن باشند بحث ارتباط گرفتن با نیروهای جوان ، خوش فکر و منصف در غرب است؛ اینگونه که ما فکر کنیم در غرب همه افراد منحرف و به دنبال امیال نفسانی هستند یک نگاه دقیق و کاملی نیست قاعدتا افکار جویای حقیقت در غرب هم وجود دارند و قطعا تعدادشان قابل توجه است. باید رسانه های ما این ها را هدف بگیرند و آن ها را جست وجو کنند ، باید کانال های ارتباط با این نیروها را فعال کرد و از آن ها برای نشر و گسترش اسلام ناب استفاده کرد و این کار باید توسط رسانه ها و نیروهای خوش فکر جوانی که ما در فضای رسانه ای و فضای فرهنگی کشور داریم صورت گیرد.

این فعال رسانه ای در پایان تاکید کرد: یکی از ابزارهایی که میتواند در این راه به ما کمک کند شبکه های اجتماعی است که به هر حال زمینه های ایجاد آن را خود غربی ها فراهم کرده اند، ما می توانیم از این فضا برای عملیات متقابل استفاده کنیم. در فضای شبکه های اجتماعی جوانانی فعال هستند که به زبان خارجی تسلط دارند ، به جای اینکه این نیروها در واقع هرز بروند و یا در جنبه های منفی فعال شوند ما می توانیم آن ها را برای ارتباط گرفتن با افکار عمومی در غرب و انتقال پیام و معرفی اسلام ناب محمدی یارگیری کنیم.

 

یام رهبر معظم انقلاب مکر غرب را به خودشان برگرداند

علی محمدی مدیر مسئول سایت خبری تحلیلی عصر امروز در گفت وگو با خبرنگار«سراج24">سراج24» با اشاره به بازتاب و بارخورد های پیام مقام معظم رهبری خطاب به جوانان اروپایی و آمریکای شمالی گفت: می توانیم یک قیاس تاریخی بین پیام مقام معظم رهبری و پیام حضرت امام خمینی(ره) به گورباچف داشته باشیم ؛ پیام بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در آن زمان یک پیام مهم بود از این باب که ایشان فرموده بودند { از این پس کمونیسم را باید در موزه های تاریخ سیاسی جهان جستجو کرد}. پیام مقام معظم رهبری را هم در این راستا می توان تحلیل کرد که در آینده بحث سرمایه داری و غرب را باید در موزه های تاریخ به دنبالش باشیم.

 

وی افزود : دعوتی که رهبر معظم انقلاب خطاب به عامه مردم خصوصا جوانان مطرح کردند مبنی بر اینکه که به سمت اسلام بیایید را می توانیم با آن پیام مقایسه کنیم ، به هر حال بحث ولایت فقیه در این مباحث مطرح است و در واقع این دو پیام در کنار یکدیگر می تواند تاریخ ساز انقلاب ما باشد که در برهه های مختلف انقلاب ما با شرایط روز جهانی همزیستی بیشتری دارد.

 

محمدی تصریح کرد: در برهه ای که غرب با استفاده از جریان تکفیر به دنبال به کنج بردن اسلام بود حضرت آقا در این قضیه مکر آن ها را به خودشان برگرداند و این کیس بودن ولی فقیه ما را نشان داد که در برهه های مختلف واقعا با تدابیر ایشان انقلاب و اسلام نجات پیدا کرده است.

 

مدیر مسئول سایت خبری تحلیلی عصر امروز خاطر نشان کرد: رسانه های جبهه انقلاب اسلامی باید در گسترش پیام حضرت آقا کوشش داشته باشند که بحمد الله تا به حال این پیام بازتاب خوبی هم داشته است. شاید خود غربی ها هم باورشان نمی شد که این اتفاق بیفتد. نکته دیگری که در این مسئله وجود دارد این است که رسانه های اپوزیسیون و معاند نظام با سکوت خبری با این پیام برخورد کردند واین نشان می دهد که در واقع این پیام به عمق هدف از پیش تعیین شده خود نشسته است که رسانه های اپوزیسیون با این سکوت عجیب و کامل با این قضیه برخورد دارند.

وی در پایان افزود: همان طور که تا به حال رسانه های انقلاب در این قضیه خوب از خود عکس العمل نشان داده اند می توانند باز هم از ابعاد مختلف به این موضوع بپردازند و به نظر من تولید پوستر ، اینفوگرافی و... در این زمینه می تواند جاذبه داشته باشد.

 

لزوم یادگیری زبان های خارجی توسط عناصر جبهه فرهنگی انقلاب

مرتضی خلفی زاده سردبیر سایت جهان نیوز در گفت وگو با خبرنگار«سراج24">سراج24» با اشاره به اهمیت نشر و گسترش پیام مقام معظم رهبری و به ویژه وظیفه جبهه رسانه ای انقلاب اسلامی در این زمینه گفت: قطعا کسانی در این راستا می توانند نقش مفیدی ایفا کنند که ارتباطات خارجی خیلی خوبی دارند به خصوص در شبکه های اجتماعی ، در حقیقت هر کسی در حد وسع و مقدورات خودش می تواند به انتشار این پیام کمک کند.

وی تصریح کرد: یک ضعف خیلی بزرگ از جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با انتشار این پیام آشکار شد و آن هم در واقع عدم استفاده از زبان های زنده بین المللی دنیا توسط عناصری است که در این جبهه فعال هستند که البته بخشی از این موضوع قطعا به ضعف نظام آموزشی برمی گردد که آموختن زبان صرفا جنبه کنکوری دارد. یک فکر جدی باید بشود که عناصر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی بتوانند با دنیا  خارج از طریق زبان های زنده دنیا ارتباط برقرار کنند. مکالمه زبان های مختلف علی الخصوص عربی ، انگلیسی و فرانسه که سه زبان زنده دنیا هستند لازمه بلا تردید این جبهه است. ضمن اینکه در بخشی از پیام مقام معظم رهبری اشاره شده است که جوانان غربی به منابع اصیل دسترسی پیدا کنند. این منابع اصیل را چه کسانی می خواهند معرفی کنند؟ غیر از این است که تک تک همین کاربران فضای مجازی که در ایران هستند می توانند بخشی از این کمک باشند.

خلفی زاده خاطر نشان کرد: پیام رهبر معظم انقلاب یک موج شوک آور و غیر قابل انتظاری بود چرا که فضا بعد از حادثه پاریس کاملا سیاسی شده بود و دنیا به سمت یک دوقطبی در حال حرکت بود که یک طرف آن تروریسم و ضد تروریسم تشکیل می داد و عملا اسلام در زمره تروریسم تعریف می شد. با این پیام فرهنگی و غیر سیاسی رهبر معظم انقلاب در واقع تک تک افراد هدف این پیام قرار گرفتند و به نوعی تلاش شد فراتر از قدرت رسانه ای کشور های مختلف و ابر قدرت ها گام برداشته شود تا بتوان پیام حقیقی اسلام منتشر شود. در شرایطی که بهترین و دقیق ترین ابزارها با کمترین محدودیت در اختیار گروه های تروریستی مثل داعش است به نظر می ریسد که این حرکت یک نوع اوری و یک ابتکار عمل مهم بود.

این فعال رسانه ای معتقد است: پیام مقام معظم رهبری در داخل کشور خودمان هم مخاطب دارد، همه در این زمینه وظیفه دارند اما قطعا مدیران فرهنگی مسئولیت سنگین تری در این زمینه خواهند داشت. با این وجود من فکر می کنم که توانمندی نیروهای فرهنگی حقیقی خیلی بالاتر از مدیران فرهنگی در زمینه انتشار این پیام است اما در دسترس قرار دادند منابع اصیل اسلامی کار مدیران فرهنگی است که باید به میدان بیایند. مثلا یک ظرفیت بزرگ سایت " تبیان " است که با فعال کردن زبان های غیر فارسی خود می تواند نقش تاثیر گذاری داشته باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در این میان یکی دیگر از نکاتی که حائز اهمیت است بخش محتوا می باشد، درست است که محتوا در این زمینه کم نیست اما برای مخاطبان خارجی کافی هم نیست و باید در این عرصه کار شود یعنی مترجمان باید وارد این عرصه شوند و با توجه به فرهنگ بومی هر کشور کتاب تولید کنند.

 

باید مقصود نامه مقام معظم رهبری محقق شود

مهدی صرامی مدیرعامل مجمع مردم نهاد فعالان فضای مجازی انقلاب اسلامی در گفت وگو با خبرنگار «سراج24">سراج24» با اشاره به اهمیت نشر و گسترش پیام مقام معظم رهبری و به ویژه وظیفه جبهه رسانه ای انقلاب اسلامی در این زمینه گفت: با توجه به نقصان دستگاه دیپلماسی کشور در خصوص پیشبرد دیپلماسی عمومی انقلاب اسلامی و توطئه رسانه های خارجی در جهت سانسور پیام انقلاب اسلامی و سخنرانی های ارزشمند رهبر معظم انقلاب که به کرات تکرار شده است شاهد این بودیم که رهبر انقلاب عملا مستقیما با انتشار نامه ای از طریق فضای مجازی تا حد زیادی ضعف دیپلماسی رسمی کشور را از طریق دیپلماسی عمومی انقلاب اسلامی پر کردند.

وی تاکید کرد: به نظر من این پیام تا حدی به اهلش رسید یعنی انتشار این پیام تا حدی خوب بود و بازخورد جهانی داشته است اما وظیفه ما این است که کمک کنیم تا توصیه هایی که مقام معظم رهبری در این نامه داشته اند مخصوصا اینکه اسلام را از طریق منابع اصیل جوانان غربی بشناسند تحقق پیدا کند.

صرامی خاطر نشان کرد: در حال حاضر در مرحله ای هستیم که باید کارکرد نامه و مقصود مقام معظم رهبری از ارسال این پیام محقق شود. الحمد لله این حرکت در حد انتشار نامه تاثیر جریان سازی داشته است اما وظیفه همه نیروهای انقلاب اسلامی این است که کاری بکنیم که موجی که به واسطه پیام رهبر انقلاب ایجاد شد در حد یک موج خبری باقی نماند و  منابع اصیل اسلامی را به زبان های مختلف منتشر کنیم و در اختیار جوانان غربی قرار دهیم تا آن ها بتوانند اسلام ناب و اسلام حقیقی را بشناسند.

 

ضرورت تطبیق نظام فکری جامعه حزب اللهی با نظام فکری امام جامعه

علی دانش فعال فرهنگی در گفت وگو با خبرنگار«سراج24">سراج24» با اشاره به پیام مقام معظم رهبری خطاب به جوانان اروپایی و آمریکای شمالی گفت: تحلیل این مسائل به نظر می آید که از نگاه سطح پایین اصلا مقدور نیست زیرا این حرکت یک اقدام موضعی یا نقطه ای نیست بلکه یک اقدام تاریخی است.

وی تصریح کرد: شرایطی که امروز دنیا با آن مواجه است شرایط بن بست فکری برای همه نظام های فکری مدعی اداره جامعه است ، از کمونیسم گرفته که با آغاز انقلاب اسلامی به موزه های تاریخ رفت تا کپیتالیسم ؛ اصلا ضعف ذاتی لیبرال دموکراسی امروز مشخص شده است بعلاوه اینکه نگاه های منجمد و ارتجاعی از اسلام مثل شیعه انگلیسی ، شیعه منزوی در گوشه محراب ها ، نگاه آمریکایی به اسلام یا نگاه تکفیری و... دیگر توان پاسخ گویی به افکار عمومی را ندارند و نمی توانند به نیازهای فکری انسان ها پاسخ دهند.

دانش خاطر نشان کرد: پیامی که انقلاب اسلامی در این مقطع از تاریخ برای بشر ارائه کرد پیام جدیدی بود و قطعا با برنامه ای که انقلاب اسلامی در فرایند تحقق اهداف انقلاب اسلامی دارد ما در مرحله پنجم یعنی مرحله تمدن اسلامی هستیم و این تجلی بیرونی انقلاب اسلامی ان شاء الله خودش را نشان خواهد داد.

این فعال فرهنگی تاکید کرد: امام خمینی(ره) بشریت و تاریخ بشریت را در آغاز یک پیچ تاریخی قرار دادند و آن نامه معروف را به گورباچوف نوشتند ؛ نامه مقام معظم رهبری هم نامه عبور از پیچ تاریخی است. اگرچه به نظر شخصی من بهانه این نامه در این مقطع می تواند تحولاتی مانند اتفاقات رخ داده در فرانسه باشد که مبتنی بر نگاه تفکری و ارائه این نگاه از اسلام بود اما آنچیزی که مخاطب این نامه قرار گرفته است بشریت است و نگاه آن به هیچ عنوان نگاه نقطه ای و موضعی نیست بلکه گام نهایی انقلاب اسلامی است و حرکت حاکم سازی «الله» به تعبیر حضرت امام(ره) کلمه توحید در همه عالم است.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار «سراج24">سراج24» مبنی بر وظیفه جبهه رسانه ای انقلاب اسلامی در قبال پیام مقام معظم رهبری گفت: الحمد لله این سئوالی است که اخیرا مرتب در حال تکرار است همین که ما به این نیاز و سئوال رسیده ایم خیلی مهم است ؛ ما امروز به نظر میرسد که سرعت حرکت انقلاب را داریم حس می کنیم و عقب ماندن خودمان از این حرکت را در مواقعی می بینیم.

دانش گفت: مهم ترین وظیفه در این مقطع ایجاد ملازمت بین گروهی از امت با امام است که ما از آن به عنوان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی یاد می کنیم یعنی مهم ترین وظیفه نزدیک شدن به نظام فکری امام جامعه است. در سال 59 شریف قنوتی چند روز قبل از سقوط خرمشهر نامه ای به پدرش می نویسد که در آن توضیح میدهد خرمشهر در حال سقوط است ، امکانات نداریم و... اما یک دفعه لحن نامه تغییر می کند و می گوید که اگر سستی نماییم سیر نزولی در جوامع بشری پیموده خواهد شد و اگر با همین قدرت پیش روی نماییم ان شاء الله به زودی پرچم «لااله الا الله» بر کاخ کرملین ، کاخ الیزه و کاخ سفید به اهتزاز در خواهد آمد و صدای دل انگیز الله اکبر همه را شاد خواهد نمود.

وی در پایان افزود: حضرت امام(ره) در سال 67 در پیام قبول قطعنامه همین حرف را فرمودند که ما می خواهیم کلمه توحید را بر عالم حاکم کنیم ؛ ما به این روحیه نیاز داریم یعنی می بایست نظام فکری جامعه حزب اللهی ما با نظام فکری امام جامعه منطبق شود و امروز به نظر می رسد که این مهم ترین خلاء هست که ما با آن مواجه هستیم.

اخبار مرتبط

گنجی این بار به پیامبر اسلام توهین کرد

هتاکی به اسلام زیر چتر بی‌بی‌سی فارسی+تصویر

جوانان نگران فرهنگند

0 نظر

ارسال نظر

capcha