غنی سازی 60 درصدی جدی خواهد بود

غنی سازی 60 درصدی جدی خواهد بود

 به گزارش سراج24، دولت فقط یک راه دارد؛ شجاعت به خرج دهد!در روزهای گذشته، کنگره آمریکا، بار دیگر اعمال تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار خود قرار داده است؛ البته رئیس جمهور آمریکا نیز در واکنش به این کار، در سخنرانی سالانه خود اعلام کرد، هر گونه تحریم علیه ایران را وتو خواهد کرد و اجازه نخواهد داد، ایران از طریق کنگره تحریم شود.

البته این ماجرا به اینجا ختم نشد و وزارت امور خارجه ایران نیز به این اقدامات واکنش هایی نشان داد، به گونه ای که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در میزگردی در نشست سالانه داووس با اشاره به این موضوع گفت: تحریم های جدید کنگره آمریکا علیه ایران، باعث از میان رفتن طرح اقدام مشترک می شود که سال گذشته در ژنو درباره آن توافق کردیم. رئیس جمهور آمریکا قدرت وتوی آن را دارد، ولی پارلمان ما نیز اقدام متقابل خود را انجام می دهد.

وی درباره این اقدام مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من نمی دانم نمایندگان چکار خواهند کرد! این به عهده نمایندگان مجلس است. آنان به صراحت گفته اند، اگر کنگره آمریکا این طرح را تصویب کند، آنان نیز طرحی تصویب می کنند که از دولت خواهد خواست در صورت اجرای عملی تحریم ها علیه ایران، ما نیز میزان غنی سازی خود را افزایش بدهیم.

ظریف در ادامه اظهار داشته است: تحریم ها باعث نشدند که دولت ما بر سر میز گفت وگو ها بیاید. اگر تحریم ها دولت ما را به مذاکره سوق داده بود، اکنون باید میز مذاکره را ترک می کردیم. ما می خواهیم ماهیت و پویایی روابطمان را تغییر بدهیم و اگر چنین اتفاقی روی بدهد، برای همه بهتر خواهد بود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز با حمایت از این گفته های وزارت خارجه، بار دیگر طرحی را که مدت ها پیش به دلیل توافقات انجام شده در ژنو، مسکوت نگاه داشته بودند، در دستور کار خود قرار دادند و با تکمیل بخش های مختلف آن، درصددند که در صورت تصویب تحریم های جدید علیه ایران، آن را مصوب کرده و به مرحله اجرا درآورند.

در همین زمینه، سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی بیان داشت: مجلس از قبل برای غنی سازی اورانیوم تا 60 درصد برنامه داشته و وزیر امور خارجه کشور نیز با توجه به اطلاعی که از قبل در این مورد داشت، اظهارنظر کرده است. آقای ظریف از طرح مجلس کاملاً آگاه بود و تعامل کاملی بین دولت و مجلس در این زمینه وجود دارد.

وی در توضیح این طرح گفت: مجلس از قبل طرحی را آماده کرده بود تا در صورت عدم توافق و نرسیدن به یک وجه اشتراک در مذاکرات هسته ای، جمهوری اسلامی غنی سازی اتمی را تا 60 درصد برساند و راه خود را ادامه دهد. البته این طرح با توجه به اینکه در توافق ژنو حاصل شد و مذاکرات در حال انجام است، مسکوت ماند.

وی ادامه داد: اما با اظهارنظر ها و تهدیداتی که اخیرا در کنگره، مبنی بر وضع تحریم های جدید علیه ایران صورت گرفته است، نمایندگان به ویژه کمیته هسته ای مجلس، اقدام به تهیه طرح جدیدی کرده اند که کاملا علمی، دقیق و جامع است و روند غنی سازی را در حد مورد نیاز افزایش می دهد.

وی درباره سخنان اوباما که گفته بود در صورت تصویب تحریم های جدید در کنگره، آن را وتو خواهد کرد، خاطرنشان کرد: آقای اوباما می داند در صورت تصویب و اجرای تحریم های جدید علیه ایران، سوت پایان مذاکرات و شکست مذاکرات زده خواهد شد. این شکست را آمریکایی ها باید بپذیرند، زیرا آن ها بودند که بر خلاف توافق ژنو علیه ایران تحریم جدید وضع می کنند؛ بنابراین، در این شرایط، اوباما تلاش می کند همه قدرت خود را برای جلوگیری از تحریم های جدید به کار گیرد.

وی در پایان راجع به انگیزه کنگره امریکا از اعمال تحریم های جدید گفت: من انگیزه آن ها را نمی دانم، ولی مجلس ایران تصمیم جدی دارد و این تنها یک مقابله به مثل ساده نیست. اگر آن ها بخواهند تحریم جدید تصویب کنند، ما در مجلس این لایحه را تصویب خواهیم کرد.

منبع: تابناک

اخبار مرتبط

رعایت اخلاق؛ حلقه مفقوده انتخابات

مردم تبریز نام نماینده مجلسشان را از تابلویش حذف کردند

ایران حق مقابله با جنایت آمریکا را دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha