توضیحات پرونده بازیکن دوپینگی عراق

توضیحات پرونده بازیکن دوپینگی عراق

به گزارش سراج24، رامین طباطبایی با بیان اینکه تعیین تکلیف صعود تیم ملی ایران به مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های ۲۰۱۵ آسیا توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا در گرو تصمیمی است که مسئولان AFC تا امروز خواهند گرفت در خصوص دوپینگ بازیکن عراقی «علا عبدالزهرا» که یکی از بازیکنان تأثیرگذار در تیم ملی عراق در جام ملت‌های آسیا بود موارد را به منظور اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی موضوع به شرح زیر اعلام کرد:

* از بازیکن عراقی که در زمان نمونه‌گیری عضو تیم تراکتورسازی تبریز بوده است در تاریخ ۱۷ مرداد سال جاری توسط مأموران ستاد ملی مبارزه با دوپینگ، تست کنترل دوپینگ به عمل می‌آید.

* پس از ارسال نمونه ورزشکار به آزمایشگاه کلن آلمان، از سوی این آزمایشگاه تست دوپینگ عبدالزهرا به علت مصرف ماده ممنوعه متیل هگزامین در تاریخ ۱۹ شهریور سال جاری مثبت اعلام می‌شود.

* ستاد ملی مبارزه با دوپینگ پس از بازبینی اولیه و رجوع به قوانین بین‌المللی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ «ماده ۱-۳-۱۵ کد WADA»، با توجه به اینکه ورزشکار ملیت ایرانی نداشته و در هنگام مشخص شدن نتیجه آزمایش وی به تیم «الشرطه» عراق پیوسته بود پرونده نامبرده را در تاریخ ۲۹ شهریورماه ۹۳ به فدراسیون جهانی فوتبال FIFA جهت ادامه روند دادرسی و تعیین تکلیف نهاد صادره کننده حکم محرومیت ارسال کرد. این فدراسیون جهانی نیز تأییدیه اخذ مدارک را در تاریخ ۳۱ شهریور اعلام و چگونگی روند و تداوم دادرسی را به عهده گرفت و از ستاد ملی مبارزه با دوپینگ سلب مسئولیت کرد.

* این ستاد به محض اطلاع از حضور بازیکن خاطی در ترکیب تیم ملی عراق در جام ملت‌های آسیا بلافاصله مراتب را جهت پیگیری وضعیت محرومیت ورزشکار و مدت آن در تاریخ اول بهمن ۹۳ (دو روز قبل از بازی ایران با عراق) یا امضای رئیس ستاد جناب آقای دکتر سجادی مجدداً به فیفا اعلام کرد و بر این باور بود که می‌بایست حکم نهایی جهت ورزشکار خاطی توسط فیفا و یا سازمان ملی مبارزه با دوپینگ عراق تا به حال صادر شده باشد.

* پس از بازی ایران با عراق مراتب اعتراض و درخواست پیگیری، از سوی فدراسیون فوتبال ایران در مورد حضور بازیکن عراقی خاطی در مسابقه با توجه به تست مثبت نامبرده، به مسئولان برگزاری مسابقات AFC اعلام شد.

* از سوی ستاد و فدراسیون فوتبال ایران اسناد و مدارک لازم در تاریخ ۴ بهمن ماه ۹۳ به منظور روشن شدن میزان محرومیت بازیکن خاطی و پیگیری موضوع به کمیته پزشکی AFC ارسال شده تا وضعیت پرونده وی تعیین تکلیف شود.

لازم به توضیح است با توجه به اینکه فیفا مسئولیت پیگیری، تصمیم گیری و صدور حکم در مورد پرونده فوق را پذیرفته است، ستاد ملی مبارزه با دوپینگ به خاطر صیانت و حفاظت از حقوق و منافع ملی و احترام به قوانین بین‌المللی، مصرانه پیگیر پرونده بازیکن خاطی عراقی تا زمان معلوم شدن وضعیت حکم صادره است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی وزارت ورزش

اخبار مرتبط

تعطیلی برنامه فوتبال ۱۲۰ فردوسی پور

فیلم| 12 میلیارد در 6 ماه

مدافع تیم ملی ایران پس از ۱۱ سال خداحافظی کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha