وابستگی 30 درصدی به نفت در بودجه 94 / تشریح راهکارهای جایگزین بر درآمدهای نفتی

وابستگی 30 درصدی به نفت در بودجه 94 / تشریح راهکارهای جایگزین بر درآمدهای نفتی

به گزارش سراج24،علی مروی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه کاهش وابستگی به نفت مسئله‌ای کاملا عملیاتی است، اظهار کرد: باید گفت مسئله کاهش وابستگی به نفت بحث جدیدی نبوده و از قدیم‌الایام مطرح می‌شده اما بنا به غفلت، بی‌توجهی و یا فراهم نشدن بستر، کاهش وابستگی عملیاتی نشد.
 
وی افزود: مقام معظم رهبری از سال‌‎های گذشته مدام بر کاهش وابستگی به نفت تاکید داشته و در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز این موضوع را به طور جدی گوشزد کردند.
 
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تمامی کارشناسان اقتصادی ما نیز به طور مکرر سال هاست که می‌گویند باید درآمد ما از نفت جدا شود چرا که در سایه این وابستگی تبعات سنگین اقتصادی وجود دارد.
 
مروی با بیان اینکه باید زودتر از امروز به دنبال کاهش وابستگی به نفت می‌بودیم، ادامه داد: اگرچه تا امروز مسئله کاهش وابستگی به نفت ­­­­در حد یک شعار بوده، امروز با توجه به شرایط پیش آمده نظیر کاهش قیمت نفت، کاهش میزان صادرات و تحریم‌ها، زمینه‌ای فراهم شده تا بتوانیم این تهدید را به فرصت تبدیل کرده و میزان وابستگی خود را به درآمدهای نفتی به حداقل برسانیم.
 
وی میزان وابستگی به نفت را در بودجه 94 به میزان 30 درصد اعلام کرد و گفت: همه تلاش‌ها به ویژه با کاهش قیمت نفت بر سر این بوده تا بتوانیم بودجه را از نفت جدا کنیم و خوشبختانه دولت نیز تعامل خوبی با مجلس در این حوزه دارد.
 
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برخی معتقدند رهایی از درآمدهای نفتی به شکل 100 درصد انجام می‌پذیرد و عده‌ای هم می‌گویند حدود سه سال زمان می‌برد اما مهم این است که ما این حرکت را با جدیت آغاز کرده‌ایم و باید با همان جدیت راهکارهای جایگزین بر درآمدهای نفتی را نیز عملیاتی کنیم.
 
مروی ضمن تشریح راهکارهای جایگزین بر درآمدهای نفتی تاکید کرد: باید هزینه‌ها و به وی‍ژه هزینه‌های جاری را به شدت کاهش دهیم، همچنین در حوزه بودجه‌های عمرانی اختصاص اعتبارات همراه با اولویت باشد، یعنی اعتبار با دقت نظر کامل و کارشناسی به بودجه‌های عمرانی مهم و اولویت‌دار اختصاص یابد.
 
وی یادآور شد: مسئله مهم در زمینه درآمدزایی بیشتر به منظور کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، توسعه بخش کشاورزی و توسعه صادرات غیرنفتی است.
 
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: میزان وابستگی به درآمدهای نفتی در بودجه 93 به میزان 46 درصد بوده که در بودجه 94 به کاهش چشمگیر این وابستگی توجه شده و باید توجه داشت که با پای کار آمدن همه متولیان می‌شود این موضوع را عملیاتی کرد.
 

اخبار مرتبط

هزینه آب، برق، گاز و تلفن منازل زیر 80 متر باید رایگان شود

حضرتی از امنیت ملی تا ریاست بر کمیسیون اقتصادی

۱۲هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با بررسی تراکنش‌های بانکی

0 نظر

ارسال نظر

capcha