توقف خط تولید وانت پیکان

توقف خط تولید وانت پیکان

به گزارش سراج24، سعید متصدی معاون رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی براینکه از سوی پلیس مطرح شده است که شماره‌گذاری ۵ خودرویی که آلاینده هستند از سال ۹۲ متوقف بوده است در واکنش به این امر چه صحبتی دارید، اظهار داشت: ۶ خودرویی که آلایندگی ایجاد می‌کرد ما شماره‌گذاری آن را متوقف کردیم در واقع ممکن است برخی از این خودروها تولید شوند، برخی دیگر تولید نشوند و برخی دیگر درخواست مجوز شماره‌گذاری بگیرند که ما در راستای آلایندگی تست هایی انجام می‌دهیم. در واقع برخی در شروع تولید و برخی تولیدشده بوده که ما طی بررسی‌ها و آلاینده بودن آنها شماره گذاری این خودروها را متوقف کردیم که مهم این است این خودروها مطابق با استاندارد باشد.

متصدی در ادامه گفت: ما تمامی خودروهای کشور را تست خواهیم کرد و اگر مطابق استاندارد نباشد شماره گذاری‌ آنها متوقف خواهد شد؛ همچنین باید بگویم اتفاق خوبی رخ داده و ما با همکاری وزارت صنایع و خودروسازان از ابتدای سال آتی تولید وانت پیکان را به طور کلی متوقف خواهیم کرد. در واقع این خودرو تکنولوژی آن به چند سال پیش بازمی‌گردد که ما درسال آینده به طور کلی آن را متوقف خواهیم کرد.

وی در خصوص روند حذف سوخت مازوت صنایع گفت: سوخت مازوت برای بحث محیط زیست آفت است و ما باید مازوت را به حداقل برسانیم یا استانداردسازی کنیم که پالایشگاه شازند اراک اکنون سوخت مازوتش استانداردشده و سال آتی نیز به طور کلی مازوت از چرخه سوخت حذف خواهد شد؛ امکان استفاده از گاز طبیعی از سال آینده صورت خواهد گرفت و ما به دلیل آلودگی هوا در تهران و برخی کلانشهرها استفاده از سوخت مازوت در برخی پالایشگاه ها را متوقف کردیم تا راهکاری کوتاه مدت برای برون رفت از بحران داشته باشیم.

معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه شما مطرح می‌کنید که تا مدتی کوتاه استفاده از سوخت مازوت در برخی از پالایشگاه‌ها جلوگیری می‌کنید تا از بحران رد شوید آیا نباید راهکاری بلندمدت در این خصوص بیاندیشید اظهار داشت: امکان استفاده از گاز طبیعی از سال آینده صورت خواهد گرفت و به طور کامل سوخت مازوت در پالایشگاه‌ها متوقف خواهد شد در واقع برای امسال ما فعلا از سوخت مازوت استفاده می‌کنیم چرا که اگر استفاده نکنیم خاموشی رخ می‌دهد. امسال اجبارا بحث تولید گاز طبیعی اتفاق نمی‌افتد ولی ازسال آینده این امر رخ می‌دهد و تنها امسال ما از مازوت استفاده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه هوای تهران در امسال به اضطرار نرسید و ما تنها برای پیشگیری کمیته اضطرار را تشکیل دادیم تا پیشاپیش برای امر گام‌هایی برداریم، افزود: حفظ محیط زیست برای سلامت مردم وظیفه بوده ولی حافظ سلامت مردم وزارت بهداشت است.

متصدی با اشاره به اینکه ۴ نیروگاه منتظرقائم کرج، رجائی قزوین، توس مشهد و شازند اراک به دلیل بالارفتن شاخص‌ها مازوتش به صفر رسید و ما استفاده از مازوت را در این زمان متوقف کردیم،‌بیان کرد: در راستای کاهش آلودگی هوا مباحث زیادی مطرح است که یکی از آنها استفاده از گاز درخانه می‌باشد به این شکل که افراد با راندمان ۵ درصد گاز را در شومینه استفاده می‌کنند که می‌توان با راندمان ۴۰ درصد از همان گاز در نیروگا‌ها استفاده کرد. در واقع اگر ۲۰ درصد مردم درمصرف صرفه جویی کنند گاز برای صنایع وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه باید چند سال کار کنیم که شاهد کاهش آلودگی هوا باشیم در واقع در طول یک الی دو سال این امر رخ نمی‌دهد چرا که از عوامل طبیعی گرفته تا عوامل انسانی و همچنین از خودرو تا تکنولوژی باید اصلاح شود، اظهار داشت: استمرار در برنامه های کاهش آلودگی هوا باید رخ دهد تا شاهد کاهش آلودگی هوا به شکل دائم باشیم و این نیازمند تلاش همه است.

معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست در پاسخ به خبرنگار تسنیم که گفته می شود که برخی اعداد و ارقام از سوی شما دست‌کاری می شود، اظهار داشت: کلید حل کاهش آلاینده ها مشارکت همه جانبه مردم، دستگاهها و بخش‌های غیردولتی است و ما موظف هستیم که پاسخ دهیم و مستندات را ارائه کنیم و باید بگویم ایستگاه‌های پایش ما توان دستکاری عدد و ارقام را ندارد و ما هر ۳۰ ثانیه سه رکورد داریم که رکوردها در اختیار همه قرار می گیرد اگر آمار غلط باشد این ایستگاه‌ها و این پایشگاه درسال ۸۹ وجود داشته و بنابراین برای همه سالها به این شکل است ما هر آزمایشی که انجام می‌دهیم و هر تستی که صورت می‌گیرد سه امضای نمونه بردار، مسئول آزمایشگاه و آزمایش کننده را دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه ما اطلاعات را در اختیار همه قرار داده و چه دلیل دارد که اطلاعات را اشتباه ارائه دهیم، افزود: موضوع پتروشیمی برای ما بسیار مهم بوده و این تنها مربوط به استفاده آن در تهران نیست بلکه در ایران است که ایرانی تنفس نکند چرا که بنزین پتروشیمی میزان غلظت بنزنش بالا و سرطان‌زا است و ترکیبات آراماتیک آن خطرناک است بنابراین این موضوع در تمام ایران مهم است که در چرخه سوخت کشور توزیع نشود که اقدامی انجام شده و این آلاینده از کشور حذف و اقدامی شایسته صورت گرفته است. مانند موضوع سرب که از سال ۸۲ و ۸۳ با تلاش سازمان محیط زیست حذف شد.

متصدی با اشاره به اینکه بنزن آلاینده سمی و خطرناک است که هیچ عددی برای آن مورد تصور نیست و باید به صفر برسد، گفت: یکی از موضوعاتی که در مصوبه مطرح است، طرح کحاب در راستای کاهش بخار بنزین بوده که وزارت نفت باید طی ۲۴ ماه این امر را انجام دهد. همچنین خودورسازان باید در این امر اقدام انجام داده و امیدواریم این طرح طی یک سال و نیم آینده اجرا شود و از خطر بنزن رها شویم.

وی با اشاره به اینکه در کل دنیا ابتدا سوخت استاندارد می شود و بعد اقدامات دیگر انجام می شود افزود: چه خودرویی تولید شود چه تولیدش از سرگرفته شود و چه در سیستم تولید باشد ما هر سه را چک می‌کنیم تا میزان آلایندگی آن را متوجه شویم و در صورت آلایندگی نیز شماره گذاری آن را متوقف کنیم.

معاون رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: در واقع هیچ خودرویی که یورو ۴ نداشته باشد اجازه تولید به آن نمی‌‌دهیم که ما در این زمینه ناظر بوده و پلیس مجری مسائل مربوط به استانداردهاست.

وی ادامه داد: موضوع توقف خودروهایی که آلایندگی داشتند یک اتفاق عادی در کنترل بوده که استاندارد خودرو از سال ۸۴ تا ۹۲ هیچ ارتقایی نداشته و هیچ برخوردی با عدم شماره گذاری آن صورت نگرفته که ما امسال این امر را انجام دادیم و اقدام خوبی صورت گرفت.

متصدی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم مبنی براینکه برخی مدعی هستند که در بنزین وارداتی نیز ترکیبات پتروشیمی استفاده می‌شود آیا صحت دارد اظهار داشت: مسئولیت سازمان محیط زیست چک کردن بنزین توزیعی در میان مردم است در واقع بنزینی که توسط پمپ بنزین به مردم توزیع می‌شود. به این شکل که سازمان محیط زیست وظیفه نظارت بر ترکیبات سوخت و سوخت وارداتی را نداشته و این مسئولیت با موسسه استاندارد ملی ایران است در واقع ما نسبت به بنزین توزیع شده کنترل انجام می‌دهیم و اگر یورو ۴ نباشد برخورد می‌کنیم.

وی ادامه داد: در خصوص فعالیت پالایشگاه‌ها که سوخت آنها یورو۴ و یورو۵ باشد ما مهلت دادیم که بعد از ۳۶ ماه سوخت تولیدی آنها به این شکل باشد وگرنه فعالیتشان متوقف می‌شود یعنی باید طی سه سال محصولاتشان مناسب باشد.

معاون رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص استاندارد موتورسیکلت‌ها گفت: ما استاندارد یورو۳ را برای موتور سیکلت‌ها اجرا می‌کنیم و یک مصوبه از سوی دولت است از سال ۹۳ تا سال ۹۷ موتورسیکلت‌ها باید براساس استاندارد یورو۳ باشند و بعد از آن نیز استاندارد جهانی و روز را داشته باشند تا تمام تجهیزات ایمنی را همراه داشته و هر موتورسیکلت معادل ۵ خودرو آلاینده است که وزارت صنایع در این زمینه برنامه جایگزینی موتورسیکلت برقی به جای موتورسیکلت فعلی را دارد که این اقدام خوبی است. همچنین درخصوص باتری‌های موتورسیکلت برقی نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی بیان کرد: لایحه ارزیابی زیست محیطی به دولت ارائه شده و دولت آن را تصویب کرده است که امیدواریم با این امر اقدامات خوبی صورت گرفته و این امر تبدیل به قانون شود. در واقع هرچیزی که بخواهد وارد چرخه سوخت شود باید ارزیابی زیست محیطی را انجام دهد که ارزیابی تجمعی در این امر مورد بررسی است.

متصدی ادامه داد: ثلث اصلی بنزن در بنزین است که باید به محض اینکه بنزین پتروشیمی حذف شد میزان آلایندگی کم و کاسته شده که این خود امر مهمی است. از نظر کلی ما در کشور ۶۹ میلیون لیتر بنزین مصرف می کنیم که ۸ تا ۱۰ میلیون لیتر آن برای جبران پتروشیمی انجام شده بنابراین نمی توان گفت که این امر در تهران استفاده نشده است. در واقع مهمترین امر این بوده که بنزین پتروشیمی حذف شده و این اقدامی مهم محسوب می‌شود.

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

اخذ مالیات از خرید و فروش خودرو در چه صورت اجرایی می‌شود؟

ایران خودرو محصول پژو ۲۰۶ تیپ ۲ را در لیست فروش فوری قرار داد

طرح ساماندهی بازار خودرو که به طرح سامان‌دهی صنعت خودرو تغییر پیدا کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha