عرضه یک فیلم ضدایرانی در ایران

عرضه یک فیلم ضدایرانی در ایران

به گزارش سراج24، فیلم «‌ربوکاپ»‌ یا پلیس آهنی، یکی از جدیدترین محصولات سینمای امریکا است که با یک شکست تجاری محض تقریباً سه ماه پیش اکرانش در امریکا به پایان رسید. این فیلم دنباله‌رو فانتزی «‌آرگو»‌ و در راستای آرزوی دیرینه امریکایی‌ها برای به ثمر نشاندن عملیات جنگی در پایتخت ایران است.

داستان ربوکاپ چیست؟

بعد از فیلم «‌آرگو» ‌که طی آن یک مأمور امریکایی سازمان سیا مخفیانه وارد تهران می‌شود و در عملیاتی موفقیت‌آمیز کارمندان سفارت این کشور را از خاک ایران خارج می‌کند حالا امریکایی‌ها در این فیلم سعی دارند تب آمال و آرزوهای دست‌نیافتنی خود را در ابعادی بزرگ‌تر و با حمله نظامی ربات‌های خود به ایران، فتح خیابان‌های سطح شهر تهران و نیز هدایت هواپیماهای جنگی‌شان بر فراز آسمان آبی پایتخت کشورمان اندکی فرو بنشانند. در فیلم «ربوکاپ»‌ خیابان‌های تهران به زیباترین شکل ممکن بازسازی شده‌‌اند، در سطح خیابان‌ها ربات‌های نظامی امریکایی در ابعاد مختلف به چشم می‌خورند، خبری از هیچ گونه مقابله نیروهای نظامی ایران نیست و این گونه به نظر می‌رسد که امریکایی‌ها با قدرت تمام کل شهر را به تسخیر خود در آورده‌اند. در این فیلم یکی از شخصیت‌های امریکایی می‌گوید که این ربات‌ها قرار است برای مردم خوب سطح شهر تهران امنیت و آرامش را به ارمغان بیاورند اما در عمل مخاطب حس دیگری از این فیلم می‌گیرد.

    هدف از ساخت ربوکاپ آزادسازی تهران است!

برخی کارشناسان می‌گویند که فیلم «‌ربوکاپ» عملیات آزادسازی تهران تعمیمی به روش مقابله با جرم و جنایات گسترده در شهر قدیمی «دیترویت» ‌امریکا و طرفداری از طرح خصوصی‌سازی نیروی پلیس است که در سال 1987 میلادی با مقاومت گسترده‌ای از سوی افکار عمومی امریکا مواجه شده بود. اما به نظر می‌رسد که این فیلم چند هدف دیگر نیز داشته است؛ بازنشر شعار عملیات صلح‌جویانه نظامی امریکا در خاک دیگر کشورها، به تصویر کشیدن قدرت جنگنده‌های هوایی این کشور، بسط و گسترش نگاه از بالا به پایین امریکا در قبال کشورهای جهان سومی و نیز فرونشاندن عقده و میل وصف‌ناپذیر این کشور به انجام عملیات نظامی موفقیت‌آمیز در خاک ایران.

ربوکاپ چگونه از ایران سردر آورد

مؤسسه «قرن جدید» که یکی از مؤسساتی است که با مجوز رسمی مشغول به فعالیت در حوزه شبکه نمایش خانگی است، این فیلم را دوبله کرده است و در پیش‌پرده محصولات خود خبر از دوبله و به بازار آمدن آن تا هفته دیگر می‌دهد.
حال سؤال اینجاست که آیا مدیران وزارت ارشاد و مدیر عامل مؤسسه رسانه‌های تصویری که مسئولیت نظارت بر محتوای آثار و چگونگی فعالیت این مؤسسات را دارند از توزیع و دوبله این اثر خبر دارند یا خیر؟
باید گفت که بر خلاف تصوری که وجود دارد باید توجه کرد که در شبکه نمایش خانگی با مخاطب گسترده‌تری نسبت به سینما و تلویزیون روبه‌رو هستیم و از همین رو نظارت بر محتوای آثار ارائه شده در چنین سیستمی باید با دقت و احتیاط بیشتری صورت بگیرد.


منبع: سینما پرس
 

اخبار مرتبط

دهمین جشنواره مردمی فیلم عمار خوزستان

اکران و نقد فیلم inception

فیلم‌های تلویزیونی و سینمایی ضدخانواده در سینمای نمایش خانگی

0 نظر

ارسال نظر

capcha