«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

عملیات آزادسازی «هیت» الگوی برای همکاری شیعه و سنی علیه داعش

عملیات آزادسازی «هیت» الگوی برای همکاری شیعه و سنی علیه داعش

«سراج  24»-محمد بابایی نساز: منبع نظامی عراقی اعلام کرد که نیروهای امنیتی با همکاری قبایل و دیگر نیروهای عراقی عملیات نظامی را در سه محور برای آزادسازی شهر هیت و مناطقی در غرب الرمادی از اعضای داعش آغاز کردند. عملیات ازادسازی هیت، واقع در 144 کیلومتری غرب بغداد می‌تواند شرایط را در برای جنگ‌های آتی علیه داعش مشخص کند. چرا که این جزء معدود دفعاتی است که شیعه‌ها و سنی‌ها در کنار هم قرار گرفته‌اند و همین مساله می‌تواند تنش‌های فرقه‌ای را کاهش دهد و الگوی برای همکاری نیروهای مختلف عراقی علیه شبه‌نظامیان داعش باشد.

به گزارش منبع عراقی، افراد قبایل در کنار یگان‌های ارتش عراق از محور شمالی شهر هیت محافظت کرده، فرماندهی عملیاتی الجزیره و البادیه و دیگر یگان‌های ارتش نیز از محور غربی برای آزادسازی شهر هیت وارد عمل شده‌اند. پلیس محلی و داوطلبان مردمی نیز از محور جنوبی برای آزادسازی شهر هیت وارد جنگ با داعش شده‌اند. از سوی دیگر، یک منبع آگاه روز شنبه در مصاحبه با خبرگزاری الاخباریه اعلام کرد:«این حمله از دو محور و با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش صورت خواهد گرفت و تعداد نیروهایی که در صدد پاکسازی هیت هستند به بیش از 10 هزار تن می‌رسد و این افراد از یگان‌های نظامی و مردمی مختلف هستند». وی همچنین عنوان داشت:"نیروهای عشایر و سرایا السلام وابسته به جریان صدر آماده هستند تا به سمت منطقه دولاب در شمال غرب هیت پیشروی کنند". این منبع گفت:«نیروهای داوطلب مردمی و نیروهای نظامی در 35 کیلومتری غرب رمادی، مرکز استان الانبار مستقر شده‌اند تا از بخش جنوبی به هیت حمله ببرند». از سوی دیگر، پایگاه خبری «السومریه نیوز» به نقل از یک مقام امنیتی در استان «الانبار»، از کشته شدن والی داعش در این استان خبر داد. بر اساس این گزراش، شنبه شب در حملات هوایی نیروهای ائتلاف آمریکایی ضد داعش 11 سرکرده این گروه تروریستی از جمله والی آن در الانبار کشته شدند.

بر اساس گزارش پایگاه الکترونیکی «مک کالتجی» پذیرش کمک نیروهای مردمی شیعه از سوی رهبران قبایل البونمر برای جلوگیری از کشتار مردم این قبیله است که به علت مقامت چندین ماهه در مقابل داعش با نفرت این گروه تروریستی مواجه شده‌اند. این شهر در ماه اکتبر به دست داعش افتاد. هشام الهاشمی تحلیلگر سرشناس مسایل دفاعی عراق به پایگاه خبری مک‌کالتجی گفت: « این یک تغییر بزرگ است ما قبایل عرب سنی داریم که در کنار شیعیان در حال جنگ هستند.»

گروه تروریستی داعش که اعضای آن عمدتا از سرتاسر جهان اسلام، اروپا، شمال آمریکا آمده‌اند دست کم 522 نفر از اعضای قبیله البونمر را از زمان سقوط شهر هیت کشته‌اند و بنابر گزارش منابع محلی بین 600 الی 700 نفر نیز ناپدید شده‌اند و از سرنوشت آنها اطلاعاتی در دست نیست.

یک از اعضای این قبیله سنی به خبرنگاران گفته است «ما از آنها [شیعیان] استقبال می‌کینم به خاطر اینکه آنها به ما کمک خواهند کرد تا به داعش حمله حمله کنیم.» در همین حال، یکی از شیوخ عشیره البونمر گفت که قرار است در هفته جاری یک هیأت از عشایر الانبار از جمله عشیره البونمر با آیت‌الله سیستانی مرجعیت عالی شیعیان در نجف اشرف دیدار کند و خواستار حمایت مرجعیت از استان الانبار در قبال داعش شود.

جفری وایت تحلیل ارشد سابق آژانس اطلاعات دفاعی و کارشناس مسایل نظامی در موسسه واشنگتن برای سیاست گذاری شرق نزدیک نیز گفت: ایجاد روابط همکاری بین رزمندگان شیعی و سنی‌های قبایل می‌تواند خیلی موثر باشد. هم قدرت رزمی برای نیروهای قبایل که در مناطق سنی فعال هستند فراهم می‌آورد و هم حضور نیروهای دولتی را که تحت تسلط شیعیان قرار دارد، قابل قبول می‌کند.

این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق در بیانیه‌ای مطبوعاتی که در حاشیه دیدار وی با فرماندهان امنیتی و نیروهای داوطلب مردمی در استان الانبار منتشر شد، اعلام کرد که یک ماه به نیروهای امنیتی در استان الانبار مهلت داده است تا این استان را از لوث وجود تروریست‌های داعش پاکسازی کنند. در همین حال، روز جمعه فرمانده لشگر 7 عراق در جریان نشستی با رهبران قبایل موافقت کرد که 600 نفر از نیروهای قبایل را که عمدتا از قبیله شیخ البونمر هستند، مسلح کند .

از سوی دیگر، مقامات عراقی اعلام کردند نیروهای نظامی روز یکشنه بخشهایی از شهر بیجی را از دست نیروهای داعش پس گرفته‌اند. به گزارش بی‌بی‌سی، نیروهای عراقی تقریبا نیمی از این شهر را که در حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال بغداد واقع است، در دست دارند. یک مقام نظامی عراقی به خبرگزاری رویترز گفته است که نیروهای دولتی از جنوب و غرب وارد این شهر شده و بخشایی از این شهر از جمله مرکز آن را در دست دارند. بر اساس گزارش، کنترل بر پالایشگاه بیجی برای ادامه تسلط داعش بر مناطق تصرف شده و تامین سوخت شهر موصل حیاتی است. اعضای گروه داعش در ماه ژوئن و به دنبال حملات برق آسای خود در شمال عراق، شهر بیجی را تصرف و پالایشگاه  بیجی را که بزرگترین پالایشگاه نفت عراق به شمار می رود، محاصره کردند.

اخبار مرتبط

عملیات قریب‌الوقوع برای دستگیری البغدادی

خاطرات یک داعشی به تهران رسید

انتقال 5 هزار تروریست از جنوب به شمال سوریه

0 نظر

ارسال نظر

capcha