دبیر کمیسیون‌ انجمن‌های علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت:

نوار تست قندخون بیمه‌ نیست

 نوار تست قندخون بیمه‌ نیست

به گزارش سراج24،علیرضا استقامتی با اشاره به اینکه آمار خیلی دقیقی از میزان ابتلا به دیابت نوع یک در دست نیست؛ اظهار داشت: به نظر می‌رسد حداکثر حدود 500 هزار نفر مبتلا به این بیماری باشند. دیابت نوع یک خودایمنی است و ارتباطی به مسائل محیطی نظیر تغذیه؛ فعالیت های بدنی و... ندارد.

استقامتی گفت: دیابت نوع یک؛ در سنین مدرسه آغاز می‌شود اما از میزان شیوع آن میان دانش آموزان آمار دقیقی وجود ندارد.

متخصص داخلی غدد و متابولیسم عنوان کرد: در صورت ابتلای دانش آموزی به دیابت نوع 1؛ وظیفه والدین است که این موضوع را به مدیر و مسئولان مدرسه یا دبیرستان نیز اطلاع دهند تااقدامات لازم درباره مراقبت ازدانش آموزان بیمار به‌عمل آید.

استقامتی افزود: دانش آموزان مبتلا به دیابت نوع 1 باید روزی 2 تا 3 بار قند خون خود را کنترل و انسولین تزریق کنند؛ پس باید اجازه داشته باشند زمانی که احساس اُفت قندخون به آنها دست داد از یک خوراکی شیرین استفاده کنند در واقع کسی حق ندارد که از این کار مانع شود.

وی هشدار داد: زیرا در صورت اُفت قند خون و عدم مصرف یک خوردنی شیرین امکان اینکه فرد دچار تشنج یا اغما شود نیز وجود دارد.

استقامتی تأکید کرد: دانش آموزان دارای قند خون کمتر از 100 میلی گرم و بالاتر از 250 تا 300 میلی گرم مجاز به انجام ورزش‌های طولانی مدت نیستند.

وی ادامه داد: دانش آموزان مبتلا به دیابت نوع یک قبل از ورزش کردن باید مربی را در جریان بگذارند؛ برای این کار ایجاد شرایط مساعد نظیر تهیه یک خوراکی شیرین مانند آب میوه طبیعی یا نوشابه و گرفتن قند خون نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

دبیر کمیسیون‌های انجمن های علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت نقش بیمه ‌ا را در پوشش دهی انسولین‌های قلمی قابل ستایش دانست و گفت: بیمه‌ها با پوشش دهی انسولین‌های قلمی که برای درمان بیماران دیابتی حیاتی، حمل آن آسان و دوز آن به راحتی قابل تنظیم است نیز به درمان بهتر این بیماران کمک شایانی کردند.

منبع:تسنیم

استقامتی خاطرنشان کرد: حال از آنجا که مسئله نوار تست قندخون در کشور ما به رسمیت شناخته نشده است, از آنجایی که به عنوان یک امر لوکس محسوب نمی‌شود بلکه به عنوان ابزار ضروری درمان است، اما مورد حمایت بیمه‌های تأمین اجتماعی و خدمات درمانی نیست.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

روند ابتلا، بستری و فوت بر اثر کرونا در کشور رو به کاهش است

تازه ترین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۴۵۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته

نشانه های قندخون +ویدئو

0 نظر

ارسال نظر

capcha