نشست‌های یکشنبه نیلی با نمایندگان؛

نیلی سوابق اجرایی قابل اتکایی برای وزارت علوم ندارد

نیلی سوابق اجرایی قابل اتکایی برای وزارت علوم ندارد

 به گزارش سراج24:، نامه معرفی محمود نیلی احمد آبادی وزیر پیشنهادی علوم از سوی دولت چهارشنبه هفته گذشته به مجلس ارائه شده و امروز پس از قرائت در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.


پیش از این وزارتخانه علوم نامزدهای مختلفی را تجربه کرده است.

نیلی منفرد اولین گزینه وزارت علوم بود که به دلیل سابقه اش در فتنه ۸۸ نتوانست رای اعتماد مجلس را جلب کند. پس از آن توفیقی سرپرست وزارت علوم شد و اقدام به تغییرات گسترده در ریاست دانشگاه‌ها کرد، در شرایطی که همه فکر می کردند توفیقی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم معرفی خواهد شد دولت، فرجی دانا را به عنوان وزیر پیشنهادی علوم معرفی کرد و وی با حمایت فراکسیون‌های مجلس توانست رای اعتماد نمایندگان را کسب کند. اما اواخر مردادماه به دلیل انتصاباتش و سیاسی کاری ها در وزارت علوم استیضاح و برکنار شد.

پس از آن نجفی به عنوان سرپرست وزارت علوم معرفی شد و امروز نیز دولت محمود نیلی احمد آبادی را به عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی کرد.

طبق آئین نامه مجلس وزیر فرصت دارد تا ۱۰ روز پس از معرفی به بیان برنامه‌ها و دیدگاههای خود در کمیسیونها و مجامع استانی پرداخته و پس از ۱۰ روز جلسه رای اعتماد برگزار می شود. اما علیرغم این نص آئین نامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از اعلام وصول معرفی وزیر پیشنهادی اعلام کرد که جلسه رای اعتماد روز چهارشنبه برگزار می شود، یعنی نیلی تنها سه روز فرصت دارد تا برنامه ها و سوابق خود را برای نمایندگان تشریح کند. در همین رابطه یکی از نمایندگان که می‌خواست نامش فاش نشود در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: علت برگزاری زودهنگام جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم این است که رئیس مجلس و نمایندگان به نوعی اعلام می کنند که در مورد وزیر پیشنهادی هیچ بحثی وجود ندارد و مخالف ادامه رویه وزرای قبلی در وزارت علوم هستند.

بر اساس این گزارش در هنگام اعلام وصول نامه دولت نیز تعداد زیادی از نمایندگان با فریادهای دو، دو مخالفت خود را با رای اعتماد به نیلی اعلام کردند.

نیلی صبح یکشنبه پیش از اعلام وصول نامه دولت در فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت برای اعلام برنامه هایش حضور یافت. در این جلسه که بدون حضور علی لاریجانی به عنوان عضو فراکسیون رهروان برگزار شد نیلی برنامه‌ها و سوابق کاری‌اش را به اعضای فراکسیون ارائه داد.

ندیمی: نیلی سوابق اجرایی قابل اتکایی برای حضور در وزارت علوم ندارد

در همین رابطه ایرج ندیمی عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان در گفتگو با مهر اظهار داشت: وزیر پیشنهادی علوم باید به دو مورد به صورت شفاف پاسخ بگوید اول نامه یکی از مجامع دانشگاهی در مورد نقش آفرینی غیرمستقیم وی در فتنه ۸۸ که به نوعی اعلام حمایت از سران فتنه بوده است و دوم سوابق اجرایی.

وی تاکید کرد: نیلی سوابق اجرایی قابل اتکایی برای حضور در وزارت علوم ندارد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت غیر مستقیم به نوعی عدم موافقت خودش را با نیلی در دانشگاه تهران اعلام کرده بود که این مسئله نیز در عدم رای اعتماد نمایندگان به نیلی موثر خواهد بود.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی همچنین به ماجرای جشن مختلط در پردیس دانشگاه کشاورزی که نیلی سرپرست آن است اشاره کرد و گفت: نیلی در پاسخ به انتقاد نمایندگان از برگزاری این جشن گفت، به من در این خصوص گزارشی ارائه نشده اما اگر اظهارات شما درست باشد برخورد خواهد شد.

وی تاکید کرد: وزیر پیشنهادی علوم باید به این ابهامات پاسخ صریح و شفاف بدهد.

بر اساس این گزارش نیلی پس از پایان جلسه علنی روز یکشنبه و اعلام وصول نامه دولت در معرفی وی در فراکسیون دانشگاهیان حضور یافت تا برنامه های خود را ارائه کنند.

روایت رئیس فراکسیون دانشگاهیان از جلسه با نیلی

علیرضا منادی رئیس فراکسیون دانشگاهیان در خصوص این جلسه گفت: نیلی در این جلسه سوابق اجرای خود را در سه برگ به نمایندگان ارائه داد.

نماینده مردم تبریز ادامه داد: وزیر پیشنهادی علوم اعلام کرد اهل مشورت است و در رفتار سیاسی و اجرایی متعادل خواهد بود.

وی ادامه داد: نیلی گفت در ۸ سال دفاع مقدس در سپاه پاسداران حضور فعالی داشته و به رهبری انقلاب معتقدم.

بر اساس این گزارش پس از پایان جلسه فراکسیون دانشگاهیان وزیر پیشنهادی علوم در کمیسیون آموزش و تحقیقات حضور یافت.

تقاضاکنندگان اصلی استیضاح فرجی‌دانا وزیر سابق علوم نیز در این کمیسیون حضور داشتند.

نیلی نتوانست نظر کمیسیون آموزش را جلب کند

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در خصوص این جلسه گفت: وزیر پیشنهادی علوم گزارشی از زندگینامه و برنامه هایش به اعضای کمیسیون ارائه داد.

نماینده مردم بروجرد گفت: اعضای کمیسیون سئوالاتی را مطرح کردند اما ایشان نتوانست برنامه هایش را تبیین کرده و نظر اعضای کمیسیون را در مورد سوابق سیاسی و اجرایی اش جلب کند.

وی تاکید کرد: هیچ یک از اعضا حتی حامیان دولت هم به صورت تلویحی از وزیر پیشنهادی علوم در جلسه کمیسیون اعلام حمایت نکردند.

بر اساس این گزارش اولین مهلت قانونی وزیر پیشنهادی علوم در حالی به پایان رسید که وی در رایزنی هایش برای جلب نظر نمایندگان جهت رای اعتماد موفق نبود.

منبع:مهر

 

 

اخبار مرتبط

تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و استانداری سیستان و بلوچستان

مقام معظم رهبری به درخواست مجوز رئیس‌جمهور برای برداشت از صندوق توسعه ملی پاسخ دادند

تعرفه بهای آب مصرفی کلیه دستگاه‌های اجرائی آزاد محاسبه می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha