گرانفروشی بلیت هواپیما به بهانه متنوع‌سازی

گرانفروشی بلیت هواپیما به بهانه متنوع‌سازی

به گزارش سراج24، تعدادی از آژانس های هواپیمایی این روزها با عرضه بلیت ، خارج از آستانه قیمتی مصوب باعث نارضایتی مسافران شده اند.

با اجرای طرح متنوع سازی قیمت بلیت هواپیما که به عنوان مقدمه آزادسازی قیمت بلیت هواپیما از خردادماه امسال اجرا شد، سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت های هواپیمایی اجازه داد با کنار گذاشتن قیمت های یکسان قبلی، قیمت های جدید برای هر مسیر را براساس مولفه هایی چون ایام کم تقاضا یا پرتقاضا و ساعت های پیک، با ۳۰ درصد کاهش تا ۳۰ درصد افزایش به نسبت نرخ های قبلی به فروش برسانند.

به عبارت دیگر شرکت ها مجاز شدند حداکثر ۳۰ درصد قیمت بلیت را در ایام پرتقاضا افزایش دهند. به این ترتیب مثلا قیمت بلیت یکسره تهران ـ مشهد که قبلا حدود ۱۳۰ هزار تومان بود در بهترین و پرتقاضاترین ایام باید به ۱۷۰ هزار تومان افزایش یابد.

در همین حال قیمت بلیت هواپیما در این مسیر برای ایام کم تقاضا نباید از ۹۰ هزار تومان کمتر شود تا تمام شرکت های هوایی بتوانند با یک نرخ تقریبی و با ارائه خدمات بهتر به مسافر، رقابت کنند.

با این حال بررسی های میدانی خبرنگار جام جم از چند دفتر آژانس هواپیمایی در سطح شهر تهران نشان می دهد که قاعده ۳۰ درصدی تنظیم قیمت ها در چارچوب متنوع سازی در بیشتر موارد رعایت نمی شود و آژانس ها به هر قیمتی که می توانند بلیت ها را به فروش می رسانند.

به عبارت بهتر وقتی مشتری در ایام پیک و پرتقاضا به دفاتر فروش بلیت مراجعه می کند، آژانس بسته به موقعیت و مثلا فوریت کار شخص قیمت دلخواهی را روی بلیت گذاشته و آن را می فروشد.

همچنین برخی آژانس ها با چارتر کردن ظرفیت بلیت پروازها در ایام پرتقاضا و پیش پرداخت کردن وجه قانونی بلیت به شرکت های هواپیمایی، ظرفیت به دست آورده را به قیمت هایی بسیار بیشتر از ۳۰ درصد مصوب می فروشند.

اینچنین است که قیمت بلیت یکسره تهران ـ مشهد تا ۲۶۰ هزار تومان نیز در حوالی سالروز تولد امام رضا(ع) در شانزدهم شهریور و روزهای قبلی و بعدی آن به فروش رفته است.

همچنین قیمت بلیت یک پرواز در یک ساعت مشخص در چند آژانس یکسان نیست و با هم متفاوت است و بنابراین هر آژانس تلاش دارد هر قدر جیب مشتری یا فوریت کار و اشتیاق او به سفر جواب داد، بلیت را به او بفروشد.

در نتیجه اکنون خرید بلیت هواپیما به قیمت های مصوب، کمتر از طریق آژانس ها قابل انجام است و بیشتر باید به سراغ دفاتر فروش رسمی شرکت های هواپیمایی رفت که البته آنان در بیشتر موارد نیز انعطاف لازم برای تعیین زمان مناسب پرواز را ندارند بنابراین شخص مجددا مجبور است از طریق آژانس ها و قیمت هایی که آنان تعیین می کنند بلیت پرواز مورد نظر خود را تهیه کند.

بر این اساس، خبرنگار ما به یکی از دفاتر هواپیمایی که در خیابان مطهری قرار دارد، مراجعه می کند. در زمان ورود کارمند فروش بلیت پروازهای داخلی، از وی می خواهد که بگوید در کدام مسیر قصد تردد دارد تا بلیت برایش صادر کنند.

بعد از شنیدن قیمت، کارمند آژانس هواپیمایی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما که گفت مگر قرار نیست قیمت بلیت تنها ۳۰ درصد شناور باشد، اما قیمت هایی که شما اعلام می کنید بالاتر از نرخ مصوب است، پاسخ داد که در این مورد نمی توانم کمکتان کنم. اما اگر بلیت می خواهید در خدمتتان هستم.

بعد از آن به یکی دیگر از دفاتر آژانس هواپیمایی در خیابان شریعتی مراجعه کردیم. خبرنگار ما از کارمند فروش سوال می کند که قیمت بلیت تهران ـ مشهد در روز قبل از عید قربان چقدر است.

متصدی باجه پاسخ می دهد: در روز قبل از عید (دوازدهم مهر) قیمت بلیت یکسره ۲۰۰ هزار تومان است، اما این قیمت در عصر روز عید قربان (سیزدهم مهر ـ یکشنبه) تا ۱۷۰ هزار تومان کاهش می یابد.

خبرنگار ما پرسید: اما نه افزایش قیمت و نه کاهش آن در محدوده قانونی ۳۰ درصد نیست. اما پاسخ این پرسش فقط یک لبخند و پذیرش مشتری بعدی بود!

مدیر آژانس دیگری که در خیابان پاسداران قرار دارد و خبرنگار ما به آنجا مراجعه کرد در خصوص قیمت بلیت ها گفت: اکنون آزادسازی قیمت بلیت هواپیما به طور واقعی انجام شده و متنوع سازی کنونی همان آزادسازی است.

سازمان هواپیمایی کشوری: صحیح است!

در همین حال علیرضا جهانگیریان، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص آزادسازی قیمت بلیت هواپیما با تائید تخلفات قیمتی صورت گرفته در برخی آژانس های هواپیمایی به جام جم گفت: اکنون ۲۵۰۰ دفتر فروش بلیت در کشور وجود دارد که همه آنها دارای مجوز هستند البته در این میان دفاتری هم هستند که بدون مجوز بوده و بیشتر تخلفات از سوی این مراکز صورت می گیرد.

وی افزود: برای مقابله با تخلفات در این حوزه در ابتدای اجرای متنوع سازی قیمت بلیت هواپیما از همه شرکت های هواپیمایی خواستیم تا قیمت های مسیر خود را روی سایتشان قرار دهند تا مشاهده آن برای مردم آسان باشد.

وی اضافه کرد: نظارت روی فعالیت دفاتر فروش به صورت روزانه انجام می شود و هر روز هم بیشتر خواهد شد، زیرا اگر نظارت وجود نداشته باشد مردم متضرر می شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص تخلف برخی آژانس ها گفت: آژانس ها باید تا سقف معینی که برایشان مشخص شده، قیمت های بلیت را شناور تعیین کنند. توجه دارید که هم اکنون فقط متنوع سازی قیمت بلیت اجرایی شده که در چارچوب آن بازی مثبت و منفی قیمت ها تا ۳۰ درصد قانونی است؛ بنابراین فروش بلیت بیش از این رقم غیرقانونی و موکول به اجرای آزادسازی کامل قیمت بلیت است که بر این اساس به عنوان یک خبر جدید باید بگویم دولت آزادسازی قیمت بلیت را تا اطلاع ثانوی کنار گذاشته است، چون آمادگی لازم برای اجرای آن وجود ندارد. بنابراین فقط اجرای سقف ۳۰ درصدی متنوع سازی قانونی است.

جهانگیریان تصریح کرد: در خصوص دفاتر غیرمجاز هم باید بگویم دفاتری که در زمینه فروش بلیت فعالیت دارند باید از سازمان هواپیمایی کشوری مجوز بگیرند و دفاتری که تور برگزار می کنند از سازمان گردشگری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دریافت می کنند، اما وقتی دفاتر برگزاری تور، بلیت هم می فروشند مشکلات آغاز می شود. چون این شرکت ها برای برگزاری تور، بلیت برخی پروازها را چارتر کرده و بعد به هر دلیل از جمله پر نشدن ظرفیت تور، ظرفیت باقیمانده را به افراد عادی می فروشند. بر این اساس برخی از دفاتر بدون مجوز و متخلف شناسایی شدند و برای برخورد با آنها بزودی اقدام خواهیم کرد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: یکی از مشکلات دیگری که اکنون در زمینه فروش بلیت هواپیما با آن روبه رو هستیم سایت هایی است که به صورت اینترنتی فعالیت دارند و بلیت عرضه می کنند.

این سایت ها نقش واسطه دوم را ایفا می کنند که برخی بلیت ها را از آژانس ها رزرو و بعد خودشان آن را با قیمت بالاتر عرضه می کنند که معمولا در همه مسیرها هم دارای صندلی خالی هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید مجدد بر این نکته که قیمت بلیت در محدوده حداکثر ۳۰ درصد و حداقل ۳۰ درصد شناور است، تصریح کرد: آژانس هایی که زیر نظر سازمان هواپیمایی کشوری هستند و مجوز دارند در صورتی که تخلفی را انجام دهند، بر اساس آیین نامه ابتدا تذکر می گیرند، در صورت تکرار، مجوزشان تعلیق و در صورت مشاهده مجدد، مجوزشان باطل خواهد شد. اما اگر از ما مجوز نداشته باشند باید تخلف به سازمان های ذی ربط انتقال داده شود که ما این کار را انجام و این پرونده ها را به سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع می دهیم تا با آنها برخوردهای لازم انجام شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا خرید هواپیمای جدید که باعث افزایش صندلی های مسافری می شود روی قیمت بلیت تاثیر دارد یا خیر، اظهار کرد: خرید هواپیما به صورت مستقیم روی قیمت بلیت تاثیر ندارد؛ به این دلیل که قیمت بلیت تابعی است از هزینه های تمام شده در بخش هوایی، اما می تواند عرضه بلیت را افزایش دهد و رقابتی را در بازار ایجاد کند که روی قیمت بلیت هم تاثیرگذار باشد.

جهانگیریان درخصوص زمان آزادسازی ۱۰۰ درصدی بلیت هواپیما نیز به جام جم گفت: این یک قانون است و سازمان هواپیمایی کشوری هم قصد دارد آن را اجرایی کند، اما هنوز بستر لازم برای این اقدام فراهم نیست بنابراین در اولین فرصت این موضوع اجرایی خواهد شد و اجرای آن بستگی به شرایط بازار هواپیمایی کشور دارد.

منبع:جام جم

اخبار مرتبط

هواپیماهای انصرافی به‌سود ایران است/ احتمال تحمیل هزینه به هما

پایان شب تاریک مدیریت فرودگاهی مشهد؛ «استعفا پیشکش؛ حداقل عذرخواهی کنید»

«ای‌تی‌آر» در آستانه امضای قرارداد فروش هواپیما به ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha