صدور ۱.۴ میلیون کارت اهدای عضو در کشور

صدور ۱.۴ میلیون کارت اهدای عضو در کشور

به گزارش سراج24، دکتر علی‌اکبر ولایتی ظهر دوشنبه در نشست خبری به روند پیوند اعضا در بیمارستان مسیح دانشوری که از ۱۳ سال قبل آغاز شده است، اشاره کرد و گفت: پیوند ریه برای اولین بار در بیمارستان مسیح دانشوری انجام نشد و تنها یک مورد پیوند ریه در بیمارستان امام خمینی (ره) انجام شد و پس از آن سازماندهی پیوند و فراهم‌آوری آن از بیمارستان مسیح دانشوری انجام شد.

وی افزود: ایران به لحاظ گرفتن رضایت از خانواده‌های بیماران مرگ مغزی رتبه اول را در جهان داراست و در عرصه اهدای عضو نیز جزو چند کشور اول دنیا هستیم که در این رتبه‌بندی اسپانیا رتبه اول،‌کروواسی رتبه دوم، ایران سوم و آمریکا چهارم است.

ولایتی خاطرنشان کرد: این رتبه ایران نشان می‌دهد که ایرانیان با برخورداری از مسائل اسلامی و ایرانی در صورت اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی مناسب به راحتی در این راستا قدم برمی‌دارند.

رئیس بیمارستان مسیح دانشوری گفت:‌ در ابتدا پیوند ریه انجام شد و سپس دیده شد که این افراد به علت مشکلات ریوی دچار مشکلات قلبی نیز شدند بنابراین به دنبال پیوند قلب نیز حرکت کردیم. اکنون پیوند قلب در ایران به رقم بالایی رسیده است و بیمارستان مسیح دانشوری به بیمارستان‌های لبافی‌نژاد و بیمارستان نمازی شیراز کمک می‌کند.

ولایتی تصریح کرد: از اهدای ارگان‌های حیاتی یک فرد مرگ مغزی زندگی سالم و با کیفیت به ۶ نفر اهدا می‌شود و در این راستا از ۱۱ سال پیش جشن نفس هر ساله یا هر دو سال یکبار برگزار شد که امسال با توجه وزارت بهداشت این مراسم به صورت کشوری در برج میلاد برگزار خواهد شد.

وی گفت: جراحی و پیوند عضو یکی از بالاترین و سخت‌ترین اعمال جراحی است. در حقیقت می‌توان گفت این اقدام قله پزشکی است و زمانی که این گونه جراحی انجام شود دیگر سایر جراحی‌ها جزء ساده‌ترین جراحی‌ها محسوب می‌شود زیرا در هنگام جراحی مراقبت‌های درمانی همچون عفونت،‌جلوگیری از رد کردن عضو و ... باید به کار گرفته شود.

 

 

منبع: مهر

اخبار مرتبط

طرح اینترنت ملی در سند همکاری ایران و چین قید شده است.

نسیم ایران همدل به دانیال رسید

بیمارستانی که حسینیه شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha