«سراج24» بررسی می کند:

مردم بهترین پشتوانه برای آثار دینی مذهبی/ آثار ارزشی خودکفا می شوند؟ / چرا دولت بین «ارزش» و «غیرارزش» تفاوتی قائل نیست؟!

مردم بهترین پشتوانه برای آثار دینی مذهبی/ آثار ارزشی خودکفا می شوند؟ / چرا دولت بین «ارزش» و «غیرارزش» تفاوتی قائل نیست؟!

فرج الله سلحشور کارگردان نام آشنای سینمای ایران که «یوسف پیامبر» را در کارنامه درخشان سینمایی خود می بیند، این روزها مشغول تدارک جهت ساخت پروژه حضرت موسی است. وی در اقدامی قابل توجه و جالب از مردم برای ساخت «موسی» درخواست کمک مالی کرده است.

به گزارش گروه فرهنگی سراج24؛ این کارگردان سینمای ایران با انتقاد از عدم حمایت ارگان های ذیربط و صدا و سیما از ساخت سریال موسی (ع) اظهار داشت: این را باید از دولتمردان پرسید که چرا از آثار ارزشی و قرآنی استقبال نمی‌شود و آثار مبتذل، سخیف و بعضا آثار ضد ایران و انقلاب و اسلام حمایت می‌شود و بودجه به آنها تعلق می‌گیرد. اعتقاد من بر این است که دشمن توانسته جریان ساخت فیلم و برنامه‌های نمایشی ما را اجمالا در دست بگیرد. حالا ممکن است استثنائاتی هم در این مورد داشته باشیم و بعضی هنرمندان معتقد آثار ارزشی خلق می‌کنند اما این موضوع تاثیری در انحراف مجموعه فیلم و سریال سازی ما ندارد.

کارگردان سریال یوسف پیامبر(ع) در ادامه تاکید کرد: متاسفانه دشمن این هنر را در خدمت خود گرفته و بعضی هنرمندان و مسئولین  را با خود همراه کرده و همه با هم این جریان آلوده و منحرف را حمایت و تقویت می‌کنند.

سلحشور در ادامه با اشاره به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: ارشاد هم که کلا سریال‌سازی وظیفه‌اش نیست ضمن اینکه موضع‌گیری دولت فخیمه خود را می‌بینیم که هنرمندان فاسد را بیشتر از هنرمند قرانی مورد توجه قرار می‌دهد.

این کارگردان سینما تاکید کرد: من اعتقادم بر این است که نبض جریان ساخت فیلم و برنامه‌های نمایشی ما در دست بیگانه است یعنی عوامل نفوذی بیگانه جهت‌دهی می‌کنند و آنها هستند که تعیین می‌کنند چه کاری ساخته شود و چه کاری ساخته نشود و عملا ما در این عرصه کاره‌ای نیستیم.

سلحشور ادامه داد:‌ هر طرحی که بیگانه در این مملکت پیاده کرد بعضی مسئولین ما گوش به زنگ و پا در رکاب و آماده اجرایی شدن آن هستند و متأسفانه به دروغ مدعی می‌شوندکه ما مسیری را می‌رویم که حضرت آقا می‌خواهد.

سلحشور ادامه داد: اینکه می‌گوییم مسئولین این مملکت با جریان فاسد کنار آمده اند و در برابر تهاجم فرهنگی دشمن تسلیم شده اند دلیل‌مان این است که یک اثر قرآنی که مورد توجه جهان اسلام قرار گرفته، مورد توجه آقایان مجلسی و دولت قرار نگرفته است.

کارگردان سریال موسی (ع) تصریح کرد: من راهی برایم باقی نمانده است جز اینکه از مردم بخواهم که اگر مردم به من اعتماد دارند و کارهای قبلی من مورد قبولشان بوده است و اگر فکر می‌کنید کارهای من برای خانواده و خودشان مفید است، کمک کنند تا من این سریال را بسازم.

سلحشور تاکید کرد: من می‌خواهم مراسمی برگزار کنم و از مردم بخواهم که کمک کنند تا من برایشان کار کنم.

هرچند شاید در نگاه نخست این اقدام سلحشور اقدامی ناشایست لقب گیرد اما اندکی مداقه در رابطه با این اقدام به خوبی نشان می دهد که چنین روشی می تواند بعنوان پشتوانه مالی آثار مذهبی لقب بگیرد.

شاید پربیراه نباشد مدعی شویم، وقتی رئیس جمهور یک مملکت هیچ تفاوتی بین هنرمند ارزشی و غیرارزشی قائل نیست، پس حتما آثار را نیز در دو سبد ارزشی و غیرارزشی قرار نمی دهد و شاید بهترین راهکار برای برون رفت از این معضل همین شیوه ای است که سلحشور در پیش گرفته است.

بی شک ساخت اثار هنری ارزشی با پول مردم به بسیاری از شائبه ها خاتمه می دهد و از سوی دیگر مردم به خوبی می توانند به کارگردانانی که آثارشان را دیده اند و از سابقه خوبی در سینمای ایران برخوردارند، اعتماد کنند.

با این اوصاف به نظر می رسد چنین ایده ای که برای اولین بار از سوی سلحشور مطرح گردیده می تواند به عنوان یک پشتوانه مالی خوب برای آثاری دینی مذهبی قلمداد گردد.

اخبار مرتبط

ناگفته هایی از زندگی بهنام صفوی + فیلم

گلچین آهنگ‌های خاطره‌انگیز از بهنام صفوی +دانلود

بیگلدلی: متوسط سنی شنوندگان موسیقی نامتعارف در اکثر مواقع زیر بیست سال است

1 نظر

< 1393/05/08 - 16:53

درود بر تو ای مجاهد راه خدا، ای که براستی نام تو را فرج الله گزاردند تا در عرصه فرهنگ اینگونه سلحشوری پیشه کنی. خدا تورا با رسولان و ائمه و صالحین و شهدا محشور کند. آثار تو الهام بخش دلهای پاک در مسیر الی الله است.

این ملت در حد امکاناتش در حمایت از شما دریغ نخواهیم کرد.

هادی

ارسال نظر

capcha