تصمیمات سخت آمریکا در مذاکرات هسته ای

تصمیمات سخت آمریکا در مذاکرات هسته ای

به گزارش سراج24، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در مقاله‌ای با اشاره به یادداشت اول ژوئیه «جان کری» وزیر خارجه آمریکا با عنوان «زمان برای ایران برای آنکه آینده خود را انتخاب کند رو به اتمام است»، نوشت که کری مدعی است: تمامی این مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس،فرانسه،روسیه،چین بعلاوه آلمان) مربوط به انتخاب رهبران ایران می‌شود.. هم‌اکنون ایران باید انتخاب کند.»

نیویورک‌تایمز با اشاره به این اظهارات کری ادامه داد، اما آمریکا نیز به اندازه ایران باید با واقعیت‌های موجود روبرو شود و الگوی خود را تغییر دهد و انتخاب کند که با ایران همچون یک همپیمان بالقوه آینده خود رفتار کند یا اینکه بیش از این از این کشور دوری کند.

بر اساس این گزارش، رخدادهای اخیر ایران و دیگر مکان‌های خاورمیانه نشان داد که منافع ملی آمریکا تنها در سایه دیپلماسی رو در رو و دو جانبه با ایران تأمین می‌شود. هدف مشترک ایران و آمریکا باید به یک توافق بزرگ برسد، یک توافق ملموس و قابل اثبات که طی آن آمریکا و همپیمانان غربی آن در قبال اطمینان حاصل کردن از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران، به تهران تضمین امنیتی دهند.

نیویورک‌تایمز ادامه داد، این توافق به ایران ضمانت امنیتی می‌دهد و همچنین از ثبات بخشیدن به مرز خاورمیانه از افغانستان تا عراق گرفته تا سوریه تا لبنان حمایت بی‌قید وشرطی می‌کند.

این روزنامه آمریکایی در پایان اینگونه نوشت که خوشایند است که کری در اظهارات خود از عبارت کلیشه‌ای «تمامی گزینه‌ها روی میز قرار دارد» اجتناب کرد و توصیه «توماس جفرسون» اولین وزیر خارجه آمریکا را دنبال می‌کند که گفته بود: امیدوارم عقل وخرد با قدرت ما رشد کند و به ما بیاموزد که هرچه از قدرت خود کمتر استفاده کنیم، خرد ما بیشتر می‌شود.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

گوگل حریم خصوصی‌تان را رصد می‌کند! / نفوذ به زیرساخت اینترنتی ایران و سوریه

نشانه‌های افول آمریکا از نگاه عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع)

شاهکاری از شهید تهرانی مقدم که باعث حسادت خارجی‌ها شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha