دمشق: گروه‌های تروریستی وابسته به القاعده از گاز سارین در سوریه استفاده کرده‌اند

 دمشق: گروه‌های تروریستی وابسته به القاعده از گاز سارین در سوریه استفاده کرده‌اند

به گزارش «سراج24»؛ بشار جعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل سازمان تروریستی القاعده را به استفاده از سلاح گاز سارین در داخل خاک این کشور متهم کرده است.

بشار جعفری در این باره گفت: گروه‌های تروریستی وابسته به القاعده گاز سارین مورد نیاز خود را از لیبی تهیه کردند، و در یکی از شهرهای ترکیه با انجام برخی از آزمایش‌ها سلاح مرگبار کشنده‌ای را برای استفاده در داخل خاک سوریه تهیه کردند.

وی در ادامه تاکید کرد: سوریه به تعهدات بین‌المللی خود مبنی بر جلوگیری از انتقال سلاح کشتار جمعی و کشنده به گروه‌های تروریستی همچنان متعهد و پایبند است، اما با این وجود برخی از کشورها بی توجه به ممنوعیت‌ها در حال کمک به گروه‌های تروریست مسلح در داخل خاک سوریه هستند و سلاح کشتار جمعی را در اختیار این گروه‌ها قرار می‌دهند.

وی در ادامه تاکید کرد: دولت سوریه با استناد به اسناد و مدارک موثق بارها سازمان ملل را از تلاش گروه‌های تروریست مسلح برای تهیه سلاح کشتار جمعی و شیمیایی در شهر غازی عنتاب ترکیه مطلع و آگاه ساخته است.

وی در ادامه گفت: اسناد و مدارکی در اختیار داریم که حکایت از انتقال گاز سارین از طریق یک فروند هواپیمای مسافربری از لیبی به ترکیه در اختیار داریم که در شهر غازی عنتاب تروریست‌ها از طریق آزمایشگاه‌هایی که دارند سعی در تولید سلاح کشنده دارند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در این رابطه افزود: با توجه به تمام اسناد و مدارک موثق موجود در رابطه با تلاش گروه‌های مسلح تروریست برای انتقال گاز سارین از ترکیه به سوریه و تمام اطلاعاتی که حکایت از استفاده گروه‌های مسلح تروریست از گاز سارین در منطقه غوطه شرقی داشته اما متاسفانه با این وجود سازمان ملل تاکنون برای مقابله با این مساله هیچ اقدامی انجام نداده است.

از سوی دیگر عبدالله المعلمی نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل هم بعد از سخنان ابراهیم الجعفری و اتهامات وی به برخی از کشورهای منطقه مبنی بر حمایت انها از گروه‌های تروریستی گفت: دولت عربستان سعودی همواره استفاده از سلاح کشتار جمعی را برای خود منع کرده است و این امر چه در سیاست داخلی و چه در سیاست خارجی ریاض تجلی یافته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: همواره ما اعلام کرده‌ایم که اسرائیلی که سلاح کشتار جمعی و سلاح هسته‌ای در منطقه خاورمیانه دارد برای کل منطقه یک خطر جدی به شمار می‌آید.

وی در پایان خطاب به سوریه گفت: از سوریه می‌خواهیم به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باقی بماند، و برای از بین بردن سلاح شیمیایی باقی مانده تلاش بیشتری به عمل آورد، تا از این طریق قطعنامه شماره 2118 و دیگر تصمیم های سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی و سلاح های مربوطه محقق شود./تسنیم

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

عملیات قریب‌الوقوع برای دستگیری البغدادی

0 نظر

ارسال نظر

capcha