روایت "مشرق" از گوشه و کنار سیاست؛

مردم سیستان به مولوی عبدالحمید "نه" گفتند

مردم سیستان به مولوی عبدالحمید "نه" گفتند

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 » به نقل از مشرق، خبرنگاران در جریان پیگیری‌های خبری به "زمزمه"هایی برمی‌خورند که میهمان‌‌کردن مخاطبان به این شنیده‌ها خالی از لطف نیست.

*شنیده ایم در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، یکی از اعضا با انتقاد از تحرکات فرهنگی ارتجاع گونه و تلاش برخی مدیران برای بازگشت به فضای دهه 70 گفته است: " اگر مسوولانی بخواهند این ارتجاع را عملی کنند بنده احساس تکلیف کرده و با تمام قوا دانشگاه به دانشگاه خواهم رفت و علیه این کودتای خزنده سخنرانی خواهم کرد." آقای روحانی هم در ادامه گفته است: "تا من هستم اجازه نخواهم داد به ارزش ها ، نظام اسلامی و جایگاه ولایت فقیه اهانت و هجمه شود."

*در دیدارهای اخیری که محمود احمدی نژاد با حامیان خود داشته است، در پاسخ به این سوال که آیا در نگاه شما نسبت به مشایی تغییری به وجود آمده یا خیر؟ گفته است: " این را که خودتان می دانید، من یعنی مشایی و مشایی یعنی من."

*عنصر خاکستری اصلاحات در جلسه مشترک مجمع روحانیون و بنیاد باران، بزرگترین تهدید جریان اصلاحات را عدم تمایل روحانی برای ارائه لیست مشترک و تک روی عارف در انتخابات آینده دانسته است. وی تاکید کرده من در عقل سیاسی اصلاح طلبانی که با خوش بینی از الان خود را پیروز انتخابات آینده می دانند شک دارم.

*شنیده ایم بالاترین میزان ثبت نام یارانه در کشور متعلق به زادگاه دکتر حسن روحانی یعنی استان سمنان با 98/4 درصد و سپس استان سیستان و بلوچستان با 97 درصد بوده است. حسن روحانی در استان سیستان و بلوچستان بیشترین رای را داشته و پیش از ثبت نام یارانه ها به این استان سفر کرده بود. مولوی عبدالحمید هم از حامیان خود خواسته بود از ثبت نام یارانه خودداری نمایند.

*در جلسات اخیری که علی اکبر ناطق نوری حضور داشته است، وی برای حضور در انتخابات آینده مجلس اعلام آمادگی کرده است. وی همچنین از مصاحبه احمد ناطق نوری که کاندیداتوری برادرش را تکذیب کرده بود گلایه کرده است. در عین حال یکی از مباحث مطرح در این جلسات این بوده که آیا با وجود افرادی چون حداد عادل، ناطق نوری شانس اول شدن در تهران را دارد یا خیر، و در صورت ورود به مجلس هم آیا می تواند بیشتر از علی لاریجانی برای ریاست مجلس رای آورد؟

*آمارها نشان می دهد حدود 4/5 درصد مردم از ثبت نام یارانه انصراف داده اند. این در حالی است که در چند هفته قبل، مسوولان با خوش بینی مفرط معتقد بودند 50 درصد مردم ثبت نام نخواهند کرد. البته در روزهای آغاز ثبت نام پیش بینی ها به 30 درصد رسیده بود.

*آمارها نشان می دهد بیشترین حجم انصراف از دریافت یارانه متعلق به طیف متدینین و نیروهای اصولگرا بوده است. به عنوان مثال، در پیمایش انجام شده از سه جلسه متعلق به مدیران رسانه ها و چهره های فرهنگی اصولگرا که تعداد آنان به 80 نفر می رسد، 76 نفر از حاضران در جلسه از ثبت نام یارانه انصراف داده اند.

*جلسه مجمع روحانیون که با حضور محمد خاتمی و خوئینی ها برگزار شد با این مصوبات همراه بود:1-ما باید اهل تعامل با نظام معرفی شویم نه تقابل 2-باید تلاش نماییم همه حرکات ما در چارچوب قانون اساسی تعریف شود.4-باید انسجام نیروهایمان را حفظ نماییم و آنها را از تندروی بر حذر داریم.4 -برای انتخابات مجلس و خبرگان باید افرادی را انتخاب کنیم که مورد استقبال طیف گسترده ای از نیروهای سیاسی قرار بگیرند و شورای نگهبان روی آنها حساسیتی نداشته باشد.5-همانگونه که دیگران را نقد می کنیم باید نقد خود را هم در دستور کار قرار بدهیم.

*شنیده ایم محمود احمدی نژاد اخیرا گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور تهیه کرده و با آمار و ارقام مدعی شده که ادامه چنین روندی باعث نابسامانی و نگرانی خواهد بود. وی این گزارش را برای برخی مسوولان ارشد نظام ارسال کرده است.

*دولت کانادا تلاش گسترده ای را برای بازگشایی سفارت خود در تهران آغاز کرده است. وزیر خارجه کانادا در دیدار مقامات عمانی از آنها خواسته در گام اول به عنوان حافظ منافع کانادا در تهران فعالیت نمایند.

*حامیان روحانی می گویند برگ برنده دولت یازدهم در سال 93، سه اتفاق مهم خواهد بود:1-امضای توافقنامه جامع هسته ای و لغو تحریم های مرتبط با پرونده هسته ای2-سفر روحانی به نیویورک و دیدارهای مهم وی با روسای کشورهای غربی3-اجرای طرح سلامت و بیمه رایگان همگانی.

*در جلسه اخیر مجمع روحانیون مصوب شده است که مسیرهای رسیدن به وحدت و ارائه لیست مشترک با روحانی پیگیری شود. در این جلسه همچنین از ورود مستقل عارف به صحنه انتخابات و فعالیت های مستقل جریان اعتدال و تک روی های حزب کارگزاران سازندگی و فعالیت های زیر پوستی و مستقل حزب منحله مشارکت ابراز نگرانی شده و گفته شده ما تاوان غرور در قدرت را خواهیم پرداخت.

*سفر اخیر دکتر احمدی نژاد به مشهد و دیدار صبح جمعه وی با مسوولان ستادهای انتخاباتی و حامیان دانشجویی و رسانه ای وی، شائبه آغاز فعالیت های سیاسی و انتخاباتی وی را پررنگ کرده است. احمدی نژاد در مشهد از مهدویت و نقش انقلاب اسلامی در پررنگ شدن بحث ظهور در میان ملت ها سخن گفته است.

*در جلسه رسانه های مرتبط با جریان اعتدال، از شرکت(ع-د) که وابسته به جریان انحرافی است در جلسات مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری گلایه شده است. مسوول جلسه گفته:" ما در قالب برخی پروژه های تحقیقاتی، امکاناتی را در اختیار وی قرار داده ایم تا رسانه هایی را با هدف افشاگری علیه اصولگرایان راه اندازی کند. در این میان اگر رسانه های منتسب به وی، نیشی هم به دولت زدند شما نگران نباشید و به او حمله نکنید.هدف اصلی افشاگری علیه اصولگرایان است."

*پس از آن که تعدادی زمین خوار با استفاده از رانت اطلاعاتی اقدام به خرید زمین های مرغوب در آبادان و جاسک کردند و سپس دولت این دو شهر را منطقه آزاد تجاری اعلام کرد، صاحبان زمین ها با تهدید زمین خواران اعلام کرده اند در صورت عدم پرداخت مبلغ عادلانه به آنان، پرده از ارتباط آنان با برخی مدیران کنار خواهند زد. پس از این تهدید، جلساتی برگزار شده و و خریداران زمین ها قول داده اند مبالغ بیشتری به زمین داران پرداخت نمایند تا آنان از افشاگری علیه زمین خواران و مدیران دست اندرکار دست بکشند.

*در جلسه رسانه ای اصلاح طلبان گفته شده:" ما نباید رقیب را فراموش کنیم. اصولگرایان از خواب زمستانی بیدار شده اند. احمدی نژاد پتانسیل خوبی برای بر هم زدن بازی اصولگرایان دارد. باید بازی او را خوب پوشش بدهیم. اصولگرایان هر چه فعال تر شوند انشقاق در میان آنها بیشتر می شود."

*پس از شکست طرح های عربستان در منطقه و جابجایی ها انجام شده در کادرهای امنیتی و سیاسی این کشور، پیام ها و واسطه هایی از جانب ریاض برای بهبود روابط ایران و عربستان به تهران ارسال شده است. کویت و عمان از جمله این واسطه ها بوده اند که نقش و موفقیت عمان پررنگ تر از بقیه بوده است.

*احمدی نژاد پس از بازگشت از راهیان نور در جمع حامیان خود در ساختمان ولنجک گفته است: " استقبال مردم از حضورم در شلمچه بی نظیر بود. مردم آن قدر مرا مورد لطف و محبت قرار دادند و دستم را کشیدند که تا روزها درد آن را تحمل می کردم. آنجا از من درباره مشایی می پرسیدند که گفتم هر که سندی درباره او دارد بیاورد."

*شنیده ایم در حال حاضر 272 ایرانی در ترکمنستان زندانی هستند که اکثر آنان را تجار و راننده های ترانزیت تشکیل می دهند. پسر سفیر اسبق ایران در ترکمنستان از جمله این زندانیان است. مقامات ترکمنی برای آزادی زندانیان ایرانی تقاضای آزادی 4 ترکمنی را دارند که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 دستگیر شده اند.

*حامیان احمدی نژاد درصددند برنامه سخنرانی برای وی در استان ها تدارک ببینند. در جلسه تنظیم برنامه سفرهای وی پیشنهاد شده به مناسبت 13 رجب و یا 27 رجب وی سفری به شهر قم داشته و در این شهر سخنرانی نماید.

اخبار مرتبط

بودجه پیشنهادی دولت چند ایرانی را از دریافت یارانه محروم می‌کند؟

سرنوشت پرونده‌های قضایی هاشمی و خاتمی چه شد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha