برای ۵ سین سفره عیدمان چه کردیم؟

 برای ۵ سین سفره عیدمان چه کردیم؟

به گزارش « سراج24»؛ کم کم دارد به چهل روز می رسد. انگاری قرار نیست کسی دستی بجنباند و کاری کند. چند روز دیگر باید سر سفره یا مقلب القلوب بنشینیم، اما این سفره 5 سین کم دارد. مسئولان هم فقط مصاحبه می کنند و می گویند قول همکاری گرفته ایم، قرار است فلان کنیم، از جای آنها خبر داریم، می دانیم زنده هستند و... اما هیچکس نیست که یک جواب درست و درمان به خانواده های آنها بدهد. مسئولان دیپلمات ما، مسئولان اطلاعاتی و امنیتی، آقایان نمایندگان و دولتمردان طی این سی و چند روز چه کار جدی و عملی کرده اند؟ آیا می توانند خودشان را جای خانواده این پنج مرزبان بگذارند؟ چرا هیچکس یک گزارش شسته و رُفته نمی دهد که دل مردم ایران را آرام کند. تا کی قرار است همینطور ادامه دهیم؟

**امضای بیانیه

در شبکه های اجتماعی کمپین های مختلفی برای آزادی سربازان تشکیل شده است اما معروف ترین آنها جمع آوری امضا توسط موزه صلح تهران است که با همکاری هنرمندان کشور انجام می شود. هرچند که بعضی ها نسبت به تاثیرگذاری چنین حرکت هایی تردید دارند. از جمعه گذشته، بیانیه ای با عنوان «سربازان وطن ما را آزاد کنید free our soldiers» در شبکه های مجازی دست به دست می چرخد. بیانیه ای که خطاب به مقام های مسئول و با نفوذ جهان، سازمان ملل و نیز دولت پاکستان نوشته شده تا برای آزادی 5 سرباز ربوده شده ایرانی تلاش کنند. البته این بیانیه به شبکه های مجازی محدود نشد و پرویز پرستویی در برنامه 90 و رضا کیانیان در برنامه هفت از مردم و هنرمندان خواستند تا برای همدردی با خانواده های سربازان ربوده شده در روزهای پایان سال، آن را امضا کنند.

این بیانیه با همکاری موزه صلح تهران رسانه ای شد اما حبیب احمدزاده، نویسنده و مستندساز، بانی آن بود. به گفته احمد فضلی، مدیر بخش IT موزه صلح تهران، گروهی از هنرمندان این بیانیه را نوشته بودند و حبیب احمدزاده از موزه صلح درخواست کرد آن را رسانه ای کرده و به کمپین تبدیل کند و به این ترتیب بیانیه روی صفحه اصلی پایگاه اینترنتی موزه صلح تهران قرار گرفت.

امشب هم آخرین مهلت امضای آن است. هرچند حرف هایی درباره یک میلیون امضا زده می شد و گفته می شود یک میلیون امضا پشتوانه ای قوی در سازمان ملل و سند درخواست مردم ایران برای پیگیری وضعیت سربازان ربوده شده ایرانی است اما تا امشب هر تعداد امضا که برای این بیانیه ثبت شود، به نماینده سازمان ملل تحویل داده می شود.

**وزارت خارجه از مسیرهای مختلف دیپلماتیک پیگیر است

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درخصوص آخرین اقدامات وزارت خارجه برای آزادی 5 مرزبان ربوده شده ایرانی اظهار داشت: موضوع گروگان های ایران چه 5 سرباز عزیز که توسط گروه های تروریستی ربوده شده اند و چه دیپلمات گروگان گرفته شده در یمن از موضوعات بسیار مهم است که وزارت امور خارجه را هم به لحاظ وظیفه رسمی و هم نگرانی انسانی مشغول به خود کرده است.

وی با اشاره به در پیش بودن سال نو شمسی خطاب به خانواده های این افراد گفت: من به خانواده های گروگان های عزیز عرض می کنم که گروگان های عزیزی که برای خدمت به این آب و خاک و حفاظت از مرزهای کشور تلاش کرده اند و در این تلاش مقدس به دست گروه های افراطی افتاده اند، به عنوان یک خانواده خودمان را با این عزیزان همراه می دانیم و از هیچ کوششی برای آزاد شدن این عزیزان فروگذار نخواهیم کرد.

رئیس دستگاه سیاست خارجی ادامه داد: وزارت خارجه از مسیرهای مختلف دیپلماتیک پیگیری ها را ادامه می دهد و هم با پاکستان و هم یمن و سایر اطراف ذی ربط این موضوع را پیگیری خواهد کرد و امیدواریم با هماهنگی و همکاری کشورها و تشخیص منافع بلندمدت کشورهای منطقه که تروریسم به نفع هیچ کسی نیست و با تشریک مساعی این عزیزان هرچه سریع تر به آغوش خانواده خود برگردند.
وی خاطرنشان کرد: توقع ما از دولت پاکستان و یمن این است که تضمین سلامتی اتباع ما را بدهند و از هیچ اقدامی برای آزادی و بازگردان سالم و سریع آنها فروگذار نکنند.

**در حال مذاکره هستیم

وزیر کشور چند روز قبل در حاشیه مراسم تکریم و معارفه استاندار خراسان رضوی در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت از آزادی 5 مرزبانی ایرانی گروگان گرفته شده اظهار کرد: درحال مذاکره هستیم و انشاالله این پیگیری ها و مذاکره ها به جای مطلوب برسد و حامل خبرهای خوش برای مردم باشد.

**شاید تا قبل از عید آزاد شوند؟

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: احتمال آزادی 5 مرزبان ایرانی تا قبل از عید نوروز قوت گرفته است.

عوض حیدرپور درباره آخرین وضعیت 5 مرزبان ربوده شده ایرانی، اظهار کرد: مذاکرات برای آزادی آنها به صورت جدی ادامه دارد. توافقات و مذاکرات با کسانی که 5 مرزبان ایرانی را ربوده اند، انجام شده است. وی تصریح کرد: امید برای آزادی آنها تا قبل از عید نوروز قوت گرفته و باید منتظر ماند که مذاکرات به نتیجه قطعی برسد.
نماینده مردم زابل در مجلس هم از آزادی 5 مرزبان ایرانی ربوده شده در پاکستان، خبر داد و گفت: پنج مرزبان ایرانی ربوده شده در پاکستان، در چند روز آینده آزاد می شوند. سید باقر حسینی گفت: طبق رایزنی های صورت گرفته مسئولان ایرانی و پاکستانی و اطلاعات به دست آمده در این زمینه، قرار است پنج مرزبان ایرانی، تا پیش از پایان امسال آزاد شوند.

**آزادی قبل از عید معلوم نیست

رئیس دوستی پارلمانی ایران و پاکستان گفت که قرار است هفته جاری دیداری با سفیر پاکستان درباره موضوعات مختلف داشته باشد که قطعا در این دیدار راجع به آزادی پنج مرزبان ایرانی نیز صحبت خواهد کرد.

غلامرضا اسداللهی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: این هفته دیداری با سفیر پاکستان در مجلس خواهم داشت در این دیدار مباحث مختلفی مطرح می شود که قطعا یکی از آنها راجع به پیگیری های انجام شده برای آزادی پنج مرزبان ایرانی است. وی تاکید کرد که در این دیدار موضوع افزایش تلاش ها برای آزادی مرزبانان به عنوان یکی از مطالبات مطرح خواهد کرد و در جریان آخرین پیگیری ها قرار می گیرد.
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در پایان با بیان اینکه آزادی پنج مرزبان ایرانی قبل از عید معلوم نیست تاکید کرد: طبق اخبار شنیده شده آنها در سلامت هستند.

**تمام سعی پاکستان!

چند روز قبل، علی عبداللهی معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در دیدار با آچکزهی استاندار ایالت بلوچستان پاکستان نسبت به آزادی پنج مرزبان ربوده شده ایرانی ابراز امیدواری کرد و از هیات پاکستانی خواست همکاری بیشتری برای آزادسازی این پنج مرزبان داشته باشند.

عبداللهی تاکید کرد: مسئولان پاکستانی از تمام ظرفیت های خود برای آزادی پنج سرباز ایرانی استفاده کنند. محمدخان آچکزهی هم ضمن ابراز همدردی در خصوص گروگانگیری پنج مرزبان ایرانی گفت: دولت پاکستان تمام سعی و تلاش خود را جهت آزادی این مرزبانان انجام می دهد./سیاست روز

اخبار مرتبط

تفریح سگی رؤسای جمهور آمریکا+تصاویر

حمله به نفتی ها با بطری+عکس

شغل فراموش شده ایرانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha