ریز و درشت سینمای 92 در فصل تابستان

از پلمپ خانه سینما و حذف جوایز مخملباف از موزه سینما تا تحویل ریل سینما به مدیران جدید

از پلمپ خانه سینما و حذف جوایز مخملباف از موزه سینما تا تحویل ریل سینما به مدیران جدید

به گزارش « سراج24»، از همان روزهای آغازین فصل تابستان که اعضای خانه سینما و سازمان سینمایی به دفتر رئیس جمهور رفتند تا در خصوص چگونگی بازگشایی خانه سینما به توافق برسند، قابل حدس بود که تابستان متفاوتی در انتظار فصل داغ 92 است. فصلی که در نهایت شاهد تحویل ریل مدیریت سینما از شمقدری به ایوبی بودیم و کلید روحانی توانست درب بسته خانه سینما را با وجود مخالفت‌های شدید طیف مقابل باز کند.

در دومین قسمت از گزارش اتفاقات ریز و درشت سینما در سال 92، مروری بر مهمترین اتفاقات سینمایی فصل تابستان داشته‌ایم.

 

* نامه‌ 8 ماده‌ای شمقدری به هیات مدیره خانه سینما

در در روزهایی که بحث بر سر بازگشایی و یا عدم بازگشایی خانه سینما جریان داشت جلسه در دفتر رئیس جمهور سابق(احمدی‌نژاد) برگزار شد و دو طرف به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و او نیز به حل این مشکل تاکید کرد. پس از آن شمقدری در نامه‌ای 8 ماده‌ای خطاب به هیات مدیره خانه سینما نوشت:نوشت: اساسنامه اصلاحی که مورد تایید شورایعالی سینما قرار گرفته جهت انجام تشریفات قانونی و اجرایی با هدف بازگشایی خانه سینما به آن هیأت ابلاغ می‌گردد که با واکنش طرف مقابل مواجه شد.

 

* دستور احمدی‌نژاد برای بازگشایی هر چه سریع‌تر خانه سینما

16 تیر ماه بود که خبر دستور احمدی‌نژاد به شمقدری مبنی بازگشایی هرچه سریع‌تر خانه سینما مسیر این موضوع را وارد فاز جدیدی کرد. محمود احمدی نژاد در نامه ای در خصوص بازگشایی خانه سینما خطاب به رییس سازمان سینمایی کشور تاکید کرد: وجود یک نهاد صنفی مانند خانه سینما برای هم افزایی توان سینمای ایران و رسیدگی به مشکلات و موانع ضروری و طبیعی است که این نهاد باید غیردولتی باشد و بماند و مراقبت شود به هر دلیلی این نهاد با اهمیت تعطیل نشده و جامعه هنری از مزایای وجود آن بی‌بهره نشوند.

 

* تولد خانه سینمای ایرانیان...

سه روز پس از دستور صریح احمدی‌نژاد به شمقدری جهت بازگشایی خانه سینما، مخالفان با حضور در ساختمان اتحادیه تهیه‌کنندگان مجمع عمومی خانه سینمای ایرانیان را برگزار کردند که ملاک برگزاری آن براساس اساسنامه تصویبی کمیته 7 نفره بود و در پایان آن بیژن محتشم،علی اصغر محبی،دکتر سید امیررضا معتمدی،حبیب​الله کاسه​ساز و سهیلا نجم به عنوان اعضای هیات مدیره و محسن روزبهانی و یونس صباحی به عنوان علی‌البدل هیات مدیره  و و عباس رجیزی به عنوان بازرس خانه سینما انتخاب شدند.

 

* دستور شمقدری برای حذف جوایز مخملباف از موزه سینما

در پی ساخت مستند درباره بهائیت و حضور افتخاری در جشنواره صهیونیست‌ها جواد شمقدری رئیس سابق سازمان سینمایی در نامه‌ای به محمدحسن پزشک مدیرعامل موزه سینما دستور برداشتن آثار مخملباف از موزه سینما را صادر کرد.

در بخش پایانی نامه شمقدری خطاب به پزشک نوشته شده است:جا دارد در ماهی که جمعه آخر آن با فریادهای بلند و تظاهرات میلیونی ملت بزرگ اسلام بر علیه صهیونیست‌ها رقم می‌خورد ساحت موزه سینمای ایران از لوث یادگاری‌های این فیلمساز تا زمانی که در این وادی ضلالت می‌لغزد پاک و منزه شود.

 

* خانه سینما پلمپ شد/ سینماگران تجمع کردند

درست در روزهایی که از یک سو اعضای خانه سینمای ایرانیان که خود را صنوف قانونی می دانستند به دنبال ورود به ساختمان خیابان سمنان بودند و از سوی دیگر نیز اعضای خانه سینما نیز به دنبال برگزاری مجمع عمومی خود بودند شامگاه 24 تیر درب خانه سینما پلمپ شد که این مساله با اعتراض شدید گروهی از اهالی سینما و تجمع آنها مقابل ساختمان خانه سینما همراه بود. تصاویر برافروخته و به شدت عصبانی علیرضا داوودنژاد از این موضوع همچنان در ذهن بسیاری باقی مانده است.

 

* نظر وزیر سابق ارشاد درباره مدیریت سینما در دولت دهم:ضعیف بود

در آخرین روزهای حضور سید‌محمد حسینی در مسند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگویی درباره مدیریت سینمای کشور در دولت دهم گفت:ببینید ما ضعف داشتیم و نمی‌خواهیم انکار کنیم، ضمن اینکه نقاط قوت فراوانی هم داشتیم، بخشی از این شاید به ضعف مدیریت باز می‌گردد، اینکه خود دست‌اندرکاران معاونت سینمایی ما غالبا سینماگر بودند. اما این بدان معنا نیست که هنرمندان و سینماگران مدیران خوبی هم باشند. چون اینها گاهی عنوان می‌کردند کار را به هنرمندان و سینما گران واگذار کنید، اما عملا نشان داده شد که گاهی چه بسا فردی که آشنا است با این موضوع اما خودش به عنوان یک فرد حرفه‌ای در آن رشته شناخته نمی‌شود چه بسا او بهتر بتواند خدمت کند.

 

* استعفای اعضای شورایعالی سینما

در آخرین روزهی حضور وزیر وقت ارشاد اعضای شورای عالی سینما با حضور در دفتر سید محمد حسینی به صورت دسته جمعی استعفا دادند که علی اکبری در این زمینه گفت:تصمیم گرفتیم تمام اعضای شورایعالی سینما در حضور علی جنتی وزیر ارشاد استعفا دهیم تا ایشان بتوانند آزادانه درباره حضور یا عدم حضور اعضای شورایعالی سینما تصمیم بگیرند.  چنانچه نظرشان به ابقای دوستان بود همچنان همین اعضاء حضور خواهند داشت و همکاری را ادامه می‌دهند.

 

* جنتی وزیر ارشاد شد

24 مردادماه سال 92 بود که علی جنتی از مجموع 284رای، با 234 رای موافق و 36رای مخالف و 12 رای ممتنع از سوی نمایندگان خانه ملت برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شد.

جنتی در اولین اظهار نظرها در خصوص وضعیت سینمای کشور گفت:خانه سینما یک قرارگاه برای سینماگران است که مسائل صنفی خود را مطرح می‌کنند و ما باید به سمتی برویم که با رعایت مسائل قانونی، خانه سینما بازگشایی شود.

 

* انصراف اعضای خانه سینمای ایرانیان برای دیدار با وزیر/عدم سخنرانی نمایندگان خانه سینما

7 روز پس از انتخاب علی جنتی به عنوان وزیر ارشاد قرار بود در مراسمی هنرمندان عرصه‌های مختلف با وی دیدار داشته باشند و هفت هنرمند در حوزه‌های حوزه تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، کتاب و نشر، سینما، مطبوعات و یک شاعر در حضور وزیر ارشاد انتظارات، دغدغه‌ها و خواست‌های خود را در حوزه‌های مربوطه بیان کنند اما انصراف اعضای خانه سینمای ایرانیان به حضور در مراسم از یک سو و عدم اجازه ارشاد برای نماینده خانه سینما به نمایندگی از همه طیف‌های سینمایی باعث شد تا اهالی هنر هفتم نتوانند نقطه نظرات خود را بیان کنند.

 

* نظر جالب «امین حیایی» در مورد خانه سینما و تعطیلی آن

31 مرداد ماه و در حاشیه بازدید خبرنگاران از پشت صحنه سریال «کلاه پهلوی» امین حیایی در بخشی از گفت وگوی خود با رسانه‌ها با اشاره به دلایل تعطیلی خانه سینما گفت: به نظر من ابتدا باید رفاقت‌ها ایجاد شود. چرا خانه سینما اینجور شد؟ چون از اول رفاقت‌هایش کمی بو داشت. همبستگی در آن وجود نداشت و به خاطر همین به راحتی رخنه می‌کنند و آدم‌ها را به جان هم می‌اندازند و اختلاف‌هایی به وجود می‌آورند که یکسری از آن وسط سود به دست بیاورند و از آب گل آلود ماهی بگیرند که ما نباید این اجازه بدهیم.

این اظهارات حیایی تا مدت‌ها نقل محافل خبری بود.

 

* شمقدری ریل سینما را به ایوبی تحویل داد

پس از آنکه علی جنتی 24 مرداد 92 توانست از مجلس رای اعتماد بگیرد بلافاصله گمانه‌زنی‌ها در خصوص معاون سینمایی جدید آثار شد و سرانجام در تاریخ 4 شهریور ماه با حکم علی جنتی  «حجت الله ایوبی» معاون وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی شد.

بحث بازگشایی خانه سینما در دولت روحانی و وزیر ارشاد جدید ادامه داشت به طوری که در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان سینمایی حجت ا... ایوبی از بازگشایی این نهاد و تشکیل اتاق فکر سینمایی خبر داد.

 

* خانه سینما رسما باز شد

پس از انتصاب حجت‌الله ایوبی به عنوان رئیس جدید سازمان سینمایی وی تصمیم گرفت اولین نشست خبری خود را در خانه سینما برگزار کند و به همین دلیل با بازشدن پلمپ، درب خانه سینما باز شد و چند روز بعد رسما در اختیار هیات مدیره آن گرفت.

 

* جشن روز ملی سینما و حضور پررنگ مدیران شمقدری

22 شهریور جشن ملی روز سینما با دعوت سازمان سینمایی در تالار دیپلماتیک آبگینه وزارت امور خارجه با حضور طیف‌های مختلف سینمایی برگزار شد تا به این ترتیب پس از 2 سال اهالی سینما بار دیگر در این روز دور هم جمع شوند. علی جنتی،حجت‌الله ایوبی،همایون اسعدیان، و پرویز پرستویی از جمله سخنرانان این مراسم بودند که حضور بسیاری از سینماگران قدیمی، عدم حضور اعضای خانه سینمای ایرانیان و حضور برخی از مدیران جواد شمقدری از جمله مهمترین اتفاقات حاشیه‌ای این مراسم بود.

 

* «محمد احسانی» سکان معاونت آثار را بدست گرفت

سرانجام پس از مدتها گمانه‌زنی در خصوص سرنوشت مهمترین پست سازمان سینمایی در تاریخ 27 شهریور  با حکم حجت‌الله ایوبی، محمد احسانی به عنوان معاون آثار سینمایی و سمعی و بصری سازمان سینمایی منصوب شد.

احسانی پس از این انتصاب در اظهار نظری به فارس گفت: آقای ایوبی در حکم من آورده‌اند که به قانونگرایی توجه کنیم و اولویت و نیت اصلی من نیز توجه به قانونگرایی است و قصد داریم زمینه را برای تولید آثار ارزشمند و خوب فراهم کنیم.

احسانی ادامه داد: البته ساخت یک اثر خوب بر عهده فیلمساز است اما فراهم کردن شرایط مورد نیاز بر عهده مدیران سینمایی است و ما نیز سعی می‌کنیم با استفاده از فضای امید و نشاط زمینه را برای تولید آثار مناسب فراهم کنیم.

 

* طباطبایی‌نژاد صندلی ریاست مرکز گسترش را از شفیع آقامحمدیان تحویل گرفت


با حکمی از سوی حجت الله ایوبی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان سینمایی و رئیس هیات امنای مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، «سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد» به سمت مدیرعاملی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی منصوب شد و 30 شهریور مراسم تودیع شفیع آقامحمدیان و معارفه سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد به عنوان مدیرعامل جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد./فارس
 

اخبار مرتبط

دورهمی آنلاین فعالان فضای مجازی برگزار می‌شود

پرونده ویژه اولین سالگرد شهادت حاج قاسم

رضایی: سازمان سراج، نهادمردمی است/«مسجد محوری» با جدیت پیگیری می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha