گرانی 30 تا صددرصدی واحدهای اقامتی

ارقام نجومی اقامت نوروزی هتل‌ها

ارقام نجومی اقامت نوروزی هتل‌ها

 به گزارش « سراج24» برخی خبرگزاری‌ها گزارش داد‌ه‌اند که هزینه اقامتگاه تا دو میلیون و پانصد هزار تومان هم تعیین شده است و نکته جالب‌تر اینکه چنین مراکزی از هم‌‌اکنون رزرو شده‌اند. البته می‌توان اتاق‌هایی با قیمت یکصد هزار تومان هم رزرو کرد لیکن مطالعات میدانی نشان می‌دهد متوسط افزایش قیمت واحدهای اقامتی نوروزی نسبت به سال قبل همین موقع بین 30 تا صددرصد افزایش قیمت داشته است و مهم‌تر آنکه تعداد بسیار زیادی از این اماکن گرفتار دلال بازی شده‌اند. این در حالی است که مسئولان دولتی از تخفیف‌های ویژه به مسافران نوروزی خبر داده و گفته بودند که از هتلداران خواسته‌اند قیمت خود را در ایام نوروز بالا نبرند. با این حال به نظر می‌رسد که توصیه‌ها نتیجه عکس داده است و هر چه به روزهای پایانی سال نزدیک‌تر می‌شویم، اشتهای هتلداران و مراکز مسافرپذیر برای بالا بردن قیمت‌ها بیشتر می‌شود.

در آستانه عید نوروز و زمان مسافرت‌های نوروزی به نظر می‌رسد، قیمت واحدهای اقامتی از استاندارد خاصی پیروی نمی‌کند و امسال نسبت به سال گذشته بیشتر واحدهای اقامتی در استان مازندران تا 30 درصد افزایش داشته است.
 
در همین خصوص مهر گزارش داده است که قیمت نرخ اتاق در هتل‌ها از یکصد هزار تا 2 میلیون و پانصدهزار تومان در نوسان است. این در حالی است که از استان‌های گردشگرپذیر شمال کشور خبر می‌رسد بیشتر واحدهای اقامتی از هم‌‌اکنون رزرو شده‌اند و به گزارش ایسنا، دلالان اجاره ویلا در مازندران از دو برابر شدن رزرو ویلاها نسبت به سال گذشته خبر می‌دهند و می‌گویند مهمانان دیگر استان‌ها بخصوص استان تهران از ماه قبل اقدام به رزرو ویلاها در شمال کرده‌اند.
 
رئیس جامعه هتلداران مازندران، استقبال مردم برای رزرو هتل‌ها در نوروز امسال را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: «رزرو هتل‌های استان با استقبال خوب از آذرماه آغاز شده و در حال حاضر نیز درخواست‌ها همچنان ادامه دارد. قیمت هتل‌ها در نوروز 93 تغییری نمی‌کنند و طبق تعرفه‌های سال قبل برای مهمانان حساب می‌شود.»
 
در همین حال ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی معتقد است که هر چند بر واحدهای اقامتی نظارت وجود دارد، اما اگر خبرهای رسیده مبنی بر افزایش غیرقانونی واحدهای اقامتی و هتل‌ها درست باشد، باید هر چه سریع‌تر در هفته آینده دولت رسیدگی کند تا پیش از آنکه حجم مسافرت‌های نوروزی امکان هرگونه نظارت کاملی را از نهادهای مسئول بگیرد.
 
در همین حال او اضافه می‌کند، اینکه گردشگری را تنها یک قالب خدمات ببینیم، یعنی یک امکان بسیار مناسب صنعتی را نادیده گرفتیم. چرا که گردشگری صنعتی بسیار بالقوه است و می‌تواند باعث بهبود اقتصاد ایران شود.
 
اما به نظر می‌رسد تفاوت میان نرخ اتاق در هتل‌ها بسیار زیاد است. خبرگزاری مهر گزارش داده است، روزهای نوروز به مشخص‌ترین زمان برای سفر بدل شده است و در این روزها افرادی که خانه‌ای در شهر دیگر ندارند یا نمی‌خواهند به خانه اقوام بروند، معمولا مراکز اقامتی مانند هتل را که شرایط بهتری در مقایسه با مهمانپذیر‌ها دارند برای اقامت در طول ایام سفرشان انتخاب می‌کنند. اما انتخاب آنها برای اقامت در اتاق‌هایی با حداقل دو تخت در هتل‌هایی با درجه‌ها و ستاره‌های مختلف بستگی به میزان درآمدشان و مبلغی که می‌خواهند در سفر هزینه کنند دارد.
 
در این میان بررسی نرخ چند هتل با درجه‌های مختلف نشان می‌دهد که نرخ اتاق هتل با درجه متوسط و دو ستاره که جزو هتل‌های با درجه پایین به شماره می‌آید از شبی 100 هزار تومان آغاز می‌شود و هر چه تعداد ستاره‌های هتل‌ها بیشتر باشد، این مقدار هزینه نیز افزایش پیدا می‌کند به نحوی که در برخی از شهرها، قیمت اتاق هتل با خدمات کامل آن به دو میلیون و 500 هزار تومان نیز می‌رسد.
 
یک شب اقامت در هتل ستاره سنتی 700 هزار تومان
 
به عنوان مثال نرخ اتاق هتل در شهر کاشان که یکی از شهرهای نزدیک به تهران و پر مسافراست و به دلیل داشتن جاذبه‌های تاریخی زیاد، جزو یکی از پر گردشگرپذیرترین شهرهاست بین 90 تا 500 هزار تومان متفاوت است. اما نرخ اتاق هتل در اصفهان نیز که یکی از شلوغ‌ترین شهرهای مقصد برای سفرهای نوروزی است تا 700 هزار تومان متغیر است.
 
این نرخ‌ها بستگی به انتخاب مسافر برای اقامت در اتاق‌های ویژه بهترین هتل‌های این شهر یعنی هتل‌های 5 ستاره و سنتی دارد. درخصوص کیش، قشم و دیگر مناطق آزاد نیز دوگانگی درخصوص قیمت‌گذاری وجود دارد و بر اساس گزارش‌ها نظارت بر تورهای گردشگری و نرخ هتل‌های مناطق آزاد را نه رئیس این مناطق بر عهده می‌گیرد و نه معاونت گردشگری کشور.
 
به تازگی رئیس سازمان مناطق آزاد اعلام کرد سیاست این سازمان کنترل قیمت تورهای گردشگری نیست. از سوی دیگر معاونت گردشگری نیز مدت‌هاست از نظارت بر این مناطق شانه خالی کرده است حال آنکه گرانترین تورهای داخلی گردشگری و نرخ هتل‌ها، اکنون در مناطق آزاد به مسافران نوروزی غالب می‌شود و اقامت در بهترین هتل‌های جزیره کیش نیز با همه امکانات از جمله صبحانه، ناهار و شام و سوئیتی که رو به خلیج‌فارس باز می‌شود، شبی یک میلیون و 800 هزار تومان نرخ دارد.
 
در این جزیره تفریحی نیز اقامت در هتل برای هر شب 150 هزار تومان حداقل قیمتی است که گردشگران باید بپردازند البته اگر با تورهای گردشگری به این جزیره نروند. برخی دیگر از هتل‌های جزیره نیز که تنها خدماتشان باز شدن اتاق رو به دریاست، یک میلیون و 370 هزار تومان نرخ دارند.با این حال بخش رزرواسیون این هتل‌ها در زمان اعلام نرخ عنوان می‌کنند که برای چه ایامی در نظر دارید اتاق رزرو کنید چرا که نرخ اتاق در ایام عید نوروز نیز متفاوت است.
 
به عنوان مثال بخش رزرو هتل‌های مشهد هم اعلام می‌کنند که نرخ هتل‌شان از 28 اسفند ماه تا 6 فروردین سال 93 افزایش و از هفتم به بعد دوباره مانند قبل از شروع ایام تعطیلات نرخ‌ها کاهش می‌یابد.
 
در این شهر مذهبی هم نرخ هتل از 100 هزار تومان برای هتلی با دو ستاره بدون صبحانه شروع می‌شود تا به مجلل‌ترین هتل مشهد که شبی دو میلیون و 490 هزار تومان است می‌رسد البته در زمان رزرو اعلام می‌کنند که به این نرخ 8 درصد مالیات نیز افزوده خواهد شد.
 
گران‌ترین هتل‌های مشهد تنها خدماتی که ارائه می‌کنند داشتن دو تخت در یک‌سوئیت دوبلکس با تمامی امکانات از جمله سونا داخل حمام، ترانسفر و ناهار، شام و صبحانه است. که در صورت اقامت بیش از سه شب 15 درصد و اقامت بیش از 4 شب 20درصد تخفیف به مسافران داده می‌شود.
 
هتل‌های شیراز نیز از دو ستاره تا پنج ستاره فعلا اعلام کرده‌اند بعد از عید 20 درصد افزایش نرخ خواهند داشت بنابراین اکنون برای یک شب اقامت در یک هتل آپارتمان چهارنفره 520 هزار تومان قیمت گذاشته‌اند البته با تمام امکانات. برخی از هتل‌ها مانند هتل‌های 4 ستاره استان فارس اینترنت رایگان را یکی از خدمات اتاق می‌دانند البته برخی دیگر اینترنت رایگان را تنها در لابی هتل ارائه می‌کنند نه داخل اتاق.
 
با این وجود نرخ اتاق هتل بستگی به تعداد ستاره‌ها، درجه هتل و خدمات ویژه‌ای که ارائه می‌کنند دارد. به عنوان مثال اگر نرخ هتلی نسبت به روزهای غیر از ایام عید بالا برود و به‌ازای آن خدماتش نیز بیشتر شود قابل قبول است. از سوی دیگر شهرهای پر گردشگر معمولا نرخ اتاق هتل‌هایشان از نرخ اتاق در شهرهای کم گردشگر بیشتر است.
 
در شهری مانند تهران نیز که در ایام نوروز مسافر کمتری دارد هتل‌ها قیمت اتاق‌های خود را تا 40 درصد کاهش می‌دهند. اما افزایش قیمت اتاق هتل‌ها درحالی است که معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی از همه هتل‌ها خواسته تا در ایام نوروز قیمت‌ها را افزایش ندهند.
 
وضعیت واحدهای اقامتی در شمال کشور
 
افزایش آشکار و پنهان قیمت‌ واحدهای اقامتی باعث شده تا برخی از مسافران و بخصوص در سفر به استان‌های شمالی ترجیح دهند تا از چادرهای مسافرتی و اتاق‌های اجاره‌ای استفاده کنند. چرا که همزمان با افزایش ورود مسافران به مازندران، قیمت اجاره واحدهای اقامتی بخصوص در شهرهای ساحلی سربه فلک می‌کشد و به همین دلیل گردشگران ترجیح می‌دهند در چادرهای مسافرتی‌شان در پارک‌های جنگلی و کنار سواحل اسکان یابند تا هزینه سفر بسیار را متحمل نشوند.
 
 
این روزها بازار اجاره ویلاها و واحدهای اقامتی در شهرهای شمالی داغ شده و نرخ اجاره‌ها برای رزرو در ایام عید نسبت به نوروز گذشته با افزایش 30 درصدی همراه شده است. رزرو ویلاها از بهمن و اسفند آغاز می‌شود و بیشتر اسکان مسافران در ناحیه غرب استان صورت می‌گیرد. دلالان اجاره ویلا در مازندران از دو برابر شدن رزرو ویلاها نسبت به سال گذشته خبر می‌دهند و می‌گویند مهمانان دیگر استان‌ها بخصوص استان تهران از ماه قبل اقدام به رزرو ویلاها در شمال کرده‌اند.
 
به گزارش ایسنا، مشاوران املاک هم از پررونق بودن معاملات و قراردادهای اجاره مسکن در شهرهای توریستی در ماه‌های اسفند و خرداد خبر می‌دهند و با ابراز گلایه از گران فروشی ویلا در ایام پایانی سال، می‌گویند: «این ایام به دلیل گران فروشی، صاحبان ملک قیمت چند برابری می‌دهند و به همین دلیل معامله‌ای صورت نمی‌گیرد.»
 
خسرو ایران پور، رئیس مجمع هتلداران مازندران هم در این خصوص گفت: «در زمان پیک سفر، مسافران بسیاری به مازندران سفر می‌کنند و در زمان غیر پیک، مدیران هتل‌ها به زیر قیمت به مردم خدمات ارائه می‌کنند که این امر رقابت نابرابر در پی دارد.»
 
به گفته او، برای کمتر شدن مشکلات هتل‌ها در زمان غیر پیک، نیاز است با حمایت دولت، کاهش قیمت حامل‌های انرژی در این اماکن مد نظر قرار بگیرد. با توجه به زیبا بودن چهار فصل مازندران، باید برنامه‌ها به گونه‌ای تنظیم شود که مسافران سالانه به استان سفر کنند و تنها سفر آنها مختص به ایام خاصی مانند نوروز و تابستان نباشد.
 
رئیس جامعه هتلداران مازندران، استقبال مردم برای رزرو هتل‌ها در نوروز امسال را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: «رزرو هتل‌های استان با استقبال خوب از آذرماه آغاز شده و در حال حاضر نیز درخواست‌ها همچنان ادامه دارد. قیمت هتل‌ها در نوروز 93 تغییری نمی‌کنند و طبق تعرفه‌های سال قبل برای مهمانان حساب می‌شود. 212 هتل، هتل آپارتمان و مهمانپذیر زیرمجموعه اتحادیه هتلداران استان است که در نوروز 92 آماده خدمات دهی به مسافران هستند. بالغ بر 20‌هزار تخت در هتل‌های استان وجود دارد.»

اخبار مرتبط

عرضه ۵۲ میلیارد تومان تخفیف شرکت‌های حمل‌ونقل مسافری تا ابتدای اسفندماه

هیچ کمبودی برای تأمین شیرینی در نوروز نداریم

مصرف بنزین رکورد زد

0 نظر

ارسال نظر

capcha