ماجرای عدم همراهی خبرنگاران در سفرهای مقامات دولتی چیست؟

ماجرای عدم همراهی خبرنگاران در سفرهای مقامات دولتی چیست؟

به گزارش « سراج24» «آزادی مطبوعات و رسانه» و «استقبال از خبرنگاران و منتقدین» از جمله رویکرد‌ها و شعارهای محوری دکتر حسن روحانی در جریان تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری در خردادماه امسال بود اما هر روز که از آغاز فعالیت دولت یازدهم گذشتف مشخص شد که کابینه دکتر روحانی تمایل چندانی به تعامل با خبرنگاران و اصحاب رسانه ندارند و آنان را نوعی مزاحم برمی‌شمارند.

 در این زمینه، شنیده شده که یکی از مسئولان ارشد اجرایی دولت در پاسخ به این سوال که «چرا در برنامه‌ها و سفرهای مهم دولت، وزرا و سایر افراد و نهادهای وابسته به بخش‌های گوناگون دولت، از خبرنگاران برای حضور دعوت رسمی بعمل نمی‌آید؟»، خبرنگاران و اهالی رسانه را مزاحمانی خوانده که دولت را اذیت می‌کنند و مسئولان ارشد دولت هم دیوانه نیستند که مزاحمان را با خود همراه کنند!

اما این مساله محدود به یک نفر نیست. چند روز پیش هم رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع خبرنگاران در رابطه با ارتباط خود با رسانه‌ها گفت: «هر زمانی که احساس کنم عملکرد من نیاز به خبررسانی دارد حتما با رسانه‌ها همکاری خواهم کرد. فعالیت‌ها و عملکردی باید در اختیار رسانه‌ها و مردم قرار گیرد که ارزش خبری دارد و نمایشی نباشد.»

او در رابطه با عدم حضور خبرنگاران در نشست‌های وزارت علوم افزود: «رسانه‌ها و خبرنگاران باعث می‌شوند نشست‌ها به سمت محافظه‌کاری پیش برود و دوستان نتوانند حرف‌های خود را بزنند و بیشتر به سمت بحث‌های نمایشی پیش می‌روند به خاطر همین است که این نشست‌ها را بدون خبرنگاران برگزار می‌کنیم.»

این در حالی است که انتقاد از عدم اطلاع رسانی و شفاف سازی در قبال توافقنامه ژنو نیز این روزها به یکی از مطالبات تکراری نمایندگان مجلس و خبرنگاران مستقل مبدل شده است. موضوعی که تا کنون با روی خوش دولت مواجه نبوده است.

به نظر می‌رسد دکتر روحانی که بار‌ها از لزوم نقد عملکرد دولت سخن گفته و خواستار برخورد با سانسور و ممیزی شده است، باید تذکر ویژه‌ای را به همراهان خود در مجموعه هیات دولت بدهد تا اینگونه با خبرنگاران و اصحاب رسانه رفتار نکنند و آنان را افرادی مزاحم ندانند که با انتشار اخبار درباره سوءمدیریت آنان، زمینه را برای آگاهی مردم از وضعیت اجرایی کشور آگاه می‌کنند./رجا
 

اخبار مرتبط

ویدئو/ اگر شما رئیس جمهور بودید

ویدئو/بررسی شایعات و شبهات انتخابات ۱۴۰۰

مسئولان به فکر ترویج انقلاب اسلامی از طریق عملکردشان باشند

0 نظر

ارسال نظر

capcha