همسر شاهد ایران در پرونده کرسنت: دولت انگلیس مقصر ربودن یزدی است

 همسر شاهد ایران در پرونده کرسنت: دولت انگلیس مقصر ربودن یزدی است

به گزارش « سراج24»، همسر شاهد پرونده کرسنت که چندی پیش در دوبی ناپدید شده است مقامات انگلیسی را در ناپدید شدن همسر خود مقصر دانست.

عباس یزدی، تبعه ایرانی تنها شاهد پرونده کرسنت بود و شهادت وی می‌توانست نقش مهمی در تغییر مسیر این پرونده به‌نفع ایران داشته باشد. وی در روز 25 ژوئن 2013 [4 تیر ماه] پس از ارائه مدارکی به دادگاه رسیدگی کننده به این پرونده از طریق ویدئو کنفرانس، در دوبی ناپدید شد. قرار بود وی به‌طور حضوری نیز در دادگاه لاهه شهادت دهد.

ایران معتقد است در جریان قرارداد صادرات گاز ایران به شرکت اماراتی کرسنت که در دولت اصلاحات منعقد شد فساد مالی رخ داده است. اما شرکت اماراتی کرسنت با مراجعه به دادگاه بین المللی خواستار دریافت چندین میلیارد دلار خسارت از ایران به‌دلیل عدم اجرای این قرارداد شده است.

جریان رسانه‌ای غرب سعی دارد ایران را عامل ربودن و ناپدید شدن این فرد معرفی کند.

بی‌بی‌سی به‌نقل از همسر یزدی نوشت: برداشت وی این است که 20 هزار صفحه  از مدارک همسرش توسط اداره کلاهبرداری‌های مهم دولت انگلیس، به ایران ارسال شده که آدرس دفتر کار وی در دوبی که همسرش از آنجا ربوده شده، جزو این مدارک بوده است.
مدارک مربوط به فعالیت‌های تجاری خصوصی آقای یزدی به‌درخواست مقامات نروژی که در حال رسیدگی به ادعاهایی در زمینه پرداخت رشوه بودند، توسط اداره کلاهبرداری‌های مهم دولت انگلیس توقیف شد، اما هیچ اتهامی متوجه وی نشد.

همسر عباس یزدی گفت: «من اداره کلاهبرداری‌های مهم و دولت انگلیس را مقصر می‌دانم.» وی افزود: «آنها زندگی عباس و بسیاری دیگر را به خطر انداختند و اکنون من از آنها می‌خواهم که اقدام کنند و بفهمند که چه اتفاقی افتاده و جان او را نجات دهند».

در ماه ژانویه، 3 تبعه ایرانی در دوبی در ارتباط با این پرونده بازداشت شدند. پس از آن مشخص شد که یکی از این سه نفر که سردسته آنها بوده، در زندان جان خود را از دست داده است.

لرد مک دونالد، مدیر سابق بخش پیگردهای عمومی انگلیس که در جریان پرونده عباس یزدی بوده است، به بی‌بی‌سی گفت، او درخواست کرده بود تا با ترزا می، وزیر کشور دیدار داشته باشد و بر خطری که متوجه این تاجر بود تأکید کرده بود، اما ترتیب این ملاقات با وزیر کشور داده نشده بود.

وزارت کشور و اداره کلاهبرداری‌های مهم دولت انگلیس از هرگونه اظهار نظر در این باره خودداری کرده‌اند. سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس نیز در تلاش برای متهم کردن ایران به ربودن یزدی گفت: «ما در مورد پرونده آقای یزدی از نزدیک با مقامات اماراتی در تماس هستیم. ما مکرراً پرونده وی را با مقامات ایرانی مطرح کرده‌ایم و در مورد هرگونه اطلاعاتی که ممکن است آنها در مورد مکان وی داشته باشند، سؤال کرده‌ایم»./تسنیم

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha