«سراج24» بررسی می کند:

چرایی ضرورت پایبندی به عهدی که در ژنو بسته ایم

چرایی ضرورت پایبندی به عهدی که در ژنو بسته ایم

سراج24-گروه سیاسی- علیرضا احمدی|رهبر معظم انقلاب در دیدار صبح دیروز با هزاران نفر از مردم آذربایجان، در بخشی از سخنانشان فرمودند: «کاری که وزارت خارجه شروع کرده ادامه پیدا خواهد کرد، ایران نقض آنچه عهد کرده را نخواهد کرد اما الان هم میگویم فایده ای ندارد و بجایی نخواهد رسید، البته مسئولین تلاش خود را بکنند.»

این سخن حاکی از نکات مهمی است که باید در مسیر توافق ژنو و در شرایط عدم نقض آن متوجه باشیم. توافق ژنو گرچه در متن و عمل آنچنان نفعی برای ما نداشته و به نظر می رسد، مضرات آن تا به امروز بشتر بوده اما در ماهیت، منافعی برای ما می تواند شکل دهد که باید آنها را بشناسیم و برای احصاء، با شجاعت، ثبات قدم، تدبیر و تلاش، استقامت و توکل بر خدا روی پله های مختلف گام برداریم:

1ـ پله اول امتیازاتی که از توافق ژنو نه تنها برای ملت و دولت ایران که برای تمام جهان بدست می آید، روشنگری در باب افکار عمومی است. این موقعیت که از توافق ژنو برای ایران حاصل شده، بهترین وقت است تا بار دیگر برای همه مردم ایران، خوی و خصلت و چهره آمریکا روشن شود و آمریکا بدون رتوش و چهره بزک کرده با توجه به اظهارات سخیفی که بعد از توافق ژنو داشته، نقاب افتاده در انظار و افکار عمومی دیده شود. روشن شدن افکار عمومی ملت ایران نسبت به شیطان بزرگ آن هم در مسیر اعمال دولت یازدهم که تا حدود زیادی به اصلاح طلبی شناخته شده است، این واقعیت را مبرهن می کند که آمریکا به اصولگرا یا اصلاح طلب بودن دولت مستقر در ایران اعتنایی ندارد و توجه آمریکا به محو و زدودن انقلاب اسلامی و دولت جمهوری اسلامی از صفحه روزگار است. امروز به بهانه انرژی هسته ای، فردا با هزار بهانه ساختگی و جعلی دیگر.

2ـ در پله بعد از روشنگری افکار عمومی، جذب نیروهای گریز از مرکز قرار دارد؛ نیروها و افرادی از مردم که تاکنون تصور می کردند ایران در عرصه جهانی گستاخ و دیکتاتور است و توجهی به اصول و روابط بین الملل برای حل مناقشات ندارد، به مرور با توضیح و تفسیر و زیر نظر داشتن حوادث بعد از توافق ژنو برای همه روشن می شود که این ایران نبوده که عامل اختلاف در بحث هسته ای شده بلکه تکبر و لجبازی و حفظ هژمونی توسط ایالات متحده بوده که قدرت ها را با خود همراه کرده تا ملت و دولت ایران را از پای درآورد. تشریح این واقعیات برای مردمی که تا حدودی از مرکزیت نظام سیاسی خود دور شده اند، می تواند آنها را بار دیگر به مرکز اهداف و منافع ملی و حرکت در مسیر آرمان ها نزدیک کند.

3ـ پله سوم که بزرگترین نفع و امتیاز برای ملت و دولت ایران از توافق ژنو است، «وحدت و اتحاد ملی در بالاترین سطح و به نحو احسن» بعد از روشنگری افکار عمومی و جذب نیروهای گریز از مرکز است. وحدت ملی البته اکنون نیز وجود دارد و راهپیمایی باشکوه 22 بهمن شاهدی بر این مدعاست. اما وحدتی که در سطح عالی میان ملت از باب توافق ژنو تحقق می یابد، از نوعی است که ملت و دولت ایران به یقین متوجه می شود برای پیشرفت علاوه بر اینکه باید در روابط بین المللی با نگاه احترام متقابل حرکت کرد، اما نگاه به توسعه درون زا و تکیه بر نیروهای داخلی است که می تواند آینده ما را تضمین کند. این وحدت تا اندازه ای مستحکم است که در درجه اولی، جرات استفاده امریکا از گزینه نظامی را می گیرد زیرا امریکا می داند استفاده از این گزینه در شرایط اتحاد پایدار در ایران بسیار ناپایدار خواهد بود و به جایی نمی رسد و می داند که در صورت استفاده از گزینه نظامی در شرایط اتحاد و وجود احساس نفع و خطر مشترک میان ملت و دولت ایران همگی با وحدت کامل در برابر قدرت آمریکا در اقصی نقاط جهان می ایستند و بازنده نهایی این جنگ امریکاست که قبل از آن سکان هدایت افکار عمومی را هم از دست داده است.

در مجموع نوع تعامل ایران با 1+5 در مسیر این مذاکرات و نفع ایران از توافق ژنو که امریکا به آن پایبند نیست روی این سه پله در شرایطی حاصل می شود که تا زمان معین به آنچه عهد کرده ایم پایبند باشیم و نقض قرار نکنیم. البته در همین شرایط پایبندی به قرار و عهد خود باید بر این نگاه رهبر معظم انقلاب واقف و قائل باشیم که این توافق به جایی نمی رسد و امیدی به آن نیست؛ در عین حال که برای پیشبرد اهداف آن تلاش می کنیم، نباید به آن خوشبین بود بلکه باید بدون آنکه در مواجهه با دشمن احساس ضعف کنیم از این موقعیت به بهترین شکل استفاده شود تا قبل از انقضای زمان آن که شش ماه است و ممکن است بعد از آن خواه ناخواه طبق قوانین معاهدات به فسخ معاهده منجر شود، بهترین منافع را درو کنیم و بدون اعتماد به دشمن، اهداف قابل برداشت خود را در این مذاکرات و توافق ژنو، دنبال کنیم.       

اخبار مرتبط

بشار اسد در چهره‌ یک مبارز و مقاوم بزرگ ظاهر شد/ اگر سران کشورها و ملت‌های منطقه تصمیم قاطع بر مقاومت بگیرند، دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند

قدر امام خامنه‌ای را به خوبی بشناسید/ برگزاری کنفرانس فلسطین در تهران در شرایط کنونی اهمیت زیادی دارد

پخش زنده مراسم تشییع آیت الله هاشمی از شبکه‌ المنار

0 نظر

ارسال نظر

capcha