در دیدار با سفرای اتحادیه اروپا در تهران

روانچی: هیچ سایت هسته ای تعطیل نمی‌شود/ شروع مذاکرات گام نهایی با 1+5 از هفته آینده در وین

روانچی: هیچ سایت هسته ای تعطیل نمی‌شود/ شروع مذاکرات گام نهایی با 1+5 از هفته آینده در وین

به گزارش « سراج24»، «مجید تخت روانچی»، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در نشستی مشترک با سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپایی آخرین نظرات و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را در خصوص مسایل مهم بین‌المللی، منطقه‌ای و دوجانبه تشریح کرد.

وی با توضیح سیاست دولت یازدهم اظهار داشت: «ما خواهان روابط خوب با اروپا و اتحادیه اروپایی بر اساس احترام متقابل، از موضع برابر و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر هستیم و معتقدیم این روابط به نفع دو طرف خواهد بود.»

وی افزود: «علیرغم اختلاف نظرها در برخی موضوعات می‌توانیم با اتحادیه اروپایی در خصوص موضوعات مهمی همچون مسایل بین المللی و منطقه ای، سوریه، عراق، افغانستان، مبارزه با تروریسم، مبارزه با مواد مخدر و ... به گفتگو بنشینیم. زمینه های کاری متعددی بین دو طرف وجود دارد؛ از قبیل همکاری در زمینه محیط زیست، همکاریهای فرهنگی-دانشگاهی، همکاری در بخش انرژی، ترانزیت و غیره که در آینده می تواند در دستور کار دوطرف قرار گیرد. توافق ژنو و «برنامه اقدام مشترک»، زمینه را برای کار اقتصادی با اروپا از جمله در ارتباط با صادرات پتروشیمی، واردات مواد غذایی، دارو و اقلام پزشکی فراهم کرده است. هیأت‌های اقتصادی به ایران آمده و می آیند و باید فرصتهای موجود برای همکاری اقتصادی که از آن دو طرف منتفع می شوند را بررسی کنیم.

معاون اروپا و آمریکا، در پاسخ به سؤالی در خصوص چشم انداز مذاکرات هسته ای ذکر کرد: «هفته آینده برای شروع مذاکرات مرحله نهایی به وین خواهیم رفت. قصد داریم این مذاکرات را هم مانند مرحله قبل با جدیت و حسن نیت انجام دهیم و امیدواریم طرف مقابل نیز حسن نیت لازم را داشته باشد. ما آمادگی داریم جهت رفع نگرانی های مشروع عمل کنیم. ولی این کار می‌بایست در عین حفظ حقوق ملت ایران صورت گیرد. در این راستا هیچ سایتی تعطیل نخواهد شد و غنی سازی اورانیوم بعنوان حق مسلم ایران ادامه خواهد یافت.»

روانچی در بحث سوریه و در واکنش به اظهارات برخی سفرا، عملکرد دولت آمریکا و سازمان ملل در برگزاری کنفرانس ژنو2 را مورد سرزنش قرار داد.

وی همچنین آمادگی کشورمان را برای تداوم ارائه کمکهای انسان دوستانه و کاهش آلام مردم سوریه اعلام و تأکید کرد در عین حال لازم است روی مسأله اصلی که یافتن راه حل برای توقف جنگ و حل و فصل بحران از طریق مذاکره بین دولت و معارضین است تمرکز کرد./فارس

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha