بررسی نوسانات بورس در گفتگو «سراج24» با امیر افسر:

آینده بورس منتظر تصمیمات بودجه ای دولت

آینده بورس منتظر تصمیمات بودجه ای دولت
امیر افسر در گفتگو با خبرنگار سراج24  یکی از مباحث تاثیرگذار بر شاخص بورس را نرخ خوراک پتروشیمی ها دانست و گفت: افزایش نرخ این خوراک از اختیارات مجلس و دولت است، اما نباید با تصمیمات دفعتی و یکباره و جهش‌های قیمتی نامتعارف، باعث خروج سرمایه‌ها از این صنعت بزرگ و حیاتی کشور شویم.
 
وی در ادامه افزد: بی اعتمادی به صنعت بزرگی مانند پتروشیمی، می تواند دیگر صنایع را نیز دچار مشکل کند زیرا سرمایه داران را با این تفکر روبه‌رو خواهد کرد که شاید تصمیمات اینچنینی، برای صنایع دیگر نیز رخ بدهد و با این اتفاق ممکن است سرمایه ها از بازار بورس خارج شده و به بازارهای دیگر رسوخ کند.
 
این کارشناس بورس با بیان اینکه نوسان ذات بازار است، گفت: افت شاخص بورس در دو روز گذشته بدلیل ابهام در تصمیمات مجلس بوده و برای پیش‌بینی آینده بازار باید منتظر شد که چه تصمیماتی در این بازار اتخاذ می شود.
 
افسر خارج شدن سرمایه ها از بازار بورس را رد کرد و اظهار داشت: در بازارهای موازی مانند طلا، سکه، ارز، مسکن و بانک‌ها اتفاق خاصی رخ نداده که سرمایه داران بخواهند داشته های خود را به این بازارها انتقال دهند.
 
کارشناس بازار سرمایه در خصوص اینکه حمایت حقوقی ها بازار را مثبت کرده بود، تصریح کرد: شاید در برخی از نمادها این اتفاق رخ داد، اما حمایت این بخش، از بازار سرمایه نمی‌تواند مداوم باشد؛ همچنین تاثیر این حمایت نمی تواند بدین شکل باشد. از این رو تاثیر سرمایه گذاران حقیقی نیز بر مثبت بودن شاخص بورس زیاد بوده است.
 
امیر افسر با اشاره به اینکه 90 درصد بازار خرید و فروش نکرده و بیشتر سهام‌داری می‌کنند، گفت: اگرچه صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخش کوچکی از بازار را تشکیل می‌دهند اما معاملات آنها بدلیل سرمایه های زیاد بر بازار تاثیر گذار است.
 
به اعتقاد این کارشناس، آینده بازار به تصمیمات مجلس برمی‌گردد و درصورتیکه این تصمیمات به نفع صنایع باشد، رشد خوبی را در شاخص شاهد خواهیم بود ولی در غیر اینصورت روند نزولی بازار ادامه خواهد داشت.
 
امیر افسر در پایان اظهار داشت: صنایعی همچون پتروشیمی ، فولاد، معدن و سیمان از مهمترین صنایع کشور هستند که باید از آنها حمایت و صیانت شود.
 

اخبار مرتبط

بازار مشهد در سوگ سردار

زمین‌ها باید از بورس بازی خارج شوند

اساسا صورت مساله اشتباه طرح شده ‌است

0 نظر

ارسال نظر

capcha