چگونگی جاسوسی آمریکا از سکان خاورمیانه؛

سرور « وایبر » در اسرائیل است

سرور « وایبر » در اسرائیل است

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 »؛ در این اواخر عملیات جاسوسی آمریکا از فرانسه افکار عمومی جهان را برانگیخت و سوال های زیادی را درباره نقض حریم خصوصی افراد در عرصه ارتباطات و اشکال مختلف اش اعم از طریق تلفن، ایمیل، سایت های اجتماعی و کامپیوترهای شخصی شرکت ها و افراد ایجاد کرد. روزنامه های فرانسوی عملیات جاسوسی و راه های به کار رفته توسط دولت آمریکا را افشا کردند، از جمله روش هایی که طی آنها آژانس امنیت ملی آمریکا اقدام به کارگذاری و به کارگیری برنامه های شنود در برخی از دستگاه های کامپیوتری نموده است.

این گونه ارتباطات در آمریکا «یو اس 3136» نامیده می شوند.

روزنامه های فرانسوی اعلام کردند: ابزارهای به کار رفته برای جاسوسی از دیپلمات های فرانسوی در آمریکا شامل برنامه های «هایلندز» برای دزدی از سیستم های کامپیوتری از طریق شنود از راه دور، «فا گراند» برای دریافت اطلاعات از صفحات الکترونیکی و «بی بی اکس» که برای انتقال بحث ها و مکالمات دیپلمات های فرانسوی ها به کار می رفت می باشند.

روزنامه های فوق تأکید می کنند: این تکنولوژی های پیشرفته در دستگاه های اطلاعاتی کشورهای دیگر شناخته شده اند، اما آژانس امنیت ملی آمریکا دارای ابزارهای خاصی است.

برحسب اعلام شرکت های ارتباطات جهانی اغلب نرم افزارهای تلفن ها و کامپیوترها از آمریکا از طریق توافقنامه حمایت از حریم خصوصی و رعایت شروط آن مدیریت می شود، شروطی که برای استفاده برنامه ها در تلفن همراه موافقت با آنها ضروری است.

از جمله برنامه هایی که در دورة اخیر معروف شده است، برنامه «وایبر» است که مصری ها در ارتباطات تلفنی بین المللی آن را به کار گرفتند. برخی ها از این مسأله آگاهی ندارند که سرور خاص آن در اسرائیل قرار دارد بنابراین به کارگیری رایگان آن به دلیل سهولت استفاده اش در تلفن همراه میان مصری ها و نزدیکان شان در کشورهای عربی و خارجی رواج یافت.

روشن است که جهان عرب بزرگ ترین بازار تولیدات آمریکایی است امری که از طریق آن می توان آن چه را که در میان مردم عرب رخ می دهد به تصویر کشید و با تمام جزئیات به آمریکا منتقل ساخت. پایگاه «العیدید» قطر مرکزی برای انتقال اطلاعات و ارتباط با پروژه اطلاعاتی «گلوبال نت ورک» است.

این ارتباط از سال 1995 میلادی میان قطر و آمریکا برقرار است به طوری که قطر 27 ساختمان را برای نگهداری سیستم ها بنا کرد. نیروهای آمریکا در حالی آماده حمله به عراق می شدند که در بخشی از منطقه مهم ترین زیرساخت نظامی آمریکایی قرار داشت.

پایگاه العیدید دارای طولانی ترین و با شکوه ترین سالن ها در منطقه است و تحقیقات ثابت کرده که قطر بیش از 400 میلیون دلار برای ایجاد پایگاه هایی همچون العیدید و ... در ازای حمایت نظامی آمریکا از آن در برابر کشورهای حوزه خلیج فارس هزینه کرده است.

همچنین یکی از اسناد سری منتشر شده توسط سایت ویکی لیکس نشان داد که شرکت بین المللی متخصص در نظارت بر ارتباطات و پیام ها به نظام حکومتی بحرین جهت دستگیری فعالان و خبرنگاران کمک کرده است.

سایت ویکی لیکس اسنادی را ارائه کرده که نشان دهنده فعالیت ده‌ها شرکتی است که به دولت ها برنامه های الکترونیکی پیشرفته را جهت جاسوسی از شهروندان و نظارت بر کاربران اینترنت از جمله در بحرین ارائه می کنند. تحقیقات ویکی لیکس نشان داده شرکت "Trovicor" به مقامات بحرینی در راستای دستگیری فعالان و روزنامه نگاران کمک کرده است.

این شرکت، خدماتی را در راستای افشای ارتباطات تلفنی، پیام های اینترنتی و ارتباطات اینترنتی مثل اسکایپ و ... ارائه می کند. اسناد حاوی اطلاعاتی از بسیاری از شرکت های غربی اند که خدمات و برنامه هایی را درباره «افشای قانونی» اطلاعات، کنترل و نظارت گسترده، نظارت بر شبکه های الکترونیکی، جاسوسی در بخش های ارتباطات و پیام های الکترونیکی و دستگاههای جاسوسی ارائه می کنند.

در اثنای انقلاب لیبی اخباری درباره کمک شرکت اسرائیلی که «گلوبال سی اس تی» نام دارد جهت به کارگیری تعدادی از سربازان مزدور در راستای مقابله با انقلابیون لیبی منتشر شد. در عمل این شرکت قبل از انقلاب با نظام لیبی همکاری می کرد، اما ادله ای درباره این گونه همکاری در اثنای انقلاب وجود ندارد.

"دیلما روسف"، رئیس جمهوری برزیل نیز طی سخنرانی در سازمان ملل اعلام کرد که کشورش در معرض عملیات هک و افشا توسط «شبکه جاسوسی جهانی» قرار گرفته است. او افزود: اطلاعات استراتژیک اقتصادی و تجاری هدف عملیات جاسوسی فوق بوده است و این گونه بازی با منافع سایر کشورها لطمه به اصولی تلقی می شود که بر روابط میان ملت های دوست حکمفرما است.

سخنرانی او یک هفته پس از لغو سفر برنامه ریزی شده اش به آمریکا در پی مطرح شدن سلسله ای از ادعاها درباره میزان و حجم برنامه های جاسوسی آمریکا انجام شد.

روسف توجیهات مطرح شده توسط آمریکا از جمله این که هدف از افشای اطلاعات محافظت از کشورها در برابر تروریسم است را رد کرد و گفت: "جناب رئیس، برزیل می داند که چگونه از خود محافظت کند".

همچنین آژانس امنیت ملی آمریکا توانست پست الکترونیکی "فیلیپ کالدرون"، رئیس جمهوری سابق مکزیک را هک کند، اقدامی که به آژانس جهت دستیابی به گزارش به طور کلی سری ماه می 2010 کمک کرد، گزارشی که حاوی اطلاعات دیپلماتیک ، اقتصادی وارتباطات مرتبط با نظام سیاسی مکزیک و ثبات داخلی بود.

همچنین آژانس در تابستان 2012 توانست ارتباطات میان "انریکه بینا نیتو"، کاندیدای ریاست جمهوری در آن زمان و 9 تن از معاونان نزدیک او را تحت کنترل قرار دهد. به طوری که آژانس فوق توانست به حدود 85 هزار پیام متنی خاص که مربوط به نزدیکان بینا نیتو رئیس جمهور قبلی مکزیک بود دسترسی یابد.

در سایه این اتفاقات زیاد، تکراری و خطرناک حیرت و نگرانی جهانی در بعد افراد و دولت‌ها درباره هک شدن حریم خصوصی برانگیخته شد، زیرا این امر شامل دقیق ترین مسائل خصوصی و فردی و ورود به پایگاههای اطلاعاتی و اسرار دولت ها و همچنین ارتباطات تلفنی می شود.

همچنین در این اواخر برخی از خبرگزاری ها از وجود دستگاه های بسیار دقیق در سیستم عامل هواپیماهای تولید شده آمریکایی مثل F16 و F15 و سایر تولیدات پیشرفته جنگی خبر داده اند، سامانه‌ای که از طریق آن می توان هواپیما را از کار انداخت و از کادرش پس از فروش به هر کشوری جاسوسی کرد.

در این جا این سوال مطرح می شود که تکنولوژی، دوست انسان است یا دشمن او. در این اواخر جهان شاهد جهش های پی در پی در عرصه تحولات فناوری به خصوص در عرصه ارتباطات بوده است و در عمل جهان تبدیل به دهکده ای کوچک شده است اما روشن است که این فناوری در راستای آسایش انسان نیست، بلکه عامل بدبختی اوست.

در حالی که آمریکا در عرصه ارتباطات تلفنی در کشورهایی مثل فرانسه، آلمان و سایر کشورهای دوستش اقدام به جاسوسی می کند و چه بسا این فناوری و توانایی را دارد تا این گونه عملیات ها را کشف و از آنها پیشگیری کند. نکته قابل تأکید این که آمریکا این گونه عملیات ها را به آسانی و به طور گسترده در کشورهای خاورمیانه از جمله مصر پس از انقلاب 25 ژانویه 2011 اجرا می کند. برخی معتقدند، آمریکا از مخالفان و رسانه ای ها جاسوسی می کند و هزاران مورد از مکالمات تلفنی و پیام های الکترونیکی را مورد تجسس قرار می دهد.

سوال این است که چگونه می توان با این امر مقابله کرد آن هم در زمانی که آمریکا از اقدامات و جاسوس های فوق حمایت می کند و آن را به عنوان اقدامی عادی توجیه می کند که تمامی کشورها آن را انجام می دهند.

اخبار مرتبط

نگرانی اسرائیل از پایگاه نظامی ایران در سوریه

امن سازی فعالیت‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی کلید خورد

حمله موفق هکر‌های ایرانی به رایانه یک مقام رژیم صهیونیستی

0 نظر

ارسال نظر

capcha